Si të zhbllokoni Instagram rrugën e thjeshtë

Instagram është një nga platformat më të përdorura në rrjetet sociale në botë. Ajo ka miliona përdorues dhe ju lejon të lidheni me njerëzit, të shkëmbeni imazhe dhe të shikoni llojet e përmbajtjes që ju interesojnë. Sidoqoftë, nuk është gjithmonë i arritshëm nga kudo, kjo është arsyeja pse ne do t’ju tregojmë se si ta zhbllokoni Instagramin në këtë copë.


Disa njerëz përballen me kufizime për të hyrë në përmbajtjen në internet, përfshirë kur përdorni aplikacione si Instagram. Ka vende që shohin disa përmbajtje në internet si fyese ose të dëmshme për objektivat politike dhe kështu censurojnë internetin duke përdorur geoblocks. Duke përdorur blloqe të tilla, qeveritë mund të kufizojnë ose ndryshojnë ato që mund të shihni në varësi të vendndodhjes tuaj gjeografike.

Nga ana tjetër, mbase organizata ku punoni ose shkolla ku merrni pjesë ka zbatuar kufijtë e vet në atë që mund të keni qasje. Ka disa arsye që mund ta bëjnë këtë; për t’ju ndaluar të shpërqendroheni, të humbni kohën tuaj të paguar ose ato mund të kenë një bandë të kufizuar dhe duhet të mbani një kapak për përdorimin e panevojshëm. Kjo mund të jetë zhgënjyese nëse doni të ngarkoni selfie-t tuaj të fundit gjatë pushimit.

Për fat të mirë, nëse e gjeni veten të bllokuar nga Instagram, ka mënyra se si të merrni rreth tij. Qasja më e mirë është të vendosni një VPN në pajisjen tuaj. Kjo është e shpejtë dhe e lehtë për t’u bërë, dhe tashmë mund të jeni njohur me teknologjinë. Nëse po, ne kemi një listë të përpiluar të ofruesve më të mirë VPN për të zgjedhur.

Përndryshe, nëse doni të shkoni direkt me të, ne mund të rekomandojmë ExpressVPN si një zgjedhje kryesore duke ju siguruar gjithçka që ju nevojitet. Kompania ka një garanci 30-ditore të kthimit të parave që ju mund të përfitoni, kështu që nuk keni asgjë për të humbur (lexoni përshtypjen tonë të ExpressVPN për të mësuar më shumë).

Farë është një VPN?

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë më parë për një VPN, ajo është një rrjet virtual privat. Në thelb do t’ju lejojë të keni qasje në përmbajtje të kufizuar duke ju lidhur me një server të ndryshëm përmes një tuneli të sigurt. Kjo do të maskojë adresën tuaj të vërtetë IP dhe do ta bëjë kompjuterin tuaj të duket sikur është në një vend tjetër, duke ju lejuar të anashkaloni çdo kufizim.

Një VPN ka përfitime të tjera, gjithashtu: është i shkëlqyeshëm për intimitetin e shtuar dhe do ta bëjë lidhjen tuaj më të sigurt duke encryptuar të dhënat tuaja hyrëse dhe dalëse. Kjo mbron informacionin tuaj personal dhe ju ndihmon të mbani të sigurt nga hakerat dhe rreziqet e tjera të internetit. Nëse doni të dini më shumë, mund të shikoni udhëzuesin tonë fillestar për VPN.

Zgjedhja e një VPN të përshtatshme për të zhbllokuar Instagram

Ka shumë shërbime VPN atje (shikoni vlerësimet tona VPN për një ide), por jo të gjitha ofrojnë të njëjtat karakteristika. Ka disa gjëra për të cilat duhet të mendoni para se të zgjidhni një, veçanërisht për arsyen që do ta përdorni. Ka shumë karakteristika të rëndësishme, por më poshtë janë disa nga ato më të mirat.

Zgjedhja e një që ofron një killswitch është shumë e dobishme. Kjo ju mbron duke ju shkëputur plotësisht nga interneti menjëherë nëse VPN juaj dështon. Duke vepruar kështu, ajo parandalon që adresa juaj e vërtetë e IP të mos ekspozohet dhe mban të sigurt identitetin dhe veprimtarinë tuaj. Kjo veçori është thelbësore për t’ju mbajtur anonimë dhe të paditur.

Po ashtu, përdorimi i një politike që nuk ka prerje është më e mira për mbrojtje të mëtejshme. Kjo do të thotë që kompania nuk i ruan informacionin tuaj, si nga vendi ku keni hyrë brenda, faqet e internetit që keni vizituar dhe aktivitete të tjera. Lexoni artikullin tonë mbi sigurinë e VPN për të marrë më shumë njohuri se cilat janë logjet.

Shumë njerëz e përdorin Instagramin në një pajisje të lëvizshme, ose ndoshta edhe e instalojnë në pajisje të shumta. Nëse kjo tingëllon si ju, atëherë është mirë të siguroheni që VPN që ju zgjidhni ofron aplikacione për platforma të shumëfishta, shikoni pjesën tonë në VPN më të mirë për celular për ide..

Vlen gjithashtu të përmendet se ndërsa ekzistojnë shërbime joshëse VPN falas, nuk do të thotë se ato janë një zgjedhje e mirë. Ofruesit e lirë të VPN-së janë zbuluar se komprometojnë shpesh sigurinë, sigurinë dhe ndoshta të dhënat tuaja personale. Disa prej tyre përmbajnë një lloj gjurmimi, log aktivitetin tuaj dhe madje mund të shesin të dhënat tuaja. Ju duhet të siguroheni se e dini se për çfarë po regjistroheni.

VPN të paguara nuk do të thithin jetën e portofolit tuaj dhe ato mund të ofrojnë një produkt shumë më të mirë. Shtë padyshim më mirë të zgjidhni atë që ka një reputacion të mirë sesa ta vëni veten në rrezik.

Për të gjitha tiparet e përmendura më lart, plus më shumë, NordVPN është një zgjedhje e mirë. Ka protokolle të forta të kriptimit, rrjete të serverëve të përhapura nëpër botë, duke e bërë më të lehtë për ju të gjeni një lidhje të përshtatshme dhe ka mbështetje të madhe për klientët nëse ju nevojitet. Ai gjithashtu ofron shërbim të shpejtë, duke minimizuar ngadalësimet që ndodhin kur rivotoni trafikun (lexoni në detajin tonë për vlerësimin e NordVPN).

Si të vendosni një VPN

Vendosja e një VPN është shumë e thjeshtë dhe nuk do të duhet të jeni gjeni i teknologjisë për ta bërë këtë. Ata janë normalisht të përshtatshëm për përdoruesit dhe shpesh kanë një magjistar për t’ju drejtuar hapat, megjithëse kjo mund të ndryshojë nga një pajisje në tjetrën. Për të filluar, bëni sa më poshtë:

 • Regjistrohuni për shërbimin tuaj të zgjedhur VPN
 • Shkarkoni dhe vendosni programin në pajisjet që përdorni
 • Lidhu me një vend pa kufizime
 • Tani hapeni Instagramin në pajisjen tuaj dhe shikoni ato që dëshironi

Mendimet përfundimtare

Ndërsa mund të dukej si një detyrë e ndërlikuar në fillim, ju tani e dini që mund ta zhbllokoni Instagramin lehtë dhe të anashkaloni çdo gjeobllokim ose kufizime të tjera në vend me një setup të thjeshtë VPN. Siç mund ta keni menduar tashmë, mund të hyni në site të tjerë të bllokuar duke përdorur një, gjithashtu. Shikoni udhëzuesit tanë se si të anashkaloni ndalimin e Netflix VPN ose si të zhbllokoni YouTube për më shumë shembuj.

Bonusi i shtuar i sigurisë shtesë që do të merrni nga një VPN bën që të keni një edhe më tërheqës. Mbrojtja ndaj jush nga njerëzit që përpiqen të aksesojnë të dhënat tuaja dhe ndihmojnë në mbrojtjen e intimitetit tuaj është një përfitim i rëndësishëm; lexoni udhëzuesin tonë të privatësisë për më shumë rreth kësaj.

Shpresojmë që ju pëlqeu të lexoni këtë artikull dhe kjo ju ndihmon për të zgjidhur problemet tuaja. Nëse keni ndonjë pyetje ose koment, ju lutemi lini ato më poshtë. Na tregoni nëse keni gjetur një mënyrë tjetër për zhbllokimin e Instagramit. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map