Si të përdorni Google Drive për të kopjuar të dhënat tuaja në vitin 2020

Magazinimi në re nuk është i dizajnuar për të përsëritur disqet e vështirë. Nëse jeni duke kërkuar të rezervoni qindra gigabajt të të dhënave dhe të ruani strukturën tuaj të sistemit të skedarëve, një shërbim i dedikuar rezervë online do t’ju kursejë para dhe dhimbje koke. Thënë kjo, shumë njerëz përdorin Google Drive për të kopjuar skedarët dhe, për disa, kjo qasje mund të funksionojë.


Ruajtja në cloud dhe shërbimet e tjera mjaftojnë për kopjim kur nuk keni aq shumë dosje dhe skedarë për të mbrojtur. Në ato raste, me siguri do t’ju kursejë para për të zgjedhur një nga ofruesit më të mirë në internet rezervë. Në këtë udhëzues, ne do t’ju tregojmë se si të përdorni Google Drive për të kopjuar të dhënat tuaja, kështu që ju mund të vendosni nëse është mënyra më e sigurt për t’u mbrojtur nga humbja.

Ka disa mënyra për të kopjuar të dhënat duke përdorur Google Drive. Në desktopin tuaj, mund të përdorni dosjen e sinkronizimit të Google Drive, megjithëse ka të meta. Google Drive gjithashtu ka një veçori rezervë që ju lejon të vendosni sinkronizim të vazhdueshëm, të njëanshëm midis një dosje desktopi dhe cloud. Kjo është metoda më e besueshme e të dyjave.

Më në fund, aplikacioni i smartphone Google Drive është një mënyrë e shkëlqyeshme për të siguruar që fotot dhe videot tuaja të ngarkohen automatikisht në cloud. Ne e paraqesim atë qasje në artikullin tonë se si të kopjojmë Android, kështu që ne nuk do të harxhojmë shumë kohë duke e shpjeguar këtu.

Rikthim me Google Drive Sync

Shumica e ofruesve të ruajtjes së reve përdorin dosje sinkronizimi. Në pamje, ka pak për t’i dalluar ato nga çdo dosje tjetër e sistemit skedar.

Google-Drive-Sync-Folder

Dallimi është se ato janë të lidhura me re. Skedarët e ruajtur në to mbahen si në cloud ashtu edhe në hard diskun tuaj. Qëllimi kryesor i dosjes sync nuk është rezervë, por produktivitet. Me dosje të shumta sinkronizimi të ruajtura në makina të shumta, mund të shihni ndryshimet e bëra në një skedar në një pajisje të pasqyruar në një tjetër në kohë të afërt.

file-sync

Problemi me Google Drive Sync për rezervimin

Një problem me përdorimin e dosjes sinkronizuese për kopjim është që nuk e ruan strukturën tuaj të skedarit. Për shkak se skedarët duhet të zhvendosen në dosjen sync, pema juaj skedare ekzistuese është hedhur nga dritarja.

Më e mira që mund të bëni është të përpiqeni të kopjoni atë strukturë në dosjen tuaj të sinkronizimit, duke vendosur dosje të shumta dhe nën-dosje, e cila është e lodhshme, e çrregullt dhe shpesh është e përhapur me gabime, siç janë dosjet dhe skedarët e humbur..

Problemi më i madh është se skedarët e fshirë në dosjen tuaj të sinkronizimit do të fshihen në cloud dhe në pajisjet e tjera të sinkronizuara. Për dallim nga disa ofrues të ruajtjes së cloud, sidoqoftë, Google nuk i fshin ato skedarë plotësisht. Ai i dërgon në një kosh plehrash.

Nëse fshini skedarët nga koshi i plehrave rastësisht, me siguri nuk keni fat. Me raste, një email në Google mund të ndihmojë në marrjen e përmbajtjes së fshirë, por kjo është e pazakontë.

Mundësia tjetër është të përpiqeni të rikuperoni artikujt e fshirë duke përdorur softuerin e rimëkëmbjes së të dhënave. Ne përshkruajmë opsionet kryesore në udhëzuesin tonë më të mirë për rimëkëmbjen e të dhënave, por ato nuk janë larg nga marrëzia, veçanërisht nëse nuk veproni shpejt. Ne kemi pasur më së shumti sukses me Rimëkëmbjen e të dhënave Stellar Phoenix, por nuk është opsioni i vetëm i zbatueshëm.

Rezervimi dhe sinkronizimi i Google Drive

Google zëvendësoi klientin e tij të desktopit me atë që e quan “rezervë dhe sinkronizim” në 2017. Në dispozicion për PC dhe Mac, mjeti i ri mund të përdoret për të kopjuar dosje të veçanta në sistemin tuaj të skedarit, pa i lëvizur ato në dosjen tuaj të sinkronizimit..

Nëse nuk e keni modernizuar me klientin e ri, do të duhet ta shkarkoni nga faqja e Google Drive dhe të futeni tek ai.

Nisni mjetin duke klikuar me të djathtën mbi ikonën “rezervë dhe sinkronizim” në shiritin tuaj të detyrave. Klikoni në menunë me tre pika në pjesën e sipërme të djathtë dhe zgjidhni “preferencat”. Kjo do të hapë një dritare më të madhe me tre skeda poshtë anës së majtë: “laptopi im”, “Google Drive” dhe “cilësimet”.

Gooogle-Backup-dhe-Sync

Skeda e parë, “laptopi im” mund të përdoret për të etiketuar dosjet për kopjim në Google Drive. Ju mund të shihni dosjet tashmë të listuara, të tilla si dokumente dhe fotografi. Këto janë vetëm sugjerime. Për sa kohë që kutitë e kontrollit pranë tyre nuk janë klikuar, asnjë të dhënë nuk po dërgohet në cloud.

Për të shtuar dosjet, klikoni “zgjidhni dosjet”. Do të hapet një dritare e shfletuesit të sistemit skedar që mund të përdorni për të shtuar dosje në planin tuaj rezervë.

Google-Drive-Backup-Sync-Zgjidh-Folders

Pasi të keni bërë zgjedhjet tuaja, mund të ndryshoni sjelljen e kopjimit të Google Drive duke klikuar “ndryshuar”. Kjo do t’ju japë një mundësi për të rezervuar vetëm fotot dhe videot, si dhe kutitë e zgjedhjes për të kopjuar të dhënat RAW dhe fotot e ekranit.

Google-Drive-Backup-Sync Parapëlqime

Ka një seksion “të përparuar” për të shtuar përjashtime të tipit skedar. Për shembull, ju mund të dëshironi të përjashtoni skedarët e përkohshëm nga kopja juaj për të ruajtur hapësirën.

Rezervimi dhe sinkronizimi i madhësisë së fotografisë

Ekzistojnë dy mundësi për të ngarkuar fotografi në Google Drive: “me cilësi të lartë” dhe “madhësi origjinale”. Ngarkimet me cilësi të lartë nuk ndikojnë në hapësirën tuaj të ruajtjes. Mund të ngarkoni sa më shumë imazhe siç dëshironi pa penallti. Dobësitë janë se ka një kapak 16MB. Fotografitë më të mëdha se sa ato janë zvogëluar në madhësi, duke humbur rezolucionin në proces.

Google-Drive-Backup-Sync-Photo-Quality

Opsioni i dytë, “madhësia origjinale” ruan madhësinë e skedarit dhe rezolucionin, por konsumon hapësirë ​​të Google Drive.

Krijoni skedarë kopjimi dhe sinkronizimi

Kjo pjesë tjetër është thelbësore për të përdorur Google Drive për të kopjuar skedarët tuaj. Në dritaren e preferencave rezervë dhe sinkronizim, ka një kokë që lexon, “heq artikuj”. Poshtë saj, ekzistojnë tre mundësi.

Google-Drive-Backup-Sync-Heqja-Items

Duke zgjedhur “heq artikujt kudo”, nëse fshini një skedar në kompjuterin tuaj që është i rezervuar në Google Drive, ai gjithashtu do të fshihet në Google Drive. Përkundrazi, duhet të zgjidhni opsionin e dytë: “mos hiqni sendet kudo”. Në këtë mënyrë, skedarët qëndrojnë në Google Drive edhe nëse ato janë fshirë në kompjuterin tuaj.

Ekziston një mundësi e tretë që do t’ju bëjë një përgjigje nëse duhet të fshini një skedar.

Rikthim i vazhdueshëm me Google Backup and Sync

Google Drive mbron skedarët duke përdorur kopje rezervë të vazhdueshme. Kjo do të thotë sa më shpejt që një skedar të shtohet në një dosje të etiketuar për kopje rezervë ose një skedar të redaktohet, këto ndryshime kthehen në Google Drive në kohë të afërt.

Shumica e shërbimeve rezervë në internet ofrojnë kopje rezervë të vazhdueshme. Shtë mënyra më e sigurt për të siguruar që skedarët tuaj të mbrohen. Përkundrazi, shumica e shërbimeve rezervë ju lejojnë të largoheni nga kopje rezervë e vazhdueshme dhe të përdorni kopje rezervë të planifikuar, në vend të kësaj. Google Drive jo.

Ne ju rekomandojmë mbajtjen e kopjeve rezervë, sidoqoftë, por ka rrethana kur mund të ketë më shumë kuptim vetëm të bëni kopje rezervë gjatë natës. Për shembull, nëse keni shumë programe që ekzekutohen menjëherë, ose merren me terabajtë e të dhënave, proceset rezervë mund të ndikojnë në burimet e sistemit.

Nëse kjo shkakton probleme, mund të rregulloni cilësimet e rrjetit të Google Drive nga skedari “cilësimet”. Si parazgjedhje, Google nuk kufizon shpejtësinë e ngarkimit ose shkarkimit, por ju mund t’i kapni ato për të ulur ngarkesën.

Google-Drive-Rrjeti-Settings

Mendimet përfundimtare: Rivendosja e skedarëve duke përdorur kopje rezervë dhe sinkronizim

Një vështirësi e një mjeti të dedikuar rezervë në internet është se lehtëson procesin e restaurimit nëse hard drive-i juaj duhet të zëvendësohet. Google Drive nuk ka një buton “rimëkëmbjeje”. Ky është një disavantazh i madh, pasi do të duhet të rindërtoni sistemin tuaj të skedarëve duke shkarkuar dosje dhe skedarë nga Google Drive dhe duke i rregulluar ato si dëshironi.

Si e tillë, ne ju rekomandojmë të përmbaheni me Backblaze, Backup CloudBerry, Acronis True Image ose një ofrues të lartë të rezervave në internet. Qëllimi kryesor i Google Drive Backup and Sync është të bëjë më të lehtë për të marrë skedarët tuaj në cloud pa pasur nevojë të grisni gjithçka në një dosje të dedikuar për sinkronizim.

Funksionon shumë më mirë për rivendosjen e cilësimeve të celularit, të paktën, në Android. Ne kemi një artikull kushtuar rezervës më të mirë për ofertat celulare që nuk e kemi përfshirë Google Drive, por me siguri duhet ta kemi. Artikulli ynë rezervë për Android përmban Google Drive, megjithatë, i cili ka veçori të këndshme siç janë ngarkimet automatike të fotografive dhe video.

Nëse keni ndonjë pyetje se si të përdorni Backup and Sync të Google Drive, na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map