Si të përdorni Cyberduck si një Veteranë Kuack

Për ata që duan të përdorin infrastrukturën cloud, në vend se shërbimet tradicionale të ruajtjes së cloud, të ruajnë skedarët nga distanca, një nga gjërat e para që do të kuptojnë është se si të ngarkohen skedarët dhe të merren kur të jetë e nevojshme. Edhe shërbimet më të mira të Iaa cloud nuk e lehtësojnë këtë, do të thotë se do t’ju duhet një klient i palës së tretë. Një i njohur për të cilin mund të keni dëgjuar është Cyberduck.


Fillimi me IaaS dhe lidhja e tij me një klient të thjeshtë si Cyberduck mund të duket marramendëse për të pa initiuarit. Për t’ju ndihmuar të merrni kushinetat tuaja, ne kemi bashkuar këtë udhëzues ku detajohet se si të përdorni Cyberduck.

Përveç Cyberduck, mjetet e tjera që ia vlen të shikoni për lidhjen e IaaS janë rezervimi i CloudBerry dhe Storage Made Easy. Asnjëra nuk është aq e thjeshtë sa Cyberduck, por të dy ofrojnë shumë më tepër karakteristika. CloudBerry siguron funksionim rezervë në internet për të mbrojtur hard drive tuaj, ndërsa SME vjen e pajisur me shkëmbim skedar dhe aftësi sinkronizimi.

Një klient tjetër IaaS-miqësor që na pëlqen është Mountain Duck, e cila është bërë nga i njëjti ekip zhvillimi pas Cyberduck. Para se t’ju tregojmë se si të përdorni Cyberduck, le të flasim për të dy mjetet për t’u siguruar që po bëni zgjedhjen e duhur.

Cyberduck vs Mountain Duck

Të dy Cyberduck dhe Mountain Duck lidhen me serverët në ambiente duke përdorur FTP / SFTP dhe ofruesit e cloud IaaS si Amazon S3, Google Cloud dhe Microsoft Azure duke përdorur API (nëse keni probleme për të zgjedhur midis këtyre tre ofruesve, lexoni këtë).

Pasi të lidheni, Cyberduck dhe Mountain Duck mund të përdoren për të ngarkuar dhe tërhequr skedarë, qoftë nga serveri juaj lokal ose nga cloud. Dallimi është në ekzekutim. Cyberduck është një shfletues i ruajtjes së cloud, ndërsa Mountain Duck krijon disqe të montuar.

Si shfletues, Cyberduck ju lejon të zgjidhni dosjet lokale dhe skedarët dhe t’i dërgoni ato në cloud. Gjithashtu ju lejon të shfletoni dosje dhe skedarë të largët dhe t’i shkarkoni në një destinacion lokal.

Duke krijuar një makinë të montuar, Mountain Duck ofron një mjet më të përshtatshëm dhe më të shpejtë për të zhvendosur skedarët në cloud ose për t’i tërhequr ato. Një disk i montuar – ose një rrjet i rrjetit – sillet ashtu si një direktorium lokal në kompjuterin tuaj, do të thotë që ju mund të krijoni pemë skedarësh, skedarë tërheqës dhe tërheqje, etj.

Ne kemi një udhëzues për vendosjen e disqet e rrjetit që përmban Mountain Duck. Megjithatë, paralajmërohuni, ndryshe nga Cyberduck, softveri nuk është falas. Kushton 39 dollarë për një licencë të vetme.

Si të përdorni Cyberduck (me Amazon S3)

Cyberduck është jashtëzakonisht i lehtë për t’u përdorur pasi të keni kushinetat tuaja dhe ofron shumë karakteristika të dobishme, duke përfshirë kriptimin nga ana e klientit. Për të ilustruar përdorimin e mjetit, ne do të krijojmë një lidhje me Amazon S3.

Shkarkoni dhe instaloni klientin. Sourceshtë burim i lirë dhe i hapur, krijuar nën licencën e përgjithshme publike të GNU, kështu që nuk do të duhet të paguani për të, përveç nëse doni të dhuroni për zhvillimin e tij të ardhshëm.

Nisja e klientit Ka një buton në këndin e sipërm të majtë që thotë, “lidhje e hapur”.

Cyberduck-Client

Klikoni atë dhe do të shfaqet një dritare “lidhje e hapur”.

Cyberduck-Open-Connection

Duke përdorur menunë rënëse në krye, ju mund të zgjidhni llojin e lidhjes që dëshironi të bëni. Për serverët lokalë, mund të përdorni FTP, FTP-SSL dhe SFTP. Ekziston gjithashtu një opsion WebDAV për t’u lidhur me shërbimet cloud që mbështesin atë protokoll (siç është pCloud).

Cyberduck-Zgjidhni-Connection

Berelësat Cyberduck dhe API

Disa shërbime janë renditur, gjithashtu, duke përfshirë Rackspace Cloud Files, Backblaze B2, Google Drive, Dropbox dhe Microsoft OneDrive. Për këtë demonstrim, ne zgjodhëm Amazon S3 nga rënia. Duke vepruar kështu, shfaqen dy fusha: “ID e çelësit të hyrjes” dhe “fjalëkalim”.

Shumica e shërbimeve IaaS do të kërkojnë informacion të ngjashëm, i cili lejon Cyberduck të krijojë atë që quhet një lidhje ndërfaqe programimi. Ju do të duhet të merrni kredencialet tuaja API nga ofruesi IaaS.

Ju gjithashtu duhet të vendosni ato që zakonisht quhen “kova” ose “kontejnerë” me atë ofrues. Ne nuk do të hyjmë në të gjitha detajet e asaj pjese të procesit këtu, pasi që është i ndryshëm nga ofruesi tek ofruesi. Nëse dëshironi një nocion të përgjithshëm të hapave për të ndërmarrë, rishikimet tona individuale të IaaS do të japin që:

  • Shqyrtimi i Amazon S3
  • Shqyrtimi i Google Cloud
  • Rishikimi i Microsoft Azure

Për të marrë letrat kredenciale tuaj në Amazon S3, futuni në Shërbimet Ueb në Amazon dhe lundroni në tastierën AWS. Klikoni në emrin tuaj në pjesën e sipërme të ekranit dhe pastaj klikoni “kredencialet e mia të sigurisë”.

AmazonS3-Security-Kredenciale-Link

Në faqen tjetër, ju mund të merrni informacionin tuaj për çelësin API ose të krijoni një të re.

AmazonS3-access-Keys

Sigurohuni që të regjistroni “çelësin tuaj të fshehtë të hyrjes”, sepse Amazon nuk do t’ju tregojë përsëri. Ekziston një opsion për të shkarkuar një skedar kyç, të cilin dëshironi ta zvarritni diku të sigurt, mbase me një shërbim ruajtjeje në cloud me njohuri zero.

AmazonS3-Krijo-Access-Key

Cyberduck: Shfletimi, ngarkimi dhe shkarkimi i skedarëve

Kthehu te Cyberduck, futni çelësin e hyrjes në fushën “ID e çelësit të hyrjes”. Keyelësi sekret është për fushën “fjalëkalim”. Mund ta ruani fjalëkalimin në Cyberduck, të cilin duhet, nëse keni ndërmend të përdorni shpesh klientin. Lini gjithçka tjetër siç është dhe goditni “lidheni”.

Cyberduck-ConnectS3

Lidhja do të vërtetohet dhe, për sa kohë që keni marrë ato dy fusha të sakta, pas disa sekondash, ajo duhet të lidhet me Amazon S3 dhe të shfaqë kontejnerët tuaj.

Cyberduck-AmazonS3-Containers

Klikoni në një enë për të shfaqur përmbajtjen e saj.

Cyberduck-AmazonS3-Show-Files

Klikoni me të djathtën në çdo objekt për një listë opsionesh. Ju mund të shkarkoni skedarë dhe dosje, t’i fshini ato dhe t’i sinkronizoni ato. Ju madje mund të redaktoni skedarë. Për shembull, mund të hapni një skedar .docx në Microsoft Word.

Cyberduck-Edit-File

Skedarët lokalë mund të ngarkohen në kontejnerë duke zgjedhur “ngarkim”. Përdorni shfletuesin e skedarëve për të gjetur dosjet ose skedarët që doni të dërgoni në cloud.

Cyberduck-Browse-For-Files

Cybersduck Vaults dhe Cryptomator

Nëse keni nevojë të organizoni kontejnerët tuaj, mund të krijoni dosje para se të ngarkoni skedarë. Ekziston një mundësi për të krijuar një “kasafortë të koduar” për ruajtje më të sigurt. Karakteristika kasafortë përdor Cryptomator, një shërbim enkriptimi nga ana e klientit si Boxcryptor (lexoni rishikimin tonë të Boxcryptor).

Cyberduck-Krijo-Vault

Duke krijuar një kasafortë, programi do të përplasë skedarë përpara se t’i dërgojë ato në cloud duke përdorur protokollin standard të përparuar të kriptimit. Ju jeni në gjendje të vendosni një fjalëkalim që vetëm ju e dini, i cili do të përdoret për të gjeneruar çelësat që encryptojnë dhe deshifrojnë skedarët.

Mos harroni fjalëkalimin tuaj. Nëse e bëni këtë, do të humbni mundësinë e përdorimit të skedarëve tuaj pasi që Cyberduck dhe Amazon nuk do të mund t’ju ndihmojnë, pa marrë parasysh sa i bërtisni. Ne rekomandojmë ruajtjen e fjalëkalimit në një menaxher të fjalëkalimeve në re, të tilla si Dashlane, vetëm në rast (lexoni rishikimin tonë të Dashlane).

Faqerojtësat në Cyberduck

Pasi të keni bërë përdorimin e shfletuesit, mund të “shkëputeni” në këndin e sipërm të djathtë për të mbyllur lidhjen. Para se të bëni, ju mund të dëshironi të bookmark lidhjen për qasje më të shpejtë në të ardhmen. Për ta bërë atë, thjesht klikoni në lidhjen “bookmark” pranë majës së klientit.

Kjo do të ruajë informacionin e lidhjes tek shikuesi i faqeshënuesve në Cyberduck, duke përfshirë letrat kredenciale tuaja, në mënyrë që të mos keni nevojë t’i kërkoni përsëri ato më vonë.

Cyberduck-Bookmarks

Këto janë bazat e përdorimit të Cyberduck me Amazon S3. Shërbimet e tjera të IaaS në cloud janë po aq të lehta për tu vendosur. Shërbimet e ruajtjes në re janë edhe më të lehta për t’u lidhur. Për shembull, me Google Drive, ju duhet vetëm emaili dhe fjalëkalimi juaj i hyrjes për të shfletuar, ngarkuar dhe shkarkuar skedarë.

Mendimet përfundimtare

Cyberduck renditet si një nga ngarkuesit më të mirë dhe më të lehtë të skedarëve dhe shfletuesit cloud. Shtë gjithashtu falas, e cila është e vështirë për tu mposhtur. Sidoqoftë, ekzistojnë disa alternativa të mira të Cyberduck atje. Ne shikuam opsionet kryesore në udhëzuesin më të mirë të klientit për transferimin e skedarëve.

Shpresojmë, ky udhëzues ju dha një ide se çfarë mund të bëni me Cyberduck. Nëse jeni akoma në errësirë, lini pyetjet tuaja më poshtë dhe ne do të përpiqemi t’i ndihmojmë. Nëse keni vendosur cloud IaaS nuk ja vlen telashet, ruajtja më e mirë e cloud dhe udhëzuesit më të mirë të blerësve rezervë në internet do t’ju tregojnë zgjidhje më të thjeshta për dërgimin e skedarëve tuaj në cloud.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me