Si të ndani skedarët në internet mënyra e thjeshtë në vitin 2020

Skedarët e vegjël mund të dërgohen përmes postës elektronike ose Skype, por do t’ju duhet një metodë më e mirë për ato më të mëdha. Nëse jeni duke bashkëpunuar në një projekt që kërkon që ju të mbani shumë skedarë në një vend, do t’ju duhet një mjet i veçantë për ndarjen e skedarëve. Puna e këtyre mjeteve nuk është gjithmonë e lehtë, kjo është arsyeja pse ne do t’ju tregojmë se si t’i ndani skedarët në internet.


Softueri në internet për ndarjen e skedarëve ka shumë përfitime për përdoruesit e tij. Ai mban skedarët e sinkronizuar, në mënyrë që të mos keni pse të shqetësoheni nëse veproni kështu me dorë. Ai gjithashtu mund të automatizojë pjesën më të madhe të legwork të ndarjes së skedarëve, duke ju lejuar të përqendroheni në bërjen e gjërave.

Shumë shërbime janë gjithashtu zgjidhje efektive rezervë, duke ju lejuar të merrni përsëri skedarët tuaj nëse kompjuteri juaj ka një problem. Shumica kanë versionim skedar, kështu që ju mund të shikoni në versionet më të vjetër të skedarëve tuaj dhe t’i rivendosni ato nëse është e nevojshme. Krijimi i rezervës në cloud e bën më pak të mundshme që do t’ju duhet të telefononi shërbime të rimëkëmbjes së të dhënave kur goditet katastrofa dixhitale.

Nëse nuk jeni i ri për të paraqitur ndarjen, mund të shqetësoheni nga zgjedhjet e mundshme. Shikoni artikullin tonë më të mirë të ruajtjes së cloud për një përmbledhje të shërbimeve që ne kemi rishikuar. Ne do të përdorim disa nga të preferuarat tona për t’ju treguar si të ndani skedarët.

Do t’i shikojmë Dropbox, Sync.com dhe pCloud. Sync.com është i preferuari ynë i përgjithshëm, por pCloud është gjithashtu i shkëlqyeshëm dhe Dropbox gjithashtu ka shumë për të ofruar.

Dropbox

Dropbox është një nga shërbimet më të njohura të ruajtjes së skedarëve. Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe e shpejtë, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer, veçanërisht nëse jeni i ri për ndarjen e skedarëve. Ju nuk duhet të paguani për të filluar përdorimin e tij, por nëse keni nevojë për shumë hapësirë ​​për ruajtje, do t’ju duhet një nga planet e tij të paguara.

Regjistrimi në Dropbox është i thjeshtë. Ndërfaqja e saj e bazuar në ueb është e drejtpërdrejtë dhe ka një aplikacion desktopi që ju lejon të ngarkoni skedarë direkt nga hard disku juaj.

Kur Dropbox po funksionon, gjithçka në dosjet tuaja të përbashkëta sinkronizohet automatikisht. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zhvendosni skedarët në dosjen e përbashkët për t’i ngarkuar ato. Nëse bëni ndryshime, ato gjithashtu do të ngarkohen automatikisht. Nëse përdoruesit e tjerë bëjnë ndryshime në skedar, ato do të pasqyrohen edhe në kompjuterin tuaj. Për më shumë në lidhje me këtë, shikoni udhëzuesin tonë se si të shkëmbeni skedarët në Dropbox.

dropbox-webinterface

Për të ndarë një dosje, klikoni në butonin e ndarjes, i cili shfaqet kur zhvendosni miun mbi dosje në ndërfaqen në internet.

Ju gjithashtu mund të klikoni tek teksti “dosje e re e përbashkët” në anën e djathtë të ndërfaqes në internet për të krijuar një dosje të re ose për të zgjedhur një dosje ekzistuese për ta ndarë.

Dropbox-Share

Nëse po krijoni një dosje të re, duhet t’i jepni një emër, shtoni adresën e postës elektronike të kujtdo që doni ta ndani me të dhe zgjidhni nëse ato mund t’i modifikojnë përmbajtjet ose thjesht t’i shikoni ato.

Ka shumë arsye për të rekomanduar Dropbox përveç lehtësisë së përdorimit. Përdor kriptimin AES 256-bit dhe SSL / TLS për tu siguruar që skedarët tuaj janë ruajtur në mënyrë të sigurt. Përveç ruajtjes së versionit aktual të skedarëve tuaj, Dropbox mban historinë e skedarit tuaj për 30 ditë në planin themelor falas dhe 120 ditë në planet e tij të paguara.

Për më shumë detaje, hidhini një sy shqyrtimit tonë të Dropbox ose shikoni udhëzuesin e fillestarit tonë për Dropbox.

Paketa falas është e dobishme dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të shkëmbyer skedarë për sa kohë që qëndroni nën kufirin e llogarisë prej 2 GB. Përtej kësaj, çmimet e tij fillojnë nga 9,99 dollarë në muaj, i cili përfshin 1 TB të ruajtjes. Planet e biznesit kanë disa veçori të tjera, siç janë mjetet administrative dhe regjistrat e auditimit me përcjelljen e ngjarjeve në skedarë (shikoni Dropbox-in tonë për rishikim të biznesit për më shumë në lidhje me këtë).

Sync.com

Sync.com është ofruesi ynë i përgjithshëm i preferuar i ruajtjes në internet, me lehtësinë e përdorimit dhe sigurinë e fortë duke qenë avantazhe të mëdha. Ju mund të lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë të dedikuar Sync.com.

Përdorimi i tij është një copë tortë. Hapi i parë është të lundroni në faqen e tij të internetit dhe të regjistroheni.

sync-download

Pas kësaj, është e lehtë për t’u shkarkuar dhe konfiguruar. Aplikimi i saj ju kërkon të krijoni një dosje në diskun tuaj lokal. Pasi të bëhet kjo, ju thjesht mund të zhvendosni skedarët në të për t’i ngarkuar ato në re.

sync-lokale-dhe-web

Për të krijuar një dosje të përbashkët, thjesht klikoni në butonin “aksione” në ndërfaqen në internet, pastaj klikoni në butonin “krijimin e aksionit”. Ju mund të emëroni dosjen e re dhe të shtoni adresat e postës elektronike të përdoruesve nga atje.

Përdoruesit që ju ftoni do të jenë në gjendje ta shikojnë dosjen në vend dhe skedarët e shtuar do të jenë të dukshëm për të gjithë në grup. Personi që krijoi dosjen është administratori. Ata mund të shtojnë përdorues të rinj dhe të tërheqin lejet e ndarjes në çdo kohë.

sync-Share

Sa i përket sigurisë, Sync.com përdor encryption AES 256-bit, si dhe tunele TLS dhe kriptim RSA 2048-bit, duke e bërë atë një nga shërbimet më të sigurta përreth. Gjithashtu ju lejon të vendosni kufijtë e shkarkimeve dhe të shikoni statistikat në shkarkime. Kjo ju lejon të mbani me vëmendje se sa shumë skedarët tuaj janë duke u përdorur.

Ajo gjithashtu ka shërbim të përgjegjshëm për klientët, duke iu përgjigjur pyetjeve tona brenda dy orësh. Alsoshtë gjithashtu me çmim konkurrues me 96 dollarë në vit për 2TB.

Ne ju rekomandojmë shumë Sync.com pasi bën pothuajse gjithçka që dëshironi nga një shërbim i shkëmbimit të skedarëve pa ndonjë dobësi të dukshme.

pCloud

Ne në Cloudward.net na pëlqen shumë pCloud. Ne madje e përdorim vetë për menaxhimin e videove pasi është ruajtja më e mirë në cloud për foto dhe video.

Pas regjistrimit, krijon dosje të paracaktuar për ruajtjen e muzikës, fotove dhe videove. Ju mund të shtoni tuaj duke klikuar një buton. Aplikimi i tij, pCloud Drive, ju lejon të sinkronizoni skedarët tuaj në internet me një dosje lokale.

Ju lehtë mund t’i ftoni njerëzit të ndajnë përmes ndërfaqes në internet. Për të filluar, shkoni në ekranin “shfletoni” dhe zgjidhni dosjen që dëshironi.

psync-folders

Pasi të keni vendosur dosjet tuaja dhe skedarët e shtuar, mund t’i ftoni të tjerët t’i ndajnë duke klikuar butonin “ftoni në dosje”. Thjesht shtoni adresat e postës elektronike të atyre që dëshironi të ftoni, atëherë zgjidhni nëse t’i kufizoni ato në shikimin e skedarëve ose t’i lejoni ata të bëjnë redaktime.

psync-ftojë

Kur regjistroheni, ju merrni 10 GB hapësirë ​​ruajtjeje falas. Ju mund ta rritni atë në 500 GB për 4,99 $ në muaj ose 2TB për 9,99 $ në muaj. Kjo e bën pCloud një nga marrëveshjet më të mira në ruajtjen e cloud.

Ne u mahnitëm nga tiparet e pCloud, lehtësia e përdorimit dhe siguria e fortë, gjithashtu. Ju mund të lexoni më shumë rreth atyre në rishikimin tonë të pCloud.

Mendimet përfundimtare

Ka shumë zgjedhje për ata që duan të ndajnë skedarët në internet. Shtë një treg konkurrues, i cili është i shkëlqyeshëm për përdoruesit. Shumica e platformave kanë oferta falas dhe me çmime të arsyeshme që ofrojnë më shumë hapësirë.

Sync.com dhe pCloud vlejnë veçanërisht të shikojnë për planet e tyre falas. Na tregoni nëse keni provuar ndonjë që kemi zgjedhur ose që të tjerët ju preferoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map