Si të merrni një adresë IP të Indonezisë në vitin 2020: Një Xhakartë Xhakartë

Nëse jeni zhvendosur nga Indonezia ose po udhëtoni, mund të keni vërejtur se nuk mund të hyni në gjërat që normalisht bëni në internet. Pavarësisht sa provoni, gjithçka që merrni është një mesazh gabimi. Kjo sepse uebfaqja ose shërbimi online është i kufizuar në një vend të caktuar. Ju duhet një adresë IP indoneziane për ta parë atë, dhe ne do t’ju tregojmë se si ta merrni një të tillë.


Adresat IP janë unike dhe të gjithë në internet kanë një të tillë. Mendoni për atë si një ID që tregon çdo uebfaqe ose shërbim online që vizitoni atje ku jeni. Shtë arsyeja që ju nuk mund të shikoni përmbajtjen që është e kufizuar në një vend të veçantë nëse nuk jeni atje. Ndryshimi i adresës tuaj IP mund ta bëjë atë të duket sikur jeni atje.

Ka disa arsye që ju do të dëshironi ta bëni atë. Ju mund të humbisni kanalet lokale, siç është Nonton TV, ose mbase ka një shfaqje në Netflix Indonesian që nuk mund ta shikoni askund tjetër.

Kufizimet e licencës janë fajtorë për geoblocks që ju hasni. Nëse një shfaqje nuk ka marrë një licencë për t’u transmetuar në një vend, nuk mund të arrihet atje. Kjo është arsyeja pse biblioteka e Netflix ndryshon në të gjithë botën dhe pse versioni amerikan ka zgjedhjen më të madhe. Ju mund të lexoni më shumë në lidhje me atë në ndalimin e Netflix dhe shikoni udhëzuesin më të mirë VPN për Netflix për rekomandimet tona.

Një arsye tjetër për të marrë një adresë IP të Indonezisë është qasja në llogaritë tuaja financiare ose të biznesit. Shumë banka vendosin kufizime për hyrjen në llogari dhe vetëm ju lejojnë ta bëni atë nga brenda vendit. Shtë një veçori e sigurisë që synon të luftojë mashtrimin. Nëse ndryshoni adresën tuaj IP, nuk do keni asnjë problem të regjistroheni.

Si të merrni një adresë IP të Indonezisë

Një mënyrë për të ndryshuar adresën tuaj IP është të përdorni një proxy. Shtë e thjeshtë për t’u bërë – udhëzuesi ynë më i mirë falas me prokurë shpjegon procesin – por proxies mund të jenë jo të besueshëm, kështu që ne nuk e rekomandojmë atë. Plus, ju jeni një rosë ulur pa siguri dhe IP tuaj të hapur për këdo që ta shikojë. Shikoni për krahasimin tonë të VPN-së kundër proxy-së dhe Tor-it për më shumë detaje.

Ne ju rekomandojmë të përdorni një rrjet virtual privat. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të ndryshoni adresën tuaj IP, por gjithashtu do të përfitoni nga karakteristikat e tjera që vijnë me ta. VPN-të kanë siguri të madhe për t’ju mbajtur të sigurt nga rreziqet në internet dhe shumica kanë një politikë mos-prerjeje, kështu që nuk ka të dhëna për ato që bëni në internet. Ata mbrojnë gjithashtu adresën tuaj të vërtetë IP.

Ju mund të hidhni një sy në ofruesit në artikullin tonë më të mirë VPN sepse shumë prej tyre do t’ju marrin atë që ju nevojitet, por disa që do të jenë më të përshtatshme për Indonezinë sesa të tjerët.

Ofruesi VPN i zgjedhuri juaj do të duhet të ketë serverë në Indonezi ose nuk do të mund të merrni një adresë IP nga atje.

Disa VPN janë më të mirë për të hyrë në shërbime transmetuese sesa të tjerët. Për shembull, Netflix ka një sistem të zgjuar të zbulimit të VPN dhe nuk ka shumë ofrues që mund ta anashkalojnë atë. Pjesa jonë mbi gabimin e proxy Netflix jep një shpjegim më të plotë të tij.

Cyberghost

CyberGhost është një zgjedhje e mirë për të marrë një IP adresë indoneziane, sepse ajo ka një rrjet të madh serverash që përfshin tetë serverë atje. Siguria e saj është e mirë dhe nuk mban një regjistër të aktiviteteve tuaja në internet.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka shpejtësi të mirë dhe gjerësi të pakufizuar të brezit, dhe mund të futet në shërbime streaming, siç është Netflix.

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Kjo lejon shtatë pajisje të lidhen në të njëjtën kohë, duke fituar atë vendin e dytë në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e pajisjeve të shumta. Ka një provë shtatë ditore në dispozicion, kështu që ju mund të provoni shërbimin. Nëse keni nevojë për më shumë kohë se kaq, ekziston gjithashtu një garanci për kthimin e parave. Shqyrtimi ynë në CyberGhost shkon në më shumë detaje.

NordVPN

Ju gjithashtu mund të përdorni NordVPN për të marrë një adresë IP nga Indonezia. Rrjeti i serverëve të tij është masiv dhe ka pesë serverë në Indonezi. Do të mbroheni nga disa nga siguritë më të mira në treg dhe aktivitetet tuaja do të mbahen të fshehta.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë të mira dhe nuk ka kapele bandwidth. Mund të futet në shumicën e shërbimeve streaming, përfshirë Netflix.

Klientët me përdorim të thjeshtë janë të disponueshëm për Windows, macOS, Android dhe iOS dhe mund të lidhni deri në gjashtë pajisje me një lëvizje. Ka një dritare të rimbursimit 30-ditor, duke ju dhënë mjaft kohë për të parë nëse ju pëlqen. Lexoni rishikimin tonë të NordVPN për një vështrim më të mirë të ofruesit.

HideMyAss

HideMyAss do t’ju marrë një adresë IP indoneziane, gjithashtu. Ajo ka një rrjet të madh serverash që përfshin 190 vende, dhe që përfshin dy serverë në Indonezi. Siguria është e mirë, por politika e saj e intimitetit thotë se regjistrat e lidhjes dhe shkyçjes mbahen për 30 ditë.

HidemyAss-homepage-2019

Shpejtësitë e saj janë në rregull për shumicën e aktiviteteve. Plus, ajo ka një bandë të pakufizuar dhe mund të ketë akses në shumicën e shërbimeve streaming.

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Ka klientë të drejtpërdrejtë dhe ju lejon të lidheni deri në pesë pajisje njëkohësisht. Ju mund të përdorni provën shtatë-ditore për të parë nëse ju pëlqen. Nëse akoma nuk mund të vendosni pas kësaj, ekziston një garanci për 30 ditë kthim parash. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për më shumë informacion.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP indoneziane

Ju nuk jeni në rrezik duke përdorur një adresë IP indoneziane, por ne duhet të nxjerrim në pah disa gjëra për t’i mbajtur në mend. Ka vende që janë nën mbikëqyrje të rëndë, nuk e respektojnë privatësinë dhe kanë rregulla të rrepta për të folur.

Fjalimi i urrejtjes dhe shpifja mund të rezultojë me gjobë të rëndë dhe dënim me burg në Indonezi. Për shembull, një përdorues në Facebook u dënua me 14 muaj burg dhe iu dha gjobë 5 milion rupiah indoneziane (380 dollarë) gjobë vetëm pse u etiketua në një raport lajmesh që tregoi në afatin kohor të tij.

Sipas Ligjit për Inteligjencën e Shtetit 2011, media sociale mund të monitorohet dhe komunikimet mund të përgjohen pa një urdhër gjykate. Ka pasur pretendime se ushtria indoneziane po kryente një mbikëqyrje të paautorizuar. Plus, qeveria ka blerë teknologji të mbikëqyrjes për të hyrë në pajisje dhe rrjete.

Në vitin 2015, kishte raporte që 21 vende kishin blerë një licencë për të përdorur kapësit e IMSI, një teknologji të monitorimit të telefonisë celulare dhe Indonezia ishte midis tyre. Lexoni më shumë rreth vendit në VPN tonë më të mirë për Indonezinë.

Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh rrezikun e krimit në internet. WiFi publik është në dispozicion në shumë vende, por nuk ka asnjë mënyrë të dini se sa të sigurta janë lidhjet. Indonezia është një nga vendet më të rrezikuara. Hacking, viruset dhe malware janë të zakonshme. Shtë e arsyeshme të instaloni një antivirus të mirë, si dhe të merrni sigurinë e një VPN.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar të merrni një adresë IP të Indonezisë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të përdorni një VPN sepse do të mbroheni nga siguria e mirë dhe mund të vazhdoni në mënyrë anonime.

Anydo prej zgjedhjeve tona do t’ju marrë atë që ju nevojitet, por CyberGhost është më i miri për punën sepse ka tetë serverë për të zgjedhur nga ju, që është më i pari që kemi parë. Gjyqi shtatë-ditor ju jep kohë të mjaftueshme për të provuar dhe garancia për kthimin e parave është krem ​​në tortë.

Nëse keni përvojë të merrni një adresë IP të Indonezisë, na tregoni në lidhje me të në pjesën e komenteve më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me