Pse bizneset duhet të kujdesen për Ransomware

Në dy vitet e kaluara, ka pasur një përhapje të sulmeve hakmarrëse që prekin individë dhe organizata, duke filluar nga institucionet qeveritare deri tek korporatat dhe bizneset e vogla.


Sshtë një taktikë mjaft e popullarizuar sulmi midis hakerëve, kryesisht për shkak të aftësisë së saj të qartë për tu zhvatur nga viktimat.

Por, për çfarë saktësisht po flasim këtu?

Farë është Ransomware?

Imagjinoni të ecni në zyrën tuaj një mëngjes për të gjetur të gjitha stacionet e punës të bllokuara, me një djalë që kërkon qindra dollarë për t’i zhbllokuar ato.

Kjo është saktësisht se si funksionon ransomware. Shtë një lloj i veçantë i virusit që kodon skedarët në një kompjuter ose smartphone, dhe më pas, kërkon një shpërblim për të dekriptuar të dhënat dhe rivendosur skedarët tuaj.

Prevalenca e Sulmeve

Ransomware vazhdon të rritet me një normë alarmante.

Kompjuterët e shtëpisë dhe të biznesit në Shtetet e Bashkuara janë goditur me një mesatare prej 4,000 sulmesh ransomware çdo ditë këtë vit – kjo është një rritje prej 300% gjatë vitit 2015, sipas Departamentit të Drejtësisë së Sh.B.A..

Dhe sipas të dhënave të publikuara nga FBI, më shumë se 24 milion dollarë u humbën nga viktimat për shkak të sulmeve të tilla vetëm në 2015-ën. Këtë vit, viktimat e ransomware paguan rreth 209 milion dollarë vetëm në tre muajt e parë të këtij viti.

Mbrojtja e biznesit tuaj nga Ransomware

# 1. Rezervoni të dhënat tuaja

Rikthimi i të dhënave është padyshim një nga strategjitë më efektive kundër sulmeve ransomware.

Mund të mos parandalojë një sulm, por do t’ju lejojë të rikuperoni skedarët dhe të rivendosni operacionet pa paguar një shpërblim.


© Karbonit

Në mënyrë tipike, ekzistojnë dy mundësi për të kopjuar të dhënat tuaja, dhe ato janë një njësi e jashtme ose re.

Fatkeqësisht, viruset e ransomware, si Cryptolocker shumë i zakonshëm, mund të sulmojnë disqet tuaja dhe të kriptojnë madje edhe kopje rezervë kryesore lokale të bashkangjitur në rrjetin tuaj.

Kjo i lë shumë ambiente të vogla të kërkojnë një kopje rezervë të sigurt dhe jashtë premisave. Sigurisht, siguria është një shqetësim i rëndësishëm për bizneset që mendojnë për transferimin e të dhënave në vend, në cloud.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të zgjidhni një ofrues të shërbimit rezervë cloud që ofron kriptimin e të dhënave të biznesit tuaj, përpara se ato të dërgohen në re, në pushim dhe në fluturim.

Merrni për shembull Carbonite. Kur instaloni softuerin rezervë të cloud të Carbonite, pronarët e bizneseve kanë mundësinë të zgjedhin frazën e tyre të sigurisë; kjo nuk do të transferohet përmes Internetit.

Përkundrazi, mbetet 100% në kontrollin e biznesit. Karboniti encrypts skedarë në vend me një algoritëm të sofistikuar të encryption 128-bit Blowfish.

# 2. Thjeshtësia është thelbësore

Si biznes, sigurisht që keni më shumë gjëra për t’u shqetësuar sesa kopjimi i të dhënave. Por kopjimi i të dhënave është i nevojshëm, veçanërisht me sulmet e fundit në sulmet e ransomware.

Sidoqoftë, asnjëherë nuk duhet të marrë përsipër punën tuaj të përditshme. Shërbime të shkëlqyera të rezervimit në cloud, ofrojnë përdoruesve një magjistar të thjeshtë hap pas hapi, i cili do t’i udhëzojë ata në secilin hap të procesit të rezervimit..

Këtu është një shembull i magjistarit të konfigurimit të Carbonite:

Wizard Carbonite

i mëparshëm

tjetër

Nëse jeni duke menduar të mbroni një biznes nga epidemia e ransomware, kopjimi i të dhënave duhet të jetë basti juaj i parë.

Rezervimi i të dhënave në cloud shton shtresa të sigurisë, sepse skedarët e biznesit ruhen jashtë-site, dhe për këtë arsye mbrohen nga:

  • zjarret
  • përmbytjet
  • Gabim njerëzor

# 3. Mbështetuni në një Kornizë të Sigurisë me Shtresa

Krijimi i rezervës në re mund t’ju ndihmojë të rikuperoni me lehtësi skedarët e humbur dhe të zvogëloni kohën e humbjes.

Kuptimi i terminologjisë së reve
© Wikipedia

Ju ende keni nevojë për një kornizë të fortë sigurie për të mbrojtur nga ransomware në zhvillim. Përveç fishekzjarreve, një kornizë e shtresave të sigurisë duhet të përfshijë filtrimin e uebit dhe antiviruset. 

Në të gjithë rrjetin e sistemit dhe brenda të gjitha pajisjeve fundore. Një kornizë sigurie e shtresuar në mënyrë të konsiderueshme minimizon shanset e çdo ransomware të ketë qasje në mjedisin e biznesit tuaj.

# 4. Përditësoni Strategjitë e Sigurisë

Ndërsa teknologjitë e sigurisë vazhdojnë të zhvillohen, hakerat gradualisht po rishikojnë dhe përmirësojnë strategjitë e tyre, për të vazhduar me përparimet e fundit.

Prandaj, softveri që mund të jetë efektiv kundër Cryptolocker sot mund të bëhet i padobishëm kundër llojeve të tjera të ransomware, brenda dy muajve.

Shqyrtoni një raport të majit 2016 nga Duo Security, që zbuloi, një shumicë e përdoruesve të pajisjeve fundore po ekzekutojnë vegla në versionet e prirur dhe të vjetëruar të softuerit. Klikoni për tweet

Vetëm 35% e përdoruesve të Windows kanë modernizuar në Windows 8.1 ose 10, dhe 53% e përdoruesve Mac OS janë në versionin e fundit.

Ky fakt vetëm u jep hakerëve dorën e sipërme në sulmimin dhe fitimin e aksesit të plotë të sistemit përmes ndonjë prej këtyre pajisjeve fundore.

Duke pasur parasysh këtë, është thelbësore të siguroheni që të gjitha shtresat tuaja të sigurisë janë të azhurnuara, dhe që përfshin çdo njësi të vetme softuerësh të lëshuar.

# 5. Menaxhoni privilegjet e sistemit

Sipas një studimi të vitit 2015 nga Instituti Lumension dhe Ponemon, 75% e malware fitojnë qasje në sisteme përmes pajisjeve fundore.


© Testimi i automatizuar i fermës së pajisjes AWS

Niveli i dëmtimit të sistemit nga malware varet nga privilegjet e veçanta të pajisjes përfundimtare të kompromentuar.

Nëse një pajisje e komprometuar ka privilegje administrative globale, për shembull, ransomware mund të fitojë kontroll të plotë të sistemit, dhe më pas, operacione të organizatave të gjymtuara.

Përveç azhurnimit të sistemeve të sigurisë dhe softuerit në pajisjet e kompanisë suaj, duhet të monitoroni me kujdes dhe të menaxhoni të gjitha privilegjet e sistemit përmes pikave të ndryshme të qasjes.

Vetëm pajisjet më të sigurta duhet të kenë privilegje administrative.

Në përmbledhje…

Më në fund, këshillohet që të konsultoheni me një profesionist të njohur për të rishikuar në mënyrë periodike tërë kornizën tuaj të sistemit.

Dhe zbatoni masat e nevojshme kundër ransomware, sipas dobësive tuaja përkatëse. Faleminderit që qëndruat deri në fund, dhe mos harroni të lini komentet dhe mendimet tuaja më poshtë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me