Ardhmëria e Re në 2017

Një vit i ri sjell shumë mundësi të reja, veçanërisht në teknologji.

Këtu në Cloudward.net, ne mendojmë se e ardhmja e teknologjisë dhe cloud janë e njëjta gjë; mosha e diskut të instalimit ka mbaruar dhe ne kemi hyrë në atë që bazohet pothuajse tërësisht në shfletuesin tuaj.

Tani për shembull, sipërmarrësit e vegjël mund të drejtojnë tërë biznesin e tyre duke përdorur vetëm një laptop.

Ata munden:

Bëni librat e tyre

Kontrolloni inventarin e tyre

Pagesat e procesit

Komunikoni me klientët

Duke përdorur shumë aplikacione aktuale në treg, ndonjëherë, ata mund të bëjnë gjithçka të shënuar më lart në të njëjtën kohë, duke përdorur një program të vetëm.

1. Shërbim-si-një-Shërbim

Shërbimi-si-një-shërbim, ose SaaS, do të jetë e ardhmja për dy arsye kryesore; kërkesat e shumta të vendosura për profesionistët dhe pronarët e afarizmave do të thotë që ata shpesh duhet të jenë në gjendje të punojnë në çdo kohë, dhe nga kudo.

Në të njëjtën kohë, përparimet aktuale përpara në teknologji e bëjnë këtë më të lehtë se kurrë.


© NashvilleGeek.com

Këto dy zhvillime forcojnë njëri-tjetrin, duke e bërë të paktën një rregullim në rregullat e reja një domosdoshmëri për këdo që kërkon të ndërtojë një karrierë në shekullin XXI. Aktualisht, aq shumë biznese po përshtaten me këtë realitet të ri, sa nuk ka të ngjarë që teknofobika të gjejë edhe një punë që nuk kërkon të paktën disa kursim në re.

Për më tepër, ne gjithashtu kemi ndërkombëtarizimin në rritje.

Korporatat e mëdha shumëkombëshe kanë qenë në gjendje të punësojnë njerëz në role zyre nga jashtë për dekada tani, por edhe ndërmarrjet e vogla tani marrin pjesë në këtë trend.

Këtu në Cloudward.net, ne punojmë me një ekip shkrimtarësh dhe redaktuesish nga e gjithë bota, dhe askush nga ne nuk është i vendosur në të njëjtin vend.

Bashkëpunimi ynë do të ishte i pamundur edhe 15 vjet më parë, dhe ne ndjehemi të sigurt duke thënë se ka shumë kompani atje tani, që thjesht nuk do të kishin qenë në gjendje të ekzistonin pa re dhe të gjitha shërbimet thelbësore që ai ka prodhuar.

2. Bashkëpunim Online

Aktualisht, ju mund të përdorni internetin për të komunikuar me njerëzit që përdorin:

 skype

WhatsApp

 xhoko

Dhe bëni llogarinë tuaj pa prekur kurrë një buton “instalo” duke përdorur QuickBooks Online ose Xero; dhe të bashkëpunojnë në internet duke përdorur Google Docs.

Një shembull i mirë është një mik i imi që është një llogaritar i autorizuar në Kaliforni; pasi fëmijët e tij pothuajse janë bërë me shkollë, ai dhe gruaja po kërkojnë një ndryshim të peizazhit që shpresojmë se gjithashtu do të jetë fitimprurës në planin afatgjatë.

Aktualisht, ata po konsiderojnë disa vende evropiane për të lëvizur praktikën e tyre, me kohën e tyre në Shtetin e Artë të ulur në disa muaj në vit gjatë sezonit të taksave.

Ky udhëtim nuk është aspak një ndërmarrje e vogël, por falë Saas dhe vëllait të tij, PaaS, ata do të jenë në gjendje të vazhdojnë punën siç nuk u larguan kurrë. Disa staf mbështetës do të qëndrojnë në Los Angeles, por çdo ditë, ata thjesht mund të hyjnë në një server virtual dhe të drejtojnë kompaninë nga atje.

3. Re dhe zbavitje

Këto dy shembuj ju japin një ide se si dëshironi për bizneset, por argëtimi gjithashtu po bëhet më i globalizuar.

Netflix është një shembull kryesor, natyrisht, por deri tani ajo ka mjaft konkurrentë, secili duke ofruar një audiencë prej miliardash shansin për të parë filma dhe shfaqje televizive nga çdo pajisje e lidhur me Internet. 

Avulli është një tjetër shërbim i shkëlqyer me bazë cloud; kjo ju lejon të blini dhe ruajtur lojëra nga kudo, pastaj shkarkoni dhe luani ato kur të doni. Sidoqoftë, tani për tani, kompanitë janë duke punuar në hapin tjetër, të quajtur GaaS, lojrat si një shërbim.

Ashtu si me programet e kontabilitetit ose shërbimet e mesazheve, klientët mund të futen në një desktop virtual që mund të drejtojë ndonjë lojë, nga pothuajse çdo kompjuter.

Megjithëse GaaS është ende në zhvillim, ajo tregon se teknologjia cloud në 2017 është një gur i fortë që nuk do të ndalet së rrokulliset.

4. Re dhe mbikëqyrje

Megjithëse SaaS dhe idhulli i saj ka të ngjarë të vazhdojnë rrugën ashtu si janë, duke marrë parasysh teknologjinë, kjo ka të ngjarë që nuk do të jetë rasti i sigurisë. Me një vështrim në zhvillimet e fundit, ne ndjehemi të sigurt duke thënë se revolucioni i vërtetë teknologjik për vitin 2017 do të jetë në fushën e sigurisë.

Kamera vëzhgimi
mbikëqyrje

Megjithëse vëmendja për vitet e fundit është përqendruar kryesisht në NSA dhe shenanigans e saj, Bashkimi Evropian gjithashtu po shikon një legjislaturë të shkeljes së intimitetit..

Më pak e tmerrshme se PRISM, është akoma shumë e frikshme që zbatimi i ligjit Hollandez do të jetë në gjendje të hackojë llogaritë WhatsApp me mbështetjen e plotë të gjyqësorit. Megjithëse mund të largohet nga BE së shpejti, Britania gjithashtu ka masa për të spiunuar qytetarët në përpjekje për të gjetur terroristë të dyshuar, megjithëse është më pak e paqartë kush i përshtatet këtij përshkrimi dhe kush jo.

Sidoqoftë, vendi për të parë më të afërtën, në këtë drejtim gjatë vitit 2017, do të jetë Gjermania; falë valës së terrorit që përshkoi atë në vitin 2016, shërbimet gjermane të sigurisë po kërkojnë të zbatojnë disa masa drastike për të parandaluar sulmet e ardhshme.

Megjithëse ruajtja e njerëzve është një gjë e mirë, natyrisht, mbetet e diskutueshme nëse spiunimi i popullatës i bën ata më të padurueshëm.

5. Siguria në re në 2017

Fatmirësisht, ka shumë njerëz në fuqi që duan të parandalojnë tërë këtë mbikëqyrje, por prapë paguan të mendojë për këto gjëra në cilësinë tuaj si qytetar privat.

Dhe mbani mend, është e rëndësishme të siguroni të dhënat tuaja dhe zakonet e shfletimit duke përdorur ofruesit e ruajtjes së cloud me mendje sigurie nga njëra anë, dhe një VPN të mirë nga ana tjetër.

Megjithëse shërbimet më të mira në këtë fushë janë gjithashtu më të shtrenjtat, duke i mbajtur njerëzit të mos ju përcjellin ia vlen.

Megjithëse deri tani ne kemi theksuar rolin e qeverive, kriminelët po bëhen më aktiv edhe në Internet. Mbajtja e shfletimit tuaj privat duke përdorur një VPN do të thotë që të jeni të sigurt nga të dy ndërmarrjet kriminale, si dhe nga ato juridike.

Në të njëjtën mënyrë, ne parashikojmë se shërbimet e ruajtjes të cilat ofrojnë siguri të vërtetë, si Sync.com dhe pCloud, do të ketë shumë anëtarë të rinj që regjistrohen gjatë 2017-ës.

Sa për të ardhmen e afërt, të gjitha këto shërbime ka të ngjarë të vazhdojnë të zhvillojnë disa metoda të reja shumë të reja të kriptimit, si dhe mashtrime të tjera, për të qëndruar një hap përpara si të kriminelëve ashtu edhe të agjencive të inteligjencës.

Megjithëse është e vështirë të parashikosh saktësisht se çfarë do të ndodhë (ato janë sekrete, në fund të fundit), 2017 ka të ngjarë të shohë disa teknologji të reja për të luftuar spiunazhin në të gjitha format e saj.

Në Përmbledhje: Cloudward.net në 2017

Për ne në Cloudward.net, teknologjia e cloud ka të bëjë me fuqizimin përmes kompjuterizimit. Mjetet e reja në fushën e bashkëpunimit në internet, shoqëruar me masat e sigurisë për të mbajtur të dhënat tuaja të sigurta, kanë për qëllim ta bëjnë atë saktësisht.

2017 do të jetë një vit tjetër në të cilin ekipi redaktues në Cloudward.net do të nxjerrë përmbajtje të dizajnuara për t’ju ndihmuar të rritni një biznes dhe t’i mbani të dhënat tuaja nga sytë e këqij

Ne po presim për një vit shumë përparime të reja në teknologjinë në internet, dhe do t’i udhëzojmë lexuesit tanë përmes këtyre zhvillimeve, një hap pas here.

Ju lutemi na tregoni në komentet më poshtë nëse keni ndonjë ide që ju mendoni se na kanë munguar ose dëshironi të përfshijmë. Faleminderit për leximin dhe urimet më të mira për vitin e ri!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me