Ardhmëria dhe Cloud e Google: Ndarja jonë e I / O 2015

Do konferencë teknologjike do të jetë e mbushur me pajisje dhe softuer të ri për të ndihmuar jetën e përdoruesve më të mirë. Konferenca e I / O e Google, e cila u mbajt 28-29 maj 2015, nuk ishte përjashtim.

Gjatë seminarit dy ditor, disa nga zhvilluesit më të mirë të Android erdhën për të shfaqur projektet e ardhshme për platformën. Ofertat e tyre me siguri nuk i zhgënjejnë tifozët hardcore.

Ndërsa shumë nga temat më të nxehta ishin të përfshira në adresën kryesore, jo të gjitha pikat më të mëdha ishin të kufizuara në bisedën dy-orëshe.

Veshja Android

Përditësimi në Android Wear nuk ishte lajmi më i madh, pasi kishte pak për tu njoftuar në këtë pikë, por gjithsesi ngjalli shumë interes. Kjo pajisje është përgjigjja e Google për orën e zgjuar të Apple, e cila tashmë është në treg. Ndërsa nuk kishte shumë më tepër për të njoftuar, ata listuan se ka aplikacione të reja që vijnë në pajisje.

Uber, FourSquare dhe City Mapper do të jenë në dispozicion gjatë muajve të ardhshëm. Disa softuer, si Uber, do të jenë në gjendje të përdorin komandat e zërit të Google.

Google I / O 2015
© Google

Për ata që nuk janë në dijeni se ku Android Wear rreh orën e zgjuar të Apple, kjo pajisje ka WiFi të integruar dhe GPS. Ajo akoma sinkronizohet me smartphone-in e përdoruesit, megjithatë, mund të azhurnohet lehtësisht pa telefonin të jetë bashkangjitur praktikisht në hipin e përdoruesit. Telefoni nuk ka nevojë të ndizet edhe për qasje të shpejtë në email.

Duke parë që nuk do të jetë në sinkron të vazhdueshëm me një smartphone bën atë një zgjedhje më të mirë se Apple. Sigurisht, ekziston çudia pse dikush do të dëshironte të provonte të lexonte email në një ekran të vogël siç është një fytyrë orë.

Por mund të jetë e dobishme për dikë që është në lëvizje dhe ka nevojë për qasje të menjëhershme dhe nuk e ka telefonin e tyre të dobishëm.

ATAP: ARRSH dhe Vault

Projekti ARRSH është diçka për të cilën u aludua për një kohë të gjatë. Produkti modular i smartphone është akoma në punë. Megjithatë, ajo bëri një pamje. Pajisja u bashkua në skenë për të parë të gjithë. Pasi të aktivizohet, sistemi zbuloi që moduli i kamerës mungonte (qëllimisht u la jashtë në mënyrë që të tregojë se pajisja do ta gjejë atë).

Pasi u shtua, prezantuesja bëri një foto për të treguar funksionalitetin e saj.

Google I / O 2015
© Android Central

Ndërsa pajisja modulare mund t’u pëlqejë disave, është pak në kërkim e sipër. Një komponent i vetëm mund të hiqet dhe të zëvendësohet me diçka tjetër. Sidoqoftë, do të thotë që përdoruesi do të duhet t’i ketë të gjitha ato “predha”, siç quhen, të dobishme. Po, përdoruesi merr përfundimtarin në personalizim, duke e bërë pajisjen të duket saktësisht siç e dëshiron, por me çfarë kostoje. Personalisht, duket pak më shumë për një telefon celular.

ARR e bëri vitrinën gjatë prezantimit të ekipit të Teknologjisë së Avancuar dhe Projekteve (ATAP). Projektet Vault bëri debutimin e tij gjithashtu.

Vault është një program emocionues. Ajo funksionon në një kartë micro SD, por mund të funksionojë e pavarur nga hardueri dhe softueri. Ideja është që të rrisni sigurinë ndërsa bëni fjalëkalime, të cilat mund të hakohen lehtësisht. Hulumtimi i përfunduar nga ATAP tregon se ai madje mund të jetë më i sigurt se bllokimi i gjurmëve të gishtërinjve.

Intel lufton Parkinson
© Intel / MJFF

Përdoruesit e kasafortave do të ishin në gjendje të komunikojnë me njëri-tjetrin pa telefonat të jenë në gjendje të lexojnë informacionin. Dizajni lejon që kjo pajisje të jetë një sistem operativ agnostik dhe nuk ka nevojë për ndihmë nga sistemi pritës për të punuar.

Ky është në të vërtetë një program interesant që sjell një nivel të ri të sigurisë në komunikim. Për shkak se pajisja ose telefoni që përdoret nuk do të jetë në gjendje të lexojë informacionin, ai mund ta bëjë atë një mënyrë shumë më të sigurt për të dërguar dhe marrë tekst ose komunikim me email..

Me problemet e sigurisë duke qenë ato që janë, kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar një shtresë shtesë të intimitetit.

Brillo

Kur erdhi në adresën kryesore, pati shumë zbulime të reja që zunë vendin në skenë. Brillo u përfshi në njoftime. Ky sistem i ri operativ bazohet në dizajnin Android. Isshtë i kufizuar vetëm në nivelet më të ulëta të softuerit popullor, megjithatë, ai mbështet shumë programe të njëjta, WiFi dhe Bluetooth Low Energy që përdoruesit e Android janë mësuar të.

Google I / O 2015
© Google

Pjesa emocionuese për Brillo nuk është se ka kërkesa minimale të sistemit. Shtë fakti që është sistemi bazë operativ për Internetin e Gjërave të parashikuara nga Google. OS e re do të funksionojë me Weave, një shtresë komunikimi që do të lejojë që pajisjet e ndryshme të gjejnë njëri-tjetrin dhe të komunikojnë.

Për shkak se Brillo është i bazuar në sistemin operativ Android, funksionon mirë me pajisjet që funksionojnë këtë OS. Përdoruesit do të shohin të njëjtin informacion të shfaqur në të njëjtën mënyrë, pavarësisht se në cilën pajisje janë.

Sipas VP të lartë, Sundar Pichai:

“Anydo pajisje Android e lidhur me një pajisje të bazuar në Brillo ose Weave, një përdorues do të shohë të njëjtën gjë pa marrë parasysh çfarë. Ne duam t’i lidhim pajisjet në një mënyrë të qetë dhe intuitive dhe t’i bëjmë ata të funksionojnë më mirë për përdoruesit. “

Pajisjet Brillo pritet të jenë në Tremujorin 3 ndërsa sistemet e Weave duhet të jenë jashtë deri në fund të Tremujorit 4.

Nëse Google mund të tërhiqet duke bërë që pajisjet të lidhen pa probleme siç dëshirojnë, kjo mund ta bëjë realitetin e Internetit të Gjërave. Ideja për të bërë dy programe që funksionojnë në të njëjtën kohë dhe bazuar në teknologjinë e tanishme është ajo që mund ta bëjë këtë sistem të funksionojë më mirë sesa programi rival.

Ne mezi presim të shohim se si funksionon kjo dhe nëse funksionon ashtu si dëshirojnë.

Android M

Ndoshta shpallja më emocionuese për përdoruesit e Android ishte njoftimi i Android M, sistemi më i ri operativ. Përditësimet Android M fillojnë me mënyrën sesi trajtojnë aplikacionet. Në vend që të pajtohet me të gjitha lejet e paracaktuar kur një aplikacion është instaluar për herë të parë, OS e re lejon përdoruesin të vendosë cilësime specifike që e bëjnë më të lehtë azhurnimin.

Google I / O 2015
© Google

Përveç kësaj, zhvilluesit mund të përcaktojnë se cilat pjesë të softuerit duan të jenë në gjendje të hapin aplikacionin e tyre. E re për Android M është tipari Doze. Shtë një mënyrë e re për pajisjet të ruajnë jetën e baterisë.

Ky përmirësim përdor zbulimin e lëvizjes për të përcaktuar kur telefoni ose tableti ka mbetur vetëm për një periudhë. Porti i ri USB i tipit C bën që karikimi të bëhet më i shpejtë dhe përdoruesit nuk duhet të shqetësohen për vendosjen e tij me kokë poshtë për shkak të veçorisë dykërkuese në kordon.

Përdoruesit mund të përdorin kordonin e ri për të ngarkuar telefonin e tyre ose të përdorin telefonin për të ngarkuar një pajisje të dytë. Përdoruesit e Android M gjithashtu mund të shijojnë këto karakteristika:

  • Android Pay: Përgjigja e Google për Apple Pay. Asnjë numër llogari nuk duhet të ndahet me dyqanin, të gjitha transaksionet mund të kalojnë përmes një Banke ose Google App. Mund të përdoret në mbi 700,000 dyqane në SH.B.A..
  • Gjurmët e gishtave: Në vend që të mbështeteni në pajisjen që do të aktivizohet gjurmët e gishtërinjve, Android M do ta ndërtojë këtë aftësi për t’u dhënë përdoruesve siguri shtesë. Planet për këtë veçori përfshijnë lejimin e zhvilluesve të API të përfitojnë, të tilla si përdorimi i një gjurmë gishti për të konfirmuar blerjet.
  • Tabs Custom Chrome: Aplikacionet mund të ekzekutojnë shfletuesin në krye të tij, duke e bërë aplikacionin një skedë me porosi. Përshtatja gjithashtu mund të kryhet përmes ngjyrosjes ose markës.

Ideja që qëndron pas Android M është t’i bëjë pajisjet të funksionojnë më shpejt dhe më të sigurta. Koncepti duket premtues, specifikimet e aplikacionit dhe ndryshimet e kursimit të baterisë vetëm e bëjnë të vlefshëm për të përmirësuar sistemin operativ. Nëse sistemi është aq i suksesshëm sa mendojmë se mund të jetë, do të jetë interesante të shikoni se sa zhvillues të tjerë përdorin disa nga këto karakteristika në produkte.

Tani në Takim

Më në fund, aplikacioni Tani në Tap i Google është një ndryshim interesant në ndihmësin e tyre në bord. Ky program është krijuar për tu përdorur brenda çdo aplikacioni duke shtypur dhe mbajtur butonin shtëpi.

Google I / O 2015
© Cnet

Në vend që t’i ndihmojë përdoruesit të kujtojnë gjëra të tilla si takimet dhe të marrin pastrim të thatë në fund të ditës, ajo shton kujtime, ndihmon të gjeni restorante, ose madje të sillni informacione rreth një filmi të përmendur në një email ose tekst. Tani në Tap gjithashtu merr komandat zanore dhe jep përgjigje të menjëhershme. Punon me Android M.

Ne e duam faktin që ju mund të kontrolloni informacione specifike pa lënë aplikacionin. Me të vërtetë e bën atë një nga asistentët më të dobishëm që pajisjet mobile mund të kishin. Të jesh në gjendje të kërkosh kohë filmi ose restorante aty pranë, sepse përmendet në një email ose tekst, mund të jetë një kursimtar i kohës.

përfundim

I / O 2015 i Google ka shumë programe interesante që vijnë dhe vijnë për botim këtë vit. Ju mund të shihni adresën kryesore këtu.

Disa janë publikuar tashmë në publik, siç është Google Photo shumë e parashikuar, e cila doli në publik në fund të javës së kaluar. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me