A është i sigurt lojrat në internet?

Ndërsa luani një lojë në internet, ju ndonjëherë mund të merrni një dyshim mërzitës se diçka nuk po shkon ashtu siç duhet. ’Farë po ndodh me të dhënat që po hyni në atë lojë tablet? Mund hakerët t’ju gjurmojnë përmes llogarisë tuaj të World of Warcraft? Me të gjitha historitë e çuditshme që gërryen në internet, nuk mund të ndihmosh, por të habitesh, a është i sigurt lojrat në internet?

Përgjigja është, si kaq shpesh, “varet”. Për t’u afruar pak me një përgjigje aktuale, do të duhet të shohim disa lloje të ndryshme lojrash, por edhe në një histori të shkurtër të shkeljeve të të dhënave në lojëra. Ka më shumë nga këto sesa kompanitë e lojës do të donin të pranonin, kështu që le të hedhim një sy në ato më të mëdhatë.

Sidoqoftë, para se të bëjmë, vini re se ky nuk është një artikull që synon njerëzit që kërkojnë të shmangin takimet e pakëndshme në internet: hidhëruesit, smacktalkers dhe skriptet që përdorin shënjestër janë një fakt i jetës ndërsa luajnë lojëra në internet. Nëse do të kishte një mënyrë të thjeshtë për t’i zgjidhur këto probleme – përveç butonit të mirë “të heshtur” të vjetër – ne do të ishim të lumtur ta ndajmë atë me ju.

Vjedhjet e identitetit

Problemet me të cilat mund të merremi mjaft lehtë, megjithatë, zakonisht janë më serioze sesa një trembëdhjetëvjeçare që ju thërret emra. Një nga më të zakonshmet është vjedhja e identitetit, ku kriminelët kibernetikë vjedhin të dhënat tuaja dhe i përdorin ato për qëllimet e tyre. Kur bëhet fjalë për lojrat në internet, hakerat e tillë zakonisht janë pas detajeve të kartave të kreditit.

Duhet të theksohet se lojërat me emër të mëdhenj zakonisht janë të lirë nga kjo lloj gjëje, përveç nëse ato janë goditur nga një lloj sulmi i bashkuar që siguria e tyre, kryesisht e shkëlqyeshme, nuk mund të trajtojë. Shkelësit më të mëdhenj janë zakonisht lojërat e rastësishme ose të lëvizshme, disa prej të cilave japin përshtypjen se ato futen vetëm në treg, në mënyrë që kompanitë pas tyre të mund të vjedhin informacionin e klientëve..

Koni i reformuar Frank Abagnale, jeta e të cilit shërbeu si bazë për filmin Catch Me If You Can, ka paralajmëruar përdoruesit e Facebook në të kaluarën që të regjistroheshin për lojëra në platformën e mediave sociale. Pasi që nuk është gjithmonë e qartë me këto lojëra se çfarë lloj aksesi kanë ata në llogarinë tuaj, shumë mirë mund të jetë që njerëzit me të cilët po luani po trawling përmes postimeve tuaja për të parë nëse keni lënë pas ndonjë informacion interesant për ta përdorim.

Një tjetër rrezik i madh janë lojërat celulare nga vendet e tregut të mediave dixhitale si Google Play Store. Meqenëse në përgjithësi nuk ka kontrolle të rrepta kush i vendos ato në këto faqe, mashtrimet janë përhapur. Shumica e këtyre lojërave celularë ose do të mbledhin të dhëna duke e lejuar aplikacionin të lejojë vetveten leje për të parë të gjithë telefonin tuaj, ndërsa shumë të tjera do të presin që përdoruesit të përfundojnë një mikro-transaksion dhe pastaj të hiqen me informacionin e kartës së kreditit.

Megjithëse mund të argumentohet se mikro-transaksionet janë në vetvete kriminale, blerësit më së miri kanë kujdes kur bëhet fjalë për lojëra falas për t’u luajtur, pasi ata mund të zbulojnë se projekt-ligji përfundon duke qenë shumë më i lartë se sa ishte premtuar.

Shkeljet e të dhënave

System.security.breach
© Jeff Keyzer

Megjithëse me qëllim të keq përbëjnë një pjesë shumë të madhe të këtyre lojërave celularë, konsumatorët e zgjuar mund të dëshirojnë të shmangin edhe kompanitë e dobishme pasi siguria e tyre shpesh është thjesht shumë e keqe. Merrni për shembull Lojë Fantasy Fashion: përsëri në vitin 2016 informacioni i 15,000 përdoruesve të kaluar dhe të tanishëm u vodh në një shkelje të të dhënave të kryer nga kriminelët në internet.

Megjithëse shumica e të dhënave të përfshira ishin vetëm adresa të postës elektronike, kjo do të thotë se hakerat ishin në gjendje të shtonin 15,000 tjerë emra në një nga listat e tyre të spam-it. Që kriminelët duan të shkojnë pas një thesari të tillë informacioni nuk është për t’u habitur, por metodat e tyre ishin: Lojë e modës Fantasy u hakua duke përdorur një injeksion SQL, i cili është skriptet 101.

Fakti që siguria e lojës nuk varet nga detyra e mbrojtjes ndaj këtij lloj sulmi shumë themelor, tregon se shumë prej netëve që fluturojnë natën që krijojnë këto lojëra i japin besim sigurisë në mënyrë që të fitojnë. Një shembull më i madh dhe më i keq ishte hackimi i Gamigo në vitin 2012, ku fjalëkalimet dhe emrat e përdoruesve të rreth tetë milion përdoruesve u vodhën nga një prej kompanive më të mëdha të lojrave në internet në botë.

Megjithëse dëmi ishte i kufizuar në atë kohë, mbase ishte rehati e ftohtë për të gjithë njerëzit që kishin gjetur se ishin tani në të gjitha listat e spam-ve në botë.

Në praktikë, e gjithë kjo do të thotë që lojërat celulare shmangen më së miri nga siguria e vetëdijshme pasi rreziku për të qenë i mashtruar ose pajisjen tuaj të skllavëruar në një botnet janë thjesht shumë të larta. Ashtu si për shumë gjëra në internet, “falas” do të thotë që ju jeni produkti që shitet. Për shembuj të tjerë të këtyre llojeve të praktikave, shikoni artikullin tonë mbi ofruesit më të keq të VPN-së.

Lojtarët e mëdhenj

Kur bëhet fjalë për lojëra celulare, këtu në Cloudward.net ju rekomandojmë të qëndroni larg ose të paktën kurrë të mos regjistroheni për asgjë. Ka shumë lojëra të rastësishme përreth që duhet pak për të ekzekutuar HTML5, kështu që nuk ka asnjë arsye të infektoni kompjuterin tuaj me malware.

Sidoqoftë, nuk është vetëm ky segment në treg që vuan nga shkelje të të dhënave: madje disa prej lojtarëve më të mëdhenj përreth janë goditur një ose dy herë. Më i madhi, ose të paktën më i turpshmi, ishte hackimi i rrjetit PlayStation në 2011 kur jo vetëm të dhënat (përfshirë informacionin e kartës së kreditit) të rreth 2.5 milion klientëve Sony u vodhën, por i gjithë rrjeti u zi për disa ditë, për të bootuar.

Drejtori i Përgjithshëm i Sony kërkoi falje publikisht nga klientët e kompanisë së tij, por sigurisht që dëmi u bë. Përdoruesit e avullit janë përgjithësisht një bandë më e pasur: Siguria e Valve është mjaft e ngushtë dhe ato kanë parandaluar shumë sulme në të kaluarën.

Një nga ato pak herë që dikush vuri re ndonjë gjë ishte gjatë Krishtlindjes 2015, kur faqja e dyqanit do të shfaqej në gjuhë të huaj. Asgjë nuk ishte vjedhur atë kohë, megjithëse Steam humbi miliona çelësa të lojës vetëm disa muaj më vonë.

Si të mbroheni ndërsa jeni duke luajtur online

Pyetjes nëse lojërat në internet janë të sigurta është mjaft e vështirë për t’u përgjigjur. Siç mund ta shihni nga shembujt e mësipërm, çdo kompani e madhe apo e vogël është goditur në njëfarë kohe. Sidoqoftë, si rregull, është më mirë të shmangni lojrat falas dhe lojëra të tjera të rastësishme që mund të shkarkohen, si dhe çdo gjë që ofrohet në Facebook.

Kur bëhet fjalë për platforma dhe tituj më të mëdhenj, mbrojtja më e mirë është sigurisht që akoma të mos luani asgjë dhe të lexoni një libër në vend, por kjo nuk ka gjasa të jetë një mundësi për shumicën. Në përgjithësi është më mirë që të mos i ruani kurrë informacionet e kartës tuaj të kreditit me kompaninë – megjithëse kjo do të thotë që ju do të duhet ta futni atë për çdo blerje, kjo bezdi e vogël gjithashtu do të thotë që nuk ka asgjë për të vjedhur – si dhe rregullimin e një fjalëkalimi të fortë që mund të do të mendohet lehtë.

Lojtarët gjithashtu mund të konsiderojnë regjistrimin me ndonjë nga pesë shërbimet tona më të mira në cloud për lojtarë, të cilët të gjithë ofrojnë rritje të sigurisë, anonimitetit, si dhe ton lojëra. Megjithëse GaaS është ende në fillimet e saj, këtu në Cloudward.net ne parashikojmë një rritje të popullaritetit të këtij lloji të argëtimit dhe pesë shërbimet në atë artikull duket se janë në avantazh.

E fundit, nuk është më e rëndësishmja, ekziston një mënyrë që konsumatorët të mbrojnë gjithmonë veten nga krimi në internet – si dhe NSA spiunimi dhe ISP-të e nuhatura – dhe kjo është pajtim në një shërbim VPN. Megjithëse këto zakonisht kushtojnë para (përveç pesë ofruesve tanë më të mirë falas VPN), ju do të merrni vlera për para pasi askush nuk do të jetë në gjendje t’ju ndjekë në internet.

përfundim

Këtu në Cloudwards.net kemi një listë të shërbimeve tona më të preferuara VPN, megjithëse ne gjithmonë i inkurajojmë njerëzit të shfletojnë vlerësimet tona VPN për të kuptuar se çfarë do të funksionojë më mirë për ta. Lojërat në internet mund të mos jenë gjëja më e sigurt për të bërë, por është e mundur më argëtimi; duke mbrojtur veten para se të shkoni në internet, mund të jeni të sigurt se askush nuk mund të vijë pas parave ose informacionit tuaj personal.

A keni një strategji sigurie të ndryshme nga ajo e përshkruar më lart? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat dhe qëndroni të sigurt.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me