VPN më e mirë për Streaming 2020: Prerja e kabllove

Shumë njerëz po kthehen drejt shërbimeve të transmetimit në ditët e sotme sesa të përdorin televizionin tradicional kabllor. Bukuria e prerjes së kurrizit është se ju mund të shikoni shfaqjen tuaj të preferuar në shtëpi ose në lëvizje. Sidoqoftë, për të përfituar sa më shumë nga një shërbim ose për të parë përmbajtje të bllokuar, është ide e mirë të përdorim një nga VPN tonë më të mirë për zgjedhjen e transmetimeve.


Platformat streaming, të tilla si Netflix dhe Amazon Prime Video, kanë një ton të përmbajtjes gati për ju që të shikoni në klikimin e një butoni. Sidoqoftë, geoblocks luajnë një pjesë në ato që ofrohen në vendin tuaj. 

Një rrjet privat virtual mund të ndihmojë me këtë. Do të maskojë vendndodhjen tuaj të vërtetë dhe do t’ju bëjë të dukeni sikur po hyrni në shërbimin e transmetimit nga vendndodhja e zgjedhur. 

Për më tepër, një VPN do të sigurojë lidhjen tuaj dhe do t’ju mbajë të fshehur nga mbikëqyrja dhe nga ofruesi juaj i shërbimit të internetit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse preferoni të përdorni homologët e rrymës jashtëligjore. Merrni për shembull Kodin. Edhe pse nuk është e paligjshme të përdorësh platformën, përmbajtja në të cilën mund të hysh shpesh është material i mbrojtur nga të drejtat e autorit të disponueshëm përmes torrenteve.

Në këtë rast, përdorimi i një VPN është i rëndësishëm, pasi do të fshehë adresën tuaj IP dhe do t’ju mbajë të sigurt nga sytë e këqij. Kodi është gjithashtu një mundësi e mirë nëse dëshironi të bëni veprim falas për transmetimin sportiv. Ju shpesh mund të transmetoni sporte si një ngjarje live, dhe shtesat tona më të mira Kodi për udhëzues sportiv mund t’ju ndihmojnë të gjeni burimin ideal. Përndryshe, mund të përdorni fuboTV për transmetime sportive.

Nëse doni të mësoni më shumë rreth Kodi, mund ta bëni këtë me udhëzuesin tonë të dedikuar Kodi. Plus, në vend që të përdorni një VPN falas për Kodi, duhet të shikoni VPN-në tonë më të mirë për Kodin për disa rekomandime që do t’ju mbajnë nën radar.

Cilado rrugë të marrë, jashtë listës sonë të VPN-ve më të mira, ju rekomandojmë të përdorni ExpressVPN. Vazhdoni të lexoni për të mësuar rreth gjeorestriction të disa platformave popullore streaming, çfarë duhet të kërkoni në një VPN për transmetim dhe cilat VPN janë më të mirat për një detyrë të tillë.

VPN më e mirë për Streaming 2020

Zhbllokoni iPlayer BBC, Netflix dhe Hulu (ndër të tjerët)

Edhe pse mund të mos e keni realizuar atë, të gjitha shërbimet e transmetimit kanë kufizime rajonale. Shpesh është për shkak të marrëveshjeve të licencës dhe të së drejtës së autorit, por do të thotë që nuk do të merrni të njëjtën përmbajtje në çdo vend shërbimi është i disponueshëm. 

Le ta marrim për shembull Netflix. Versioni i Sh.B.A-së ka bibliotekën më të madhe nga të gjitha 190 vendet ku Netflix është në dispozicion. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se gjithçka është përfshirë.

Pjesa më e madhe e përmbajtjes së saj prodhohet nga kompani të tjera, dhe ato kompani duhet të thonë ku tregohet. Nëse kompania ka një marrëveshje me një rrjet tjetër, Netflix mund të kufizohet të tregojë atë në të njëjtin vend. Disa prej përmbajtjeve vetanake të Netflix janë të shikueshme vetëm në vende të caktuara, gjithashtu.

Shërbime të tjera janë në të njëjtën varkë, siç është Amazon Prime Video. Plus, disa shërbime janë plotësisht të kufizuara për një vend të caktuar. Për shembull, Hulu është në dispozicion vetëm për audiencën e Sh.B.A-së, dhe iPlayer i BBC-së mund të përdoret vetëm nga banorët e Mbretërisë së Bashkuar (lexoni udhëzuesin tonë më të mirë për udhëzuesin iPlayer të BBC). 

Sido që të jetë kufizim, një VPN do t’ju ndihmojë të merrni rreth tij. Netflix ka një pengesë shtesë për ju që të hidheni, megjithëse. Ndalimi i Netflix VPN e ka bërë më të vështirë hyrjen në të. Fatmirësisht, ka disa VPN që janë në detyrë, pasi ju mund t’i lexoni në pjesën më të mirë VPN për Netflix.

Si zgjedhim VPN-në më të mirë për transmetim

Jo të gjitha VPN-të janë ndërtuar në mënyrë të barabartë, dhe megjithëse disa shkëlqejnë në përdorshmërinë dhe shpejtësinë, kjo jo domosdoshmërisht i bën ata më të mirët për transmetim. Disa VPN ofrojnë serverë të dedikuar për transmetim por në të vërtetë nuk performojnë mirë, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të Avast VPN. VPN e zgjedhur duhet të përfshijë kriteret më poshtë.

shpejtësi

Shpejtësia është një faktor i rëndësishëm kur bëhet fjalë për transmetimin. VPN duhet të ketë shpejtësi të mira në mënyrë që ju të shikoni shfaqjet ose filmat tuaj të preferuar pa u rregulluar sa herë që ju merrni pak. Megjithëse jo të gjitha zgjedhjet tona janë shërbimet më të shpejta VPN, ato janë akoma mjaft të mira për transmetimin 4K nëse keni një shpejtësi të mirë të pambrojtur.

Bandwidth

Një faktor tjetër vendimtar është kompensimi i gjerësisë së brezit. Shumica e VPN-ve ofrojnë një bandë të pakufizuar, por ka disa që ju kufizojnë në një kompensim mujor. Nëse e goditni kufirin, VPN do të ndalojë së punuari. Kjo është gjëja e fundit që ju dëshironi të ndodhë në mes të një filmi, kështu që është më mirë të zgjidhni një që nuk ka kapak.

Gjetja e Geoblocks e kaluar

Një përparësi kryesore është duke u siguruar që VPN mund të marrë rreth rrjedhat e geoblocks në radhë të parë. Nëse nuk mundet, atëherë e vetmja gjë që do të shikoni është një mesazh gabimi i bukur. Të gjitha shërbimet që kemi zgjedhur kanë dëshmuar veten e tyre në një mënyrë ose një tjetër, megjithëse secila mund të ndryshojë kur bëhet fjalë për Netflix, Amazon Prime Video, Hulu dhe BBC iPlayer. Ata janë gjithashtu një zgjedhje e mirë për Kodin.

Lehtësinë e përdorimit

Pasja e një VPN që është e lehtë për t’u përdorur do ta bëjë përvojën tuaj të transmetimit një tërësi shumë më të mirë. Në fund të fundit, ju nuk dëshironi të hidheni nëpër gurë vetëm për të patur ca kohë kokoshka. Në shumë raste, mund të klikoni një buton të thjeshtë të lidhjes, dhe kjo është ajo. Prapëseprapë, nëse jeni një tinkerer, mund të dëshironi një plan urbanistik të mirë.

çmim

Nëse doni një shërbim të mirë me të gjitha mirësitë e përfshira, do të duhet të paguani për të. Disa nga VPN-të më të mira falas nuk janë të këqija, por ato nuk janë interpretuesit më të mirë kur bëhet fjalë për transmetimin. Sidoqoftë, çmimet ndryshojnë, kështu që do të duhet të siguroheni që të përshtatet me buxhetin tuaj, së bashku me të gjitha pajtimet tuaja në rrjedhë.

1. ExpressVPN

ExpressVPN është VPN më e mirë në treg për shumë arsye, dhe aftësia e saj e transmetimit është një prej tyre. Ka shpejtësi rrufeje, e cila është një plus kryesor për të ngarkuar dhe luajtur çdo gjë që ju pëlqen në HD të plotë apo edhe 4K. Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN për të marrë një ide më të mirë për atë që është në gjendje të.

Nuk ka asgjë më zhgënjyese sesa të shkëputet menjëherë kur do të zbuloni “whodunit” në Sherlock, kështu që do të jeni të kënaqur të dini se ExpressVPN vjen me një bandë të pakufizuar. 

expressvpn-rishikim-server-navigacion

Shtë gjithashtu lideri kur bëhet fjalë për të hyrë në platformat streaming, sepse mund të marrë pak më shumë çdo shërbim që i hidhni. Ju mund të keni nevojë të kërcej rreth serverave të ndryshëm për të hyrë në Hulu dhe Amazon Prime Video, por nuk ka problem qasjen në iPlayer në BBC dhe Netflix, dhe mund të futet në Netflix të çdo vendi. 

Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe një nga zgjedhjet më të mira nëse jeni fillestar. Pas instalimit të tij, gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në butonin e madh “on” në mes të ndërfaqes dhe të jeni fikur. Si parazgjedhje, kjo do t’ju lidhë me një lokacion “të zgjuar” bazuar në pozicionin tuaj aktual, por mund të klikoni në butonin “zgjedh vendndodhjen” për të zgjedhur një zonë specifike.

Thënë kështu, ExpressVPN është një nga VPN-të më të shtrenjta në dispozicion, por ia vlen edhe paratë. Kombinimi i tij i veçorive e bëjnë atë VPN më të mirë për shikimin e filmave pa asnjë dyshim. 

Mimi mujor është opsioni më i shtrenjtë dhe do të kurseni para duke regjistruar një abonim më të gjatë. Ajo vjen me një garanci 30-ditore për kthimin e parave, kështu që nuk keni asgjë për të humbur.

2. NordVPN

Një zgjedhje tjetër e shkëlqyeshme është NordVPN, e cila është e krahasueshme me zgjedhjen tonë të parë, siç mund ta lexoni në përmbledhjen tonë ExpressVPN kundër NordVPN. Sidoqoftë, ajo humbet në kurorë për shkak të rënies së saj të shpejtë në distancë. Kur lidheni me një server më të afërt, shpejtësitë e tij janë të shpejta, por nëse dëshironi të shihni Netflix Sh.B.A nga Evropa Lindore, për shembull, do ta gjeni pak të ngadaltë. 

nordvpn-rishikim-server-navigacion

Nuk ka kufij të brezit, dhe NordVPN mund të futet në të gjitha platformat kryesore të transmetimit, megjithëse mund t’ju duhet të luani me serverë të ndryshëm për të marrë performancën më të mirë. Koha e tij e ndërrimit të serverit VPN është e shpejtë, e cila është e shkëlqyeshme nëse duhet të ndërroni serverët për shkak të problemeve të shpejtësisë ose qasjes. Ju mund të lexoni më shumë rreth përvojës sonë me të në rishikimin tonë të NordVPN.

Shtë shumë e lehtë për t’u përdorur, dhe marrja e një serveri të përshtatshëm është një fllad. Do të gjeni opsione për shumë cilësime, përfshirë një ndërprerës vrasjeje, i cili është i rëndësishëm nëse planifikoni të transmetoni përmbajtje pirate në Kodi. Alsoshtë gjithashtu VPN-ja jonë më e mirë për përrua, në rast se preferoni të shkoni në atë rrugë.

Pricemimi i NordVPN është miqësor me portofolin. Marrëveshja e saj mujore nuk është zgjidhja më e mirë, por planet më të gjata sigurisht ulin koston. Nëse nuk ndiheni të gatshëm të angazhoheni për një afat kaq të gjatë, ekziston një dritare e rimbursimit 30-ditor që mund të bini përsëri në.

3. CyberGhost

Tjetra në listë është CyberGhost, e cila është një zgjedhje e shkëlqyer, edhe nëse nuk është aq e mirë sa dy zgjedhjet tona të para. Shpejtësitë e saj janë të përshtatshme, por si NordVPN, vuan nga shpejtësia më të ngadalta në distanca të gjata. 

Cyberghost-Streaming-Servers

Nuk ka asnjë limit zhgënjyes të bandës, që është i mirë. Plus, CyberGhost ka serverë specialë për transmetim dhe në testimin tonë për rishikimin tonë të CyberGhost, kemi zbuluar se ishte në gjendje të futej në platformat kryesore të transmetimit. 

Ka një ndërfaqe të shkëlqyer që është e lehtë për t’u përdorur, dhe mund të lidhësh deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë, që është një numër i mirë. Ky është kufiri për instalimet, por prapë fitoi një përmendje në VPN-në tonë më të mirë për krahasimin e pajisjeve të shumta.

Shkalla mujore e CyberGhost është e keqe, por nëse vendosni për një plan më të gjatë, është një marrëveshje mjaft e mirë. Nëse regjistroheni në një pajisje të lëvizshme, mund të përfitoni nga prova falas e shtatë ditëve. Plus, ekziston një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave në abonimet standarde.

4. Qasje në Internet private

Qasja në Internet private ka shumë karakteristika, dhe shpejtësia e shpejtë është një nga më të mirat e saj. Sidoqoftë, për të marrë ato shpejtësi, do të duhet të përmbaheni me cilësimin e paracaktuar të sigurisë, që është shifrimi më pak i favorshëm për 128-bit. Nëse e rritni atë, shpejtësitë e saj do të bien pak. Prapëseprapë, duhet të jetë mirë për transmetim, edhe nëse nuk merreni me karakteristikat e tij të sigurisë. Ju merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar.

ANP-rishikim-zgjeruar-view

PIA është në gjendje të hyjë në Netflix, edhe pse jo në mënyrë të vazhdueshme, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë të Internetit për Qasje në Internet. Shumë prej serverëve të PIA janë të vendosura brenda SH.B.A.-së dhe nuk ka asnjë problem të hyni në Hulu. Nuk ka shumë fat me Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC, megjithëse, pasi të dy ishin në gjendje të zbulonin VPN.

Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe mund të lidheni shpejt. Menyja e cilësimeve hapet në një dritare të veçantë dhe, megjithëse nuk ka aq shumë mundësi opsionesh si me disa VPN, prapëseprapë mund të kesh rrëmujë. Me PIA, ju merrni edhe 10 lidhje të njëkohshme.

Mimi i PIA është i thjeshtë dhe bazohet në një plan. Nuk ka asnjë shtesë për të rritur çmimin; ju merrni gjithçka të përfshira nga get-go. Ju mund të zgjidhni nga një abonim një mujor, gjashtë muaj ose një-vjeçar, por sa më gjatë të zgjasë periudha, aq më mirë zbritja do të merrni. Ka gjithashtu një periudhë kthimi shtatë-ditore gjithashtu.

5. VyprVPN

VyprVPN është një tjetër shërbim i shkëlqyeshëm. Itshtë paksa një çantë e përzier, megjithatë, me siguri të madhe nga njëra anë dhe mbështetje pa klientë nga ana tjetër. Shpejtësitë e saj mund të jenë pak të ngadalta, siç mund ta shihni në testimin tonë për rishikimin tonë të VyprVPN. Thënë kjo, ato janë të besueshme pa marrë parasysh se ku po lidh. Nuk ka asnjë kufi të brezit, as.

VyprVPN-Client

Mund të futet në të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit, por do të keni më shumë fat të hyni në Netflix nga adresa IP e Sh.B.A-së dhe Mbretërisë së Bashkuar. Ajo funksionon shumë me iPlayer të BBC-së, Hulu dhe Amazon Prime Video, megjithëse. 

VyprVPN është i lehtë për t’u përdorur, pavarësisht nëse keni përvojë të mëparshme me VPN ose jo. Ajo ka shumë parametra sigurie për të luajtur me të, dhe ajo vjen me protokollin e tij të pronarit Chameleon për mbrojtje të shtuar. Nëse jeni duke lëvizur në lëvizje, do të jeni të kënaqur të dini se aplikacionet e tij celular janë disa nga më të mirat atje, duke e bërë atë një nga VPN tonë më të mirë për zgjedh Android.

Ka dy plane për të zgjedhur. Plani Standard vjen me tre lidhje të njëkohshme, ndërsa versioni Premium vjen me pesë lidhje dhe përdorimi i protokollit të tij Chameleon. Ju mund të zgjidhni një abonim mujor ose vjetor, por kostoja vjetore funksionon më lirë në planin afatgjatë. Ashtë gjithashtu një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

6. Shenjë xhamash

Windscrib është një VPN e mirë që ofron një plan bujar falas. Sidoqoftë, megjithëse mund të jetë aq bujar që të ulet në fronin më të mirë të shërbimit VPN falas, nuk do të fitojë një trofe për VPN më të mirë falas për transmetimin e filmave. 

Kjo sepse kur ne përdorëm serverët e saj falas VPN gjatë testimit tonë për rishikimin tonë në Windscrib, kishte probleme të futesh në Netflix dhe Hulu. Ajo ishte në gjendje të hynte në iPlayer të BBC dhe në Amazon Prime Video, por për Netflix dhe Hulu, do të duhet të përdorësh serverat e paguar të Windsli Windsli. Ata janë ndërtuar për të transmetuar në SH.B.A., MB, Kanada dhe Japoni.

windscribe-slider3

Ekzistojnë edhe disa aftësi të tjera për planin e paguar Pro gjithashtu. Ju merrni lidhje të pakufizuara për secilin plan, por Plani Pro vjen me një bandë të pakufizuar, gjithashtu. Me planin falas, ju merrni 2 GB në muaj – ose 10 GB nëse shkruani një adresë të vlefshme emaili – dhe për secilën vendndodhje që shtoni, merrni edhe 10 GB të dhëna të mëtejshme.

Nëse dëshironi të transmetoni vetëm, mund të përdorni opsionin e tij “ndërto një plan” për të marrë një server Windflix dhe të dhëna të pakufizuara për vetëm 2 dollarë në muaj, duke ju dhënë një mënyrë të lirë për të zhbllokuar Netflix.

Duke shkuar në planin Pro, do të jeni më mirë të zgjidhni një abonim më të gjatë, pasi do të kurseni para në planin afatgjatë. Nuk ka politikë zyrtare të rimbursimit, por nëse kërkoni një brenda tre ditëve të blerjes, Windscrib do të detyrojë. Ju mund të përdorni planin falas për të parë nëse ju pëlqen më parë, megjithëse.

7. TuneliBear

Së fundmi, ne do t’i japim një përmendje të TunnelBear. Në testimin tonë të rishikimit të TunnelBear, na lejon të ulim në performancën e transmetimit sepse bllokohet nga të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit. Thënë kjo, është e shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për YouTube dhe Twitch, kështu që nëse je, të thuash, duke kërkuar të kapësh një rrjedhë në shkollë, është një zgjedhje e mirë. 

U bë mjaft mirë me YouTube, duke ngarkuar video me 720p dhe 60 korniza për sekondë. U desh një kohë që videot të ngarkoheshin në 1080p, por sigurisht që është një zgjedhje e drejtë nëse të duhet një VPN për të hyrë në YouTube. 

Tunnelbear-Client

Rezultatet tona me Twitch ishin edhe më të mira, me rryma ngarkimi në 1080p menjëherë. Ne nuk po themi se është padyshim VPN më e mirë për Twitch që transmeton atje, por është një zgjedhje e mirë nëse doni të merrni qasje.

Për gjithçka tjetër, TunnelBear është ende një zgjedhje e drejtë. Shpejtësitë e tij ndryshojnë midis serverëve të ndryshëm, por ju merrni një bandë të pakufizuar. Ka një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur dhe zgjedhja e një serveri është e lehtë, pasi të kesh një ekran hartë me një ari të vogël që tregon vendndodhjen tënde aktuale. 

Kur bëhet fjalë për çmimin, kjo është ajo ku TunnelBear mund t’ju tërheq më shumë, veçanërisht nëse po e përdorni vetëm për YouTube dhe Twitch. Ka një plan falas që nuk është aq bujar sa ai i Windscrib, por prapë merrni 500MB të dhëna në muaj. Ka mënyra për të rritur atë kufi, gjithashtu. Për shembull, nëse bëni një cicërimë në lidhje me TunnelBear, do të merrni një gigabyte shtesë të të dhënave.

Plani i tij i paguar ofron një abonim mujor ose vjetor, me atë vjetor opsionin më të mirë për kursime. Nuk ka provë falas sepse mund të përdorni versionin falas. Plus, nuk ka asnjë dritare zyrtare të rimbursimit, pasi rimbursimet ofrohen rast pas rasti, kështu që nëse dëshironi një të tillë, do të duhet të kontaktoni me TunnelBear.

Përmendje e nderuar: IPVanish

Edhe pse IPVanish nuk e ka bërë listën kryesore për VPN më të mirë për të transmetuar video ose filma, ne ende mendojmë se meriton një përmendje. Ndryshe nga TunnelBear, është në gjendje të futet në disa prej platformave kryesore të rrjedhës, por nuk është i qëndrueshëm dhe ka edhe disa pengesa të tjera, gjithashtu.

Sshtë i shpejtë në shumicën e serverëve, por ka disa zona që kthehen me shpejtësi të keqe. Ajo vjen me bandwidth të pakufizuar. Siç mund ta lexoni në rishikimin tonë për IPVanish, ne u takuam me gabimin e proxy Netflix sa herë që u përpoqëm t’i qasemi. Ne nuk kishim fat me iPlayer të BBC-së, por ajo ishte në gjendje të futej në Hulu dhe Amazon Prime Video.

IPVanish-Quick-Connect

IPVanish është i thjeshtë për tu vendosur dhe përdorur, dhe ju lejon të lidhni deri në 10 pajisje në të njëjtën kohë. Nëse po planifikoni të përroni, mbani në mend se megjithëse VPN është krijuar për të, nuk është VPN më private.

Politika e tij e intimitetit është e diskutueshme, pasi kompania më parë dorëzoi regjistrat e përdoruesve pranë Departamentit amerikan të Sigurisë së Atdheut. Ne nuk jemi të sigurt për privatësinë e tij tani, por është diçka për të menduar.

Pricemimi i tij është mesatar për një shërbim VPN, dhe megjithëse do të kurseni para me një plan më të gjatë, është vetëm një zbritje e vogël. Ashtë në fuqi një garanci prej shtatë ditësh për kthimin e parave, në rast se nuk është për ju.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që t’i kemi hapur sytë se sa ndryshe mund të kryejnë VPN-të kur bëhet fjalë për transmetimin, veçanërisht kur ata duhet të depërtojnë gjithashtu nëpër blloqe. Shumë VPN janë në gjendje të shënojnë nëpër muret e një ose dy platformave streaming, por ekzistojnë vetëm disa që mund t’i përdorin të gjitha. 

Plus, pasi të keni qasje, do t’ju duhet që të ketë shpejtësi të përshtatshme në mënyrë që të mund të ngarkoni dhe luani përmbajtjen. Shtë gjithashtu më mirë të shkoni me atë që ka një bandë të pakufizuar, përndryshe ju mund të duhet të prisni deri në muajin tjetër për të parë pjesën tjetër të shfaqjes suaj.

Me ato që janë pikat kryesore, ExpressVPN është shërbimi më i mirë VPN për transmetim. Për fillestarët, ai mund të futet në të gjitha shërbimet e transmetimit, përfshirë Netflix në shumë vende. 

Përveç kësaj, ajo ka shpejtësi ultra të shpejtë dhe përfshin bandë të pakufizuar. ’Shtë një nga VPN-të më të lehta për t’u përdorur gjithashtu. Kostoja është më e lartë se VPN-të e tjera, por ju merrni një shërbim të shkëlqyeshëm, dhe ka një garanci 30-ditore të kthimit të parave për t’u rikthyer.

Si u aktivizuat me një VPN për të transmetuar përmbajtjen tuaj të preferuar? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë. Ne kemi artikuj të tjerë VPN që mund t’ju ndihmojnë. Ndërsa jeni këtu, shikoni gjithashtu artikujt tonë të transmetimit dhe bibliotekën tonë argëtuese. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map