VPN më e mirë për Netflix: Rrahja e ndalimit në vitin 2020

Netflix është një nga shërbimet kryesore të transmetimit në botë. Shtë në dispozicion në më shumë se 190 vende dhe ka një ton filmash dhe shfaqjes në dispozicion, me ato të reja duke u shtuar çdo muaj. E tëra që ju nevojitet është një pajisje e lidhur me internetin për të transmetuar Netflix, por mund të ketë disa fshehje përgjatë rrugës, kjo është arsyeja pse ne kemi bashkuar këtë udhëzues të mirë VPN për Netflix.


Megjithëse Netflix është në dispozicion në shumicën e vendeve, jo të gjithë përdoruesit kanë të njëjtën përvojë. Biblioteka e Netflix ndryshon nga një vend në tjetrin, kështu që ajo që është në dispozicion në Netflix Sh.B.A mund të mos jetë e arritshme në Mbretërinë e Bashkuar. 

Kjo gjithashtu do të thotë që nëse jeni duke udhëtuar, Netflix do të duket pak më ndryshe kur të regjistroheni, dhe nuk mund të jeni në gjendje të vazhdoni të shikoni shfaqjen tuaj të preferuar.

Disa vende që janë të rrepta ndaj censurës nuk lejojnë aspak hyrjen në Netflix. Kina është një nga ato vende, me Firewall-in e saj të Madh që bllokon shumicën, nëse jo të gjitha, përmbajtjen perëndimore. Fatmirësisht, të gjitha çështjet e mësipërme mund të rregullohen thjesht duke u lidhur me Netflix përmes një rrjeti virtual privat. Sidoqoftë, jo të gjithë VPN-të mund të anashkalojnë bllokun Netflix VPN.

Nëse preferoni të kaloni në vijën e finishit, ExpressVPN është kryesuesi për të hyrë vazhdimisht në Netflix. Sshtë VPN më e mirë në treg dhe shënon të gjitha kutitë për Netflix. 

Vazhdoni të lexoni, megjithatë, për më shumë zgjedhje. Ne do të flasim gjithashtu më shumë rreth pse keni nevojë për një VPN, cilat tipare të aplikacionit janë më të rëndësishmet për të hyrë në Netflix, si dhe për disavantazhet e përdorimit të një VPN falas. 

VPN më e mirë për Netflix

  1. ExpressVPN – VPN më e mirë për Netflix amerikan
  2. NordVPN – ju ndihmon të shikoni Netflix Amerikan nga vendet e tjera
  3. CyberGhost – anashkalon bllokun VFN të Netflix
  4. Windscrib – shërbim i mirë, por plani falas nuk është i mirë për Netflix
  5. VyprVPN – shërbim i sigurt që anashkalon ndalimin
  6. Qasja në Internet private – opsioni më me kosto efektive
  7. ProtonVPN – burim i hapur dhe ofron marrëveshje të shkëlqyera

1. ExpressVPN

ExpressVPN ulet në fron në shumë prej artikujve tanë në pesë, por për një arsye të mirë. Sshtë një nga aplikacionet më të mira të gjithanshme që mund të merrni, madje edhe për ruajtjen e cloud, dhe është provuar vetë në shumë fusha të testimit tonë. 

ExpressVPN ka shkëlqyer mbi shumë prej konkurrentëve të saj duke thyer vazhdimisht disa nga pengesat më të vështira përreth, kjo është arsyeja pse është gjithashtu VPN-ja jonë më e mirë për transmetim.

Kur bëhet fjalë për transmetimin, ExpressVPN është VPN më e mirë që përdoret për Netflix, me qasje në bibliotekën e pothuajse çdo vendi. Ai gjithashtu ka më shumë se 3000 servera në 94 vende, kështu që nuk duhet të ketë ndonjë problem për të gjetur një server Netflix (ne veçanërisht na pëlqen serverët e Nju Jorkut për Netflix U.S.).

Alsoshtë gjithashtu VPN më e shpejtë që kemi testuar deri më tani. Kjo do të thotë që ju nuk duhet të keni problem të transmetoni në 1080p apo edhe 4K, dhe nuk do të duhet të prisni një amshim që përmbajtja të ngarkohet. Ju merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar, kështu që ju mund të transmetoni sa më shumë që dëshironi, sa herë që ju pëlqen. 

Karakteristikat e tjera të ExpressVPN

ExpressVPN është një nga VPN më e lehtë për t’u përdorur. Shtë mirë për fillestarët, me ndërfaqen që tregon një buton të madh “on” për t’u lidhur shpejt. Shtypja e këtij butoni do t’ju lidhë me një server “të zgjuar” bazuar në vendndodhjen tuaj. Për t’u lidhur me një vend të caktuar, thjesht klikoni “zgjidhni vendndodhjen” dhe zgjidhni atë që dëshironi. Lexoni më shumë në rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN.

expressvpn-rishikim-server-navigacion

Një fushë ku ExpressVPN na ul poshtë është çmimi i saj, siç e përmendim në artikullin ExpressVPN vs PureVPN. Shtë e shtrenjtë, por ia vlen të holla dhe ofron shumë më tepër sesa një mënyrë për të hyrë në Netflix. Ju mund ta ulni koston në disa nivele duke zgjedhur një abonim më të gjatë. Nëse nuk jeni të kënaqur me këtë, megjithatë, ka një garanci 30-ditore për kthimin e parave për paqen tuaj të mendjes.

2. NordVPN

NordVPN i afrohet të qenurit më i miri Netflix VPN, duke qenë i krahasueshëm me zgjedhjen tonë të lartë, siç mund ta lexoni në shtypjen tonë ExpressVPN vs NordVPN. Thjesht mungon, megjithëse, për shkak të shpejtësive të tij në kundërshtim. 

Në fakt hyrja në Netflix nuk ishte problem gjatë provës për rishikimin tonë të NordVPN. Të gjithë serverët që NordVPN rekomandoi ishin në gjendje të fitojnë qasje. Problemi është se serverët e rekomanduar kanë shpejtësi të tmerrshme. Soshtë kaq e keqe, në fakt, që nuk mund të transmetojë përmbajtjen. Thënë kështu, zgjedhja e një serveri vetë ka rezultate shumë më të mira. 

nordvpn-rishikim-server-navigacion

Sapo të zgjidhni një server të mirë, NordVPN funksionon si një bukuri, madje duke ruajtur vendin e parë në VPN-në tonë më të mirë për copëza torrenting. Ajo vjen me një bandë të pakufizuar, dhe në rast se keni nevojë për të hyrë në vendet e tjera ‘Netflix, ka më shumë se 5,500 servera në 59 vende. Shtë gjithashtu e lehtë për t’u përdorur, me një hartë të madhe që ju tregon vendet ku ka serverë.

NordVPN ofron vlerë të mirë për paratë tuaja dhe mund të jetë një mundësi më e mirë nëse nuk keni para në dorë. Plani mujor nuk është mirë, sidoqoftë. Planet më të gjata do t’ju kursejnë para, dhe ka një dritare të rimbursimit 30-ditor, në rast se nuk ju pëlqen.

3. CyberGhost

CyberGhost është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për shërbimin më të mirë VPN për Netflix. Ajo ka një bandë të serverëve që janë optimizuar për platforma streaming si iPlayer BBC, dhe marrja në Netflix është një fllad. Ai gjithashtu ka një rrjet masiv serverash, me rreth 6,000 në 90 vende, i cili nuk është larg nga përhapja e vendit të ExpressVPN (lexoni krahasimin tonë ExpressVPN vs CyberGhost). Ky numër ka tendencë të luhatet, por nuk është kurrë larg.

Shpejtësitë e saj janë paksa në kundërshtim, me shpejtësi më të shpejtë që shihen në serverat më të afërt, shumë si NordVPN (lexoni pjesën tonë NordVPN vs CyberGhost). Sidoqoftë, gjatë testeve tona, ne zbuluam se CyberGhost performoi mirë një herë gjetëm një server të mirë, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë CyberGhost.

Nuk ka kufij për gjerësinë e brezit, dhe megjithëse ndërfaqja e tij mund të mësohet të mësohet, është e lehtë të shihet se ku duhet të jeni. CyberGhost gjithashtu ju lejon të lidheni deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë, gjë që është e shkëlqyeshme nëse e gjithë familja dëshiron të lidhet. 

Cyberghost-Streaming-Servers

CyberGhost është një shërbim i lirë, por si shumë ofrues të tjerë, plani mujor nuk është më me kosto efektive. Një provë shtatë-ditore falas është në dispozicion për përdoruesit e Android dhe iOS, por përdoruesit e desktopit marrin vetëm një ditë për ta provuar. Ekziston gjithashtu një garanci për kthimin e parave: 14 ditë me planin mujor dhe 45 ditë me ato më të gjata.

4. Shenjë xhamash

Tjetra është Windscrib, e cila ofron shërbimet e saj VPN përmes një plani falas dhe të paguar që mund të personalizohet. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për të hyrë në Netflix, plani falas nuk e shkurton atë. Kur u përpoqëm të hynim në Netflix me serverat falas të Windscrib, u bllokuam plotësisht.

Plus, serverat e saj falas mbulojnë vetëm një pjesë të vogël të vendeve, do të thotë jo të gjitha bibliotekat e Netflix do të jenë në dispozicion për ju. Por, pasi të shikoni planin e saj të paguar, gjithçka ndryshon. Jo vetëm që keni akses në një grumbull të tërë të serverave të vendeve të tjera, por gjithashtu mund të përdorni serverët Windfcribx të Windscrib. 

Serverat Windflix janë ndërtuar posaçërisht për transmetim, dhe ato funksionojnë mirë. Ato janë në dispozicion në Sh.B.A, Britani të Madhe, Japoni dhe Kanada, dhe ata mund të hyjnë në Netflix pa ndonjë problem. Për më tepër, ajo ka një ndërfaqe të thjeshtë, të përshtatshme për të dy fillestarët dhe teknikët. 

windscribe-shqyrtim-dritare

Plus, ju merrni lidhje të pakufizuara të njëkohshme pa marrë parasysh se çfarë planifikimi jeni, për këtë është edhe VPN-ja jonë më e mirë për shumë pajisje. Lexoni rishikimin tonë në Windscrib për më shumë.

Gjerësia e bandës dhe çmimi

Theështja nëse ju merrni një bandë të pakufizuar të bandës me Windscrib nuk është një e thjeshtë po apo jo. Plani falas është një nga shërbimet më të mira falas VPN, por ju merrni vetëm 2 GB bandwidth në muaj. Ju mund ta rritni atë në 10 GB duke futur një adresë të vlefshme emaili kur të regjistroheni, si dhe mënyra të tjera, por ende nuk do të jetë e mjaftueshme për të trajtuar një përfitim të mirë Netflix.

Sidoqoftë, plani i paguar i Windscrib-it vjen me një bandë të pakufizuar, por nuk është opsioni më i lirë në treg, veçanërisht kur e krahasoni atë me atë që merrni, të themi, NordVPN (lexoni pjesën tonë të Windscribe vs NordVPN). Planet më të gjata do t’ju kursejnë para me kalimin e kohës, por ka një mënyrë më të lirë për të marrë atë që dëshironi.

Duke përdorur opsionin “ndërtuar-a-plan” të Windscrib, ju mund të bashkoni një bandë të pakufizuar dhe çdo server – përfshirë një nga serverët Windflix – për vetëm 2 dollarë në muaj. Ju gjithashtu mund të shtoni serverë të tjerë në atë paketë, për një shtesë $ 1. Nuk ka një politikë zyrtare të rimbursimit, por ju mund t’i merrni paratë tuaja nëse kërkoni brenda tre ditëve nga blerja.

5. VyprVPN

VyprVPN gjithashtu ka fituar një vend si një nga VPN-të më të mira për Netflix. Mund të hyjë në shërbime streaming pa pasur nevojë të shkulni asnjë cilësim, kështu që hyrja në Netflix ishte një copë tortë. 

VyprVPN gjithashtu ka protokollin e tij të pronarit Chameleon, i cili mund t’ju ndihmojë të kaloni bllokun Netflix sepse është i dizajnuar të maskojë plotësisht faktin që jeni duke përdorur edhe një VPN. Sidoqoftë, nuk është gjithmonë e nevojshme.

VyprVPN-Client

Ajo gjithashtu vjen me një bandë të pakufizuar dhe një ndërfaqe mjaft të mirë. Serverat e tij mund të gjenden në më shumë se 64 vende, megjithëse numri i përgjithshëm i serverëve dhe aspektet e tjera të shërbimit nuk duken shumë premtuese në letër. Testet tona të shpejtësisë u kthyen rezultate të këqija, siç mund të lexoni në rishikimin tonë VyprVPN, por performanca e tij aktuale tregoi një histori tjetër. 

Serverët lokalë u kthyen me shpejtësi të ngjashme me ato të regjistruara kur nuk do të përdornim një VPN dhe lejuam përmbajtjen të ngarkohej në 1080p pa vonesë shumë. Serverë më të largët u munduan pak për të filluar dhe fillimisht u ngarkuan me një rezolucion më të ulët, por ata shpejt u ngritën deri në 1080p të preferuar.

VyprVPN vjen në dy pako të ndryshme. Plani Standard lejon deri në tre lidhje të njëkohshme, dhe plani Premium lejon pesë, plus përdorimin e protokollit të tij Chameleon. Më pas mund të zgjidhni midis një faturë mujore ose vjetore, me planin vjetor që funksionon më mirë, i mençur. Një garanci 30-ditore për kthimin e parave është gjithashtu në vend.

6. Qasje në Internet private

Përkundër Qasjes në Internet private që nuk është në gjendje të hyjmë në Netflix në mënyrë të vazhdueshme, ne mendojmë se është akoma me vlerë të përmendet si një VPN që është në gjendje të kapërcejë pengesën. Edhe pse kemi pasur disa takime të çuditshme gjatë testimit për rishikimin tonë të Qasjes në Internet, mund të hyni në shërbimin e transmetimit pasi të keni luajtur me serverë të ndryshëm.

PIA ka më shumë se 3000 servera, por ato mbulojnë vetëm 29 vende. Megjithatë, kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të hyrë në një bibliotekë të ndryshme Netflix nëse keni nevojë. Për më tepër, shumica e atyre serverëve janë në Sh.B.A, që do të thotë PIA mund të jetë një VPN e shkëlqyeshme për Netflix Amerikan. PIA është gjithashtu VPN-ja jonë më e mirë për Linux, në rast se po përpiqeni të gjeni një të përshtatshme.

PIA-shqyrtim-windows-aplikimit

Ju merrni një bandë të pakufizuar, dhe shpejtësitë e tij janë përgjithësisht të shpejta, megjithëse kjo është kryesisht për shkak të PIA duke përdorur enkriptim më të lehtë si parazgjedhje. Si një hyrje e Netflix, kjo nuk duhet të jetë problem, por duhet të konsideroni ta rritni atë në encryption më të sigurt 256-bit nëse planifikoni të bëni ndonjë gjë tjetër.

PIA është një nga VPN-të më të lira ku akoma merrni një shërbim cilësor, edhe pas rritjes së çmimeve të fundit. Justshtë thjesht një turp që formacioni i tij për mbështetjen e klientit nuk përfshin bisedë live. Prapëseprapë, ju mund t’i jepni asaj një njohuri që ka një periudhë kthimi prej shtatë ditësh. 

7. ProtonVPN

Së fundmi, ne kemi ProtonVPN. Nuk ka asnjë problem të lidhet me Netflix, iPlayer të BBC, Amazon Prime, Hulu ose ndonjë shërbim tjetër streaming. Arsyeja pse vjen e fundit, sidoqoftë, është shpejtësia e dobët e saj. 

Si shumë ofrues të tjerë, ProtonVPN rekomandon serverët të përdorin, por ata janë të ngadaltë. Duke zgjedhur një server vetë, duhet ta gjeni një që ngarkon më shpejt, por akoma nuk do të jetë më i miri.

ProtonVPN ka serverë në 44 vende, por do të duhet të jesh në një nga planet e tij të paguara për të pasur akses në të gjithë ata. Me planin falas, ju merrni një lidhje dhe përdorimin e tre serverëve të vendosur në SH.B.A., Japoni dhe Hollandë. 

Vendndodhjet vetë mund të jenë të mira për ju, veçanërisht nëse dëshironi Netflix japonez, por serverët nuk janë të besueshëm dhe mund të mos kenë shpejtësi të mirë. 

protonvpn-rishikim-ndërfaqe

Ju merrni një bandë të pakufizuar në të gjitha planet e saj, përfshirë edhe atë falas. Mund të jetë një dhimbje për tu vendosur, por ndërfaqja është e lehtë për t’u përdorur pasi të keni. Sidoqoftë, nuk ka shumë cilësime për tu ndërprerë. Ju mund të lexoni më shumë rreth shërbimit në rishikimin tonë ProtonVPN.

Paketat e ProtonVPN

ProtonVPN ka nivele të ndryshme për të zgjedhur. Ka planin falas, siç thamë edhe më lart. Pas kësaj, ju mund të zgjidhni nga tre plane: Themelore, Plus dhe Vizionare.

Plani Themelor thjesht ju çon lart në një kunj, kështu që të keni mundësi të përdorni të gjithë serverët, dhe gjithashtu rrit lidhjet në dy. Plus vjen me pesë lidhje, si dhe disa përfitime shtesë, siç janë serverët streaming. Në fund të fundit, Vizionari ju jep 10 lidhje dhe përdorimin e shërbimit të tij të koduar të postës elektronike, por në sytë tanë, ka shumë para.

Për të siguruar që të merrni përvojën më të mirë të transmetimit pa paguar shumë, plani Plus është alternativa më e mirë. Do të keni pesë lidhje dhe akses në të gjithë serverët e vendit të tij, si dhe në serverët e saj të transmetimit dhe Tor. Plus, mund të përdorni serverët e Sigurtë të ProtonVPN, të cilët shtojnë një shtresë mbrojtjeje nëse ju nevojitet. Ekziston gjithashtu një periudhë e rimbursimit 30-ditor.

Pse keni nevojë për një VPN për Netflix

Përdorimi i një VPN ndërsa jeni në internet është më e rëndësishme tani se kurrë. VPN ofrojnë mbrojtje të madhe kundër shumë gjërave, të tilla si krimi në internet, mbikëqyrja dhe çdo gjë tjetër që lidhet me privatësinë e uebit. Ka më shumë VPN sesa thjesht ruajtja, sidoqoftë, dhe të ndihmosh të futesh në Netflix dhe shërbime të tjera streaming është vetëm një përfitim tjetër për të pasur një.

Netflix Geoblocks

Disa vende nuk kanë fare qasje në Netflix. Nëse jeni në një vend të tillë, një VPN do t’ju lejojë të zgjidhni një server në një vend që mund ta përdorë atë dhe t’ju bëjë të dukeni sikur gjendeni fizikisht atje. Sidoqoftë, edhe nëse keni qasje në Netflix, nuk do të thotë që të mund të shikoni gjithçka në bibliotekën e saj.

Kjo për shkak të geoblocks. Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për termin, mund të zgjeroni njohuritë tuaja duke lexuar udhëzuesin tonë për geoblocking. Me pak fjalë, megjithatë, është në thelb kur përmbajtje të caktuara janë në dispozicion vetëm në një rajon të caktuar. 

Për shembull, seria spiun-thriller Homeland është në Netflix, por është në dispozicion vetëm në bibliotekën e Mbretërisë së Bashkuar. Në mënyrë të ngjashme, seriali i krimit-drama Better Call Saul është në dispozicion si në SHBA ashtu edhe në Netflix në Mbretërinë e Bashkuar, por versioni në Mbretërinë e Bashkuar ka sezone një deri në katër dhe biblioteka e Sh.B.A ka vetëm sezonet një deri në tre.

Edhe një herë, këtu mund të ndihmojë një VPN. Nëse jeni në Sh.B.A dhe doni të shikoni sezonin e katërt të Better Call Saul, gjithçka që duhet të bëni është të lidheni me një server në Mbretërinë e Bashkuar. Ka shumë shfaqje të tjera Netflix që janë ekskluzive edhe për disa vende, por do të keni mundësi t’i përdorni ato me një VPN të mirë. Me një, mund të shikoni Netflix me një VPN nga kudo.

Nëse për shembull po udhëtoni jashtë vendit, mund të shihni Netflix amerikan nga vendet e tjera, edhe nëse nuk jeni fizikisht atje. 

Netflix VPN Ban

Tani që kemi bërë hyrjen në Netflix si një shëtitje në park, ne do t’ju them se nuk është kështu. Edhe pse anashkalimi i një kufizimi rajonal është zakonisht i thjeshtë duke zgjedhur një server të përshtatshëm, ndalimi Netflix VPN është një pengesë shtesë që vetëm një pjesë e vogël e shërbimeve VPN mund të depërtojnë sepse Netflix bllokon shpesh VPN.

Arsyeja për këtë është sepse edhe pse një shumë e përmbajtjes në shërbimin e transmetimit prodhohet nga vetë Netflix, ende nuk ka shumë. Pjesa tjetër prodhohet nga kompani të tjera, dhe ata duhet të thonë ku tregohet. Nëse një kompani ka shitur të drejtat e një rrjeti, do të thotë që Netflix nuk mund ta përfshijë shfaqjen në bibliotekën e këtij vendi.

Para ndalimit të VPN të Netflix, gjithnjë e më shumë njerëz po përdornin VPN për të hyrë në shfaqjet televizive të Netflix, shpërndarësit bëjnë presion mbi Netflix për të parandaluar njerëzit që të përdorin shërbimin me një. Kjo është kur lindi sistemi i sofistikuar i zbulimit VPN të Netflix dhe arsyeja që shumë përdorues janë goditur me gabimin e proxy Netflix derisa të fikin VPN.

Fatmirësisht, megjithatë, shumë ofrues të VPN u morën me sfidën se si të zhbllokojnë Netflix dhe janë në gjendje të përfshihen në këto lista. Dhënë, është një lojë mace dhe miu, dhe ju mund të gjeni VPN tuaj të zgjedhur duhet të bëni disa rregullime në shërbimin e tij sa herë që Netflix e kap atë, por nëse zgjidhni një që ka shumë serverë pune, duhet të jeni mirë.

Si të zgjidhni më të mirën Netflix VPN

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një VPN pune për Netflix, pyetja më e madhe është nëse është apo jo mjaft e fortë për të shemb murin e Netflix pa marrë një mesazh gabimi dhe e bëjmë atë në mënyrë të vazhdueshme. 

Pas kësaj, ka disa faktorë të tjerë për t’u marrë parasysh. Për zgjedhjet tona, ne u siguruam që VPN-të të mund të hynin në Netflix të pazbuluar, por gjithashtu morëm parasysh kriteret e mëposhtme.

Shpejtësia dhe Performanca e rrjedhës

Nuk ka shumë pikë për të hyrë në Netflix nëse shpejtësitë e VPN janë aq të ngadalta sa që në të vërtetë nuk mund të transmetosh asgjë. Sa më shpejt të jetë shpejtësia e VPN-së, aq më pak shanse do të ketë që ju të bërtisni në një rreth buffering. Jo vetëm kaq, një server i shpejtë do të thotë që ju mund të transmetoni në 1080p, apo edhe 4K. 

Edhe pse jo të gjitha zgjedhjet tona janë ndër më të shpejtat në treg, ato ende mbajnë një lloj vlere për të hyrë në Netflix.

Bandwidth

Shumica e ofruesve ofrojnë një bandë të pakufizuar, por ka disa të çuditshme që nuk e bëjnë. Shtesa e bandës është e rëndësishme sepse transmetimi mund ta hajë atë mjaft shpejt, dhe nëse arrin kufirin, VPN do të ndalojë së punuari. 

Imagjinoni që jeni gati të zbuloni se kush është fajtori në Sherlock dhe ju hodhën poshtë. Humbja e VPN gjithashtu do të thotë që ju keni mbetur të prekshëm nga intimiteti juaj në fjalë.

Rrjeti i serverëve

Nëse keni nevojë për të parë Netflix jashtë shtetit, një rrjet i mirë serveri do t’ju lejojë të shikoni Netflix me një VPN. Nëse ka një vend tjetër ku dëshironi të përdorni, duhet të kontrolloni që VPN ka serverë atje. Zgjedhja e një VPN që ka një numër të serverëve në shumë vende është një ide e mirë, kështu që ju mund të anashkaloni çdo gjeoblocks dhe të shikoni në biblioteka të ndryshme.

Miqësia për përdoruesit dhe pajisjet

Newbies dhe teknikët do të ndryshojnë në atë që dëshirojnë nga një klient VPN. Nëse jeni fillestar, ka shumë të ngjarë që preferoni që ndërfaqja të jetë sa më e thjeshtë dhe të bëni shumë gjithçka për ju. 

Nëse jeni pak më shumë teknikë, ju mund të vlerësoni një VPN me një menu të mirë cilësimesh për ta ndërprerë. Disa aplikacione kanë më të mirët nga të dy botët, por është diçka për tu kontrolluar.

Shtë gjithashtu një ide e mirë të kontrolloni nëse VPN është në përputhje me pajisjen tuaj. Shumica e VPN-ve janë të përshtatshme për Windows, macOS, Android dhe iOS, por disa kanë klientë për Linux, si dhe pajisje të tjera, siç janë TV të zgjuar.

çmim

Për të marrë një VPN që në të vërtetë punon me Netflix, do të duhet të shpenzoni të paktën disa nga pengesat tuaja të fituara me vështirësi. Thënë kjo, kostoja ndryshon me secilin ofrues. Ju duhet të siguroheni që ju mund ta përballoni atë, së bashku me pajtimin tuaj Netflix, dhe që të zgjidhni për planin më të efektshëm me kosto.

A mund të përdor një VPN Falas për Netflix?

Megjithëse ekzistojnë disa VPN mjaft të mira në dispozicion – si planet që kemi përmendur më lart – shumica e VPN-ve të pavarura janë një ide e keqe, veçanërisht për Netflix. Si i tillë, nuk ka asnjë VPN më të mirë falas për Netflix.

Për një, nuk ka shumë – nëse ka, – VPN falas që punojnë me Netflix. Plus, dyqanet e aplikacioneve janë përmbytur me zgjedhje falas për t’ju tunduar, por shumë prej tyre nuk do të bëjnë asgjë tjetër përveçse t’ju shkaktojnë telashe. 

Ka disa që janë maskuar si një VPN, por në të vërtetë, ata janë thjesht një virus që pret të infektojë pajisjen tuaj. Të tjerët kanë përfshirë disa siguri, por qëllimi kryesor i tyre është të marrin informacion nga ju dhe t’i shesin ato kompanive të tjera. Udhëzuesi ynë më i keq falas VPN shkon në më shumë detaje, por ne do të largohemi nga ata.

Ju mund të mbroheni nga takimet e rrezikshme duke instaluar një antivirus të mirë, siç është Bitdefender (lexoni rishikimin tonë të Antivirusit Bitdefender). Sidoqoftë, është më mirë të fshini portofolin dhe të shkoni me një ofrues të besueshëm nga ndërmarrja.

Mendimet përfundimtare

Netflix është një arrë e vështirë për tu goditur kur bëhet fjalë për transmetimin me një VPN. Pavarësisht nëse po udhëtoni dhe dëshironi të hyni në bibliotekën e vendit tuaj, dëshironi të shikoni një shfaqje ose film që nuk është i disponueshëm atje ku jeni, ose ju jeni bllokuar të përdorni shërbimin krejt, një VPN mund t’ju ndihmojë. Sidoqoftë, do të duhet të pajiset me një jackhammer virtual për të thyer murin VPN të Netflix.

Fatmirësisht, ekzistojnë disa opsione VPN që janë të armatosur me mjetet e duhura për punën. Ekzistojnë disa faktorë të tjerë që duhet të merren parasysh me këtë, gjithashtu, edhe pse. Shpejtësia e saj, pagesa e brezit dhe rrjeti i serverëve janë gjithashtu konsideratat kryesore. 

ExpressVPN plotëson të gjitha kërkesat për një VPN Netflix. Mund të marrë lehtësisht bllokimin e Netflix dhe çdo gjeobllokim gjatë rrugës. Ka shpejtësi të shpejtë rrufeje, bandë të pakufizuar dhe një përhapje masive të serverëve. Gjithçka që e bën atë VPN më të mirë për transmetimin e Netflix, dhe garancia e tij për 30 ditë kthim parash do të thotë që nuk keni asgjë për të humbur. 

Cila është përvoja juaj me përdorimin e një VPN për Netflix? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë. Shikoni artikujt tonë të tjerë VPN dhe bibliotekën tonë argëtuese ndërsa jeni këtu. Si gjithmonë, faleminderit që lexove.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me