Shadow vs PlayStation Now: Një Cloud Gaming Showdown për vitin 2020

Shadow dhe PlayStation Tani janë dy nga shërbimet më të mira të lojrave në cloud, megjithëse ato kujdesen për audienca shumë të ndryshme. PlayStation është një platformë e thjeshtë, e lirë, e lirë e lojrave në cloud që integron në mënyrë të përsosur me PS4. Hija, nga ana tjetër, ofron performancë pa kompromise, megjithëse me një çmim të lartë.


Në këtë krahasim Shadow vs PlayStation Now, ne do të zbulojmë se cili është opsioni më i mirë. Gjatë një serie prej shtatë raundesh, të dy do të shkojnë gishtërinjtë në mbështetje të lojës, mbështetjen e platformës, performancën, lehtësinë e përdorimit dhe më shumë. 

Herë pas here do të sjellim shërbime të tjera të lojërave cloud për kontekst, por kjo krahasim është përqendruar kryesisht tek dy konkurrentët tanë. Nëse doni të shihni se si ata performojnë kundër pjesës tjetër të tregut, sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë Shadow dhe rishikimin e PlayStation Now.

Vendosja e një Luftimi: PlayStation Tani vs Shadow

Ne kemi Shadow dhe PlayStation Tani të radhitur për të shkuar kokë më kokë mbi një seri raundesh. Ka shtatë raunde që do t’i krahasojmë ato, dhe secila ia vlen një pikë. Në fund, ne do të shënojmë pikët dhe do të shpallim fitues. 

Megjithatë, ekziston një dhomë e madhe e wiggle në këtë format. Qëllimi ynë është që jo vetëm të krahasojmë të dy, por gjithashtu të sigurojmë kontekstin pse një shërbim mund të fitojë një raund mbi një tjetër. Disa raunde nuk mund të përmblidhen thjesht duke dhënë një pikë. Për shkak të kësaj, ne ju rekomandojmë të lexoni në çdo raund për të marrë një ide se cili është shërbimi më i mirë për ju. 

Siç është rasti me çdo krahasim, ka disa mbrapa dhe me radhë midis konkurrentëve. Për shembull, Shadow është më i shtrenjtë se PlayStation Now, por vjen me veçoritë dhe performancën për të justifikuar atë çmim. Në mënyrë të ngjashme, PlayStation Tani përfshin një bibliotekë të plotë të lojërave nga porta, ndërsa do t’ju duhet t’i blini ato individualisht me Shadow. 

Nuk është gjithmonë një përgjigje konkrete. Thënë kjo, ne kemi testuar të dy shërbimet nga regjistrimi në transmetim, dhe në këtë krahasim, ne do të përshkruajmë se cili bazohet më mirë në atë përvojë.

1

Biblioteka e lojës

Shadow dhe PlayStation Tani kanë qasje shumë të ndryshme për bibliotekën e tyre të lojërave. Shadow, pasi do të marrim më poshtë, ofron një desktop të plotë të Windows 10, duke ju lejuar të instaloni çdo lojë që normalisht mund të funksionojë në Windows. PlayStation Tani, nga ana tjetër, ka një bibliotekë fikse lojrash, duke ofruar pak më shumë se 800 tituj. Ky nuk është fundi i historisë. 

Për shkak se Shadow funksionon si një makinë normale Windows, do t’ju duhet të blini lojëra në Steam, Uplay ose në Epic Games Store për t’i luajtur ato në re. E njëjta gjë vlen edhe për lojërat pa DRM nga platformat si GOG. Megjithatë, me PlayStation, ju keni qasje falas në bibliotekën e plotë të lojërave.

playstation-tani-rishikim-bibliotekë

Ngjashëm me Projektin xCloud, jo vetëm që blini një pajtim lojrash në cloud me PlayStation Tani, por edhe një bibliotekë të plotë lojrash (lexoni rishikimin tonë të Projektit xCloud). Ajo bibliotekë përfshin lojëra më të reja si Control dhe Wolfenstein II: The New Colossus, si dhe të preferuarat e vjetër të PlayStation si Uncharted 3 dhe Bloodborne.

Ky raund është i vështirë, pasi po krahasojmë dy qasje rrënjësisht të ndryshme për pajisjen e rafteve të lojës virtuale. PlayStation Tani siguron një listë falas lojrash, të kuruar, e cila përmban tituj kryesorë të shumë platformave, si dhe ekskluzivët e PlayStation. Hija, nga ana tjetër, ka një gjerësi më të madhe lojrash, por do të duhet të paguani për to. 

Fatkeqësisht, ky raund zbret në preferencë. Nëse ju pëlqen ekskluzivët e PlayStation dhe dëshironi të hidheni menjëherë në veprim, PlayStation Tani është padyshim zgjidhja më e mirë. Kjo tha, për shkak të sasisë së madhe të përmbajtjes në dispozicion në Shadow, ne po i japim fitore këtë raund.

Raundi: Pika e Bibliotekës për Lojërat e Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

2

Çmimeve

Shadow është një nga platformat më të shtrenjta të lojrave në cloud atje, i cili është konfuz në krahasim me PlayStation Tani, duke parë pasi do të duhet të blini lojërat tuaja. Megjithë etiketën e çmimeve të larta, Shadow e kushton koston e vlefshme me cilësi të vazhdueshme të rrjedhës dhe një listë të veçorive që konkurrentët e tjerë nuk mund t’i përmbahen. 

Kur bie fjala për periudhat dhe penat, PlayStation Tani ka avantazhin. Me një pajtim mujor prej 10 $ dhe një abonim vjetor prej $ 60, PlayStation Tani mund të jetë mënyra më e lirë për të luajtur lojëra në cloud (nëse nuk shkoni për planin e kufizuar falas të GeForce Tani). Kjo pajtim ju blen gjithashtu më shumë se 800 lojëra. Shikoni pjesën tonë të GeForce Tani vs PlayStation Now.

Me Shadow, ju keni mbetur të shpenzoni minimumi 12 dollarë në muaj nëse regjistroheni për një vit, dhe deri në 50 dollarë në muaj nëse blini planin e tij më të lartë mujor. Dhënë, kostoja shtesë vjen me përfitime. Për shembull, plani i pafundëm ofron gjurmimin e rrezeve në kohë reale dhe rezolucion 4K. PS Tani ka simuluar ndriçimin dhe është i kyçur në 720p. 

Të gjitha gjërat janë të barabarta, ne do t’i japim fitoren Shadow. Shërbimi është më i shtrenjtë, megjithëse vjen me specifikimet që përputhen me vlerën e tij. Sidoqoftë, të gjitha gjërat nuk janë të barabarta. PlayStation Tani vjen me lojëra, dhe do të duhet t’i blini ato veçmas me Shadow. Nëse po filloni nga e para, kjo mund të nënkuptojë disa qindra dollarë nga porta. 

Në atë kontekst, PlayStation Tani duket shumë më mbresëlënës, duke ju lejuar të hidheni shpejt në një listë të gjatë lojrash pa pasur nevojë të gjini një marrëveshje ose të paguani çmimin e plotë. Thënë kështu, ju në fakt nuk zotëroni lojëra me PlayStation Tani. Titujt shpesh largohen nga shërbimi pasi shtohen të reja, domethënë prapambetja juaj po ndryshon vazhdimisht. 

Ashtu si raundi i mëparshëm, edhe kjo mbështetet kryesisht në preferencat personale. Nëse tashmë keni një bibliotekë të lojrave Steam, Shadow është opsioni më i mirë, edhe me etiketën e tij më të lartë se mesatarja. Thënë kjo, nuk ka asnjë mohim që PlayStation Tani është më i lirë dhe, për më tepër, përfshin shumë lojëra të shkëlqyera menjëherë.

Raundi: Pika e icingmimeve për PlayStation Tani

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

3

Features

PlayStation Tani është mjaft e kufizuar përsa i përket tipareve, duke kufizuar funksionalitetin e tij në platformat ku është në dispozicion. Hija është shumë më e realizuar, duke marrë tiparet ekzistuese të Windows dhe duke ju lejuar të provoni ato në re. Përsëri, ne po flasim për një qasje të ndryshme. Thënë kjo, Shadow ka një këmbë më të qartë deri në këtë raund. 

Me Steam, ju mund të përdorni vetëm Windows 10 – dhe jo një version të zhveshur të Windows 10 – dhe asgjë më shumë (lexoni përmbledhjen tonë Vortex për këtë). Me Shadow, ju jeni të lirë të shkarkoni shfletuesin që dëshironi, të shikoni video në YouTube, të rregulloni desktopin e Windows dhe, natyrisht, të vizitoni Cloudwards.net.

hije-Windows-settings

Sidoqoftë, fakti që Shadow ofron Windows ka disa aplikime praktike për lojëra. Ju mund të instaloni dhe luani ndonjë lojë që normalisht do të funksiononte në një PC. Për dallim nga shërbimet e tjera të lojërave në re, të cilat kufizojnë zgjedhjet e lojës tuaj në platforma të caktuara DRM, Shadow mbështet gjithçka. 

Për më tepër, nuk ka çështje të drejtash dixhitale me Shadow. Për shembull, nëse Google Stadia shkon shumë, lojërat tuaja humbasin me shërbimin (lexoni rishikimin tonë të Google Stadia). E njëjta gjë nuk është e vërtetë për Shadow. Për shkak se blerjet bëhen me Steam dhe të ngjashme, do të keni akoma qasje në lojërat tuaja edhe nëse anuloni pajtimin tuaj Shadow. Lexoni krahasimin tonë të Google Stadia vs Shadow.

shadow-avull-instalon

Tiparet e PlayStation Tani janë më të përqendruara në ato që nuk mund të bëjnë, sesa ato që munden. Ndërsa do të futemi në raundin e “mbështetjes së platformës”, shërbimi është i disponueshëm vetëm në PS4 dhe PC, ky i fundit ofron një përvojë subpar. Për më tepër, ju mund të përdorni vetëm një DualShock 4 me PS Tani. Nuk ka mbështetje për kontrolluesit e tjerë ose tastierën dhe miun. 

Më keq se kaq, ju mund të duhet të bëni radhë për lojëra në varësi të kërkesës. Sony thotë në PS tani FAQ që “është e pamundur të supozosh se sa kohë do të presësh” për të luajtur ndonjë lojë të veçantë. Siç kemi theksuar në rishikimin tonë, kjo do të thotë që ju nuk mund të shikoni episodet e reja të Black Mirror në Netflix derisa përdoruesit e tjerë të kenë. 

playstation-tani-rishikim-faq

Shadow dhe PlayStation Tani kanë qasje të ndryshme në mënyrën e funksionimit të tyre, gjë që e bën Shadow fituesin e qartë të këtij seksioni. PlayStation Tani thjesht ka shumë kufizime, ndërsa Shadow ofron të gjithë fleksibilitetin e Windows.

Raundi: Karakteristikat Pika për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

4

Performance

Nga mbështetja e lojërave deri tek veçoritë deri tek çmimet, PlayStation Tani ka bërë një luftë të fortë kundër Shadow. Sidoqoftë, gjithçka varet nga performanca, dhe në atë front, PS Tani bie pas. Ne testuam tre ndeshje në secilën prej tyre, me Shadow running Doom, Counter-Strike: Global Offensive dhe Cuphead. Në mënyrë të ngjashme, ne kemi mbledhur Doom, Mighty No. 9 dhe Bloodborne në PlayStation Now. 

Duke filluar me PlayStation Tani, ne kemi qenë në gjendje të ngarkojmë menjëherë lojërat gjatë një pasdite të ditës së javës (PS Tani ndonjëherë kërkon radhitje). Feltdo gjë ndjehej e përgjegjshme, megjithëse objekti i rastit i transmetimit shpejt shkatërroi iluzionin. Për më tepër, kemi përjetuar mjaft vonesa të dhëna.

playstation-tani-rishikim-Doom

Vonesa e inputit duket të jetë një çështje më e madhe për tituj më të kërkuar. Për shembull, karakteri ynë në Doom mbeti vetëm pak, ndërsa ne provuam pak ose të mos vonohemi në Fuqinë Nr 9. Për lojërat me ritme të shpejta si Doom, ajo zvarritje është shumë. PlayStation Tani është përmirësuar shumë në performancën e tij, por jo sa duhet për të qenë në nivelin e Shadow. 

Duke folur për të cilat, Shadow ofron një përvojë gati një-për-një nga një PC lokal. Gjatë testimit tonë, ne kurrë nuk kemi rënë në ndonjë belbëzim ose hyrje të hyrjes. Kjo sepse Shadow ofron një kompjuter të plotë Windows. Në vend që të transmetojnë skedarë të mëdhenj nga një server i ndërmarrjes, Shadow i ka të gjitha skedarët tuaj të lojës të lokalizuar në desktopin tuaj të largët. 

shadow-avull-instalon

Problemi më i madh që hasëm ishte një vonesë e rastit në Windows, por asgjë që ndikon në përvojën e lojës. Për më tepër, Shadow ofron zgjidhje deri në 4K pa asnjë problem. PS Tani, nga ana tjetër, është i kufizuar në 720p. Edhe pse nuk është fundi i botës në një ekran të plotë HD, rryma 720p PS Tani duket e tmerrshme në 4K. 

Në të vërtetë nuk ka asnjë konkurs. Shtë e ngjashme me krahasimin e një PS4 me një PC. Sigurisht, PS4 është një sistem mbresëlënës për tregun që synohet, por nuk është asgjë në krahasim me një PC të lojrave të dedikuar. Në të njëjtën mënyrë, PS Tani është një shërbim mbresëlënës, roman, por nuk arrin pranë lartësive të Shadow.

Raundi: Pika e Performancës për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

5

Mbështetja e Platformës

Mbështetja e platformës është një çështje e madhe me PlayStation Tani. Aktualisht, ju mund të transmetoni titujt e PlayStation Now në PS4 dhe PC tuaj, dhe kjo është ajo. Për më tepër, do t’ju duhet një kontrollues PS4 për të luajtur në PC. PlayStation Tani nuk mbështet kontrollet e tastierës dhe të miut. 

Në kundërshtim me Hije, problemi është i qartë. Shadow u ofron klientëve për Windows, macOS, Android, iOS dhe Linux, me aplikacione të zgjuara TV që vijnë në të ardhmen e afërt. Hija është më e shtrenjtë, por plotëson premtimin për të luajtur lojërat tuaja të preferuara pa marrë parasysh se në cilën pajisje jeni. PlayStation Tani nuk e bën.

Sidoqoftë, lokalizimi i PlayStation Now ka përfitimet e tij, domethënë në atë që mund të shkarkoni disa lojëra në PS4 tuaj. Pavarësisht, lojërat në cloud kanë të bëjnë me lojrat pa nevojën e pajisjeve të sofistikuara ose të një ekrani të madh. Kjo është shtëpia me rrota e Shadow, duke ofruar një përvojë të ngjashme pa marrë parasysh nëse luani në laptop ose në telefonin tuaj.

Raundi: Pika e Mbështetjes së Platformës për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

6

Lehtësinë e përdorimit

Kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit, nuk ka shumë për të folur me Shadow, për sa kohë që ju e dini rrugën tuaj rreth desktopit të Windows. Regjistrimi në shërbim është pa dhimbje, dhe pas një pritjeje të shkurtër në orë, do të keni mundësinë të hyni në makinën tuaj të largët. 

Përndryshe, vetëm bashkëveprimet e tua të tjera me Shadow do të fillojnë funksionimin e makinës suaj të largët dhe përdorimin e tasteve kryesore për të përfunduar seancën tuaj.

shadow-shenjë-up

PlayStation Tani është shumë më komplekse, veçanërisht në PC. Ne ju rekomandojmë të regjistroheni në PS4 tuaj dhe të trajtoni gjithçka atje sepse gypi i shitjeve në desktop është gjysmë i pjekur, në rastin më të mirë. Pasi të regjistroheni për një llogari në desktop, do të duhet të gjeni një lidhje shkarkimi diku tjetër në faqen e Sony. Në PS4, aplikacioni PS Tani është instaluar si parazgjedhje. 

Përvoja e PS4 është shumë e ngjashme me OS të PS4, duke treguar lojëra në një format Netflix-esque. Ne jemi më të shqetësuar për përvojën e PC. Në një përpjekje për të pasqyruar ndërfaqen e parë në tastierë, aplikacioni PC PS Tani tregon një ndërfaqe të ngjashme me pllaka. Reallyshtë me të vërtetë e mangët, veçanërisht nëse përdorni tastierë dhe miun. 

playstation-tani-rishikim-aplikimit

Ekzistojnë edhe çështje të tjera të vogla. Për shembull, nuk jeni kërkuar kurrë të regjistroheni; aplikacioni fillon menjëherë në ekranin e përzgjedhjes së lojës menjëherë. Për më tepër, nuk ka një shirit kërkimi, kështu që do të duhet të lëvizni në listën e gjatë të lojërave për të gjetur atë që dëshironi. 

Të gjitha këto çështje lënë aplikacionin e PC PlayStation Now duke u ndjerë si një mjet shoqërues për zbatimin e PS4, asgjë më shumë. 

Edhe më keq, ju duhet të sinkronizoni manualisht kursimet tuaja midis versionit PC të PS Tani dhe versionit të tastierës, dhe madje edhe atëherë, jo të gjitha lojërat mbështesin ndër-lojë midis dy platformave. PlayStation Tani është shumë një shërbim transmetimi PS4 që ndonjëherë – nëse jeni me fat – punon në PC. 

Shadow, nga ana tjetër, është një shërbim i lojrave të reja me cloud që ju lejon të provoni të njëjtat tituj në telefonin tuaj, desktopin dhe TV. Nuk ka shumë për të folur kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit të Shadow, por në kontekstin e PlayStation Tani, kjo është një gjë e mirë. Thjesht funksionon, pavarësisht se në cilën platformë jeni.

Raundi: Lehtësia e përdorimit të pikës për lojërat në hije Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

7

mbulim

Shadow dhe PlayStation Tani kanë përkufizime të ndryshme të “mbulimit”. Duke filluar me Shadow, është në dispozicion vetëm në Sh.B.A, dhe madje edhe atëherë, jo të gjitha shtetet janë mbështetur plotësisht.

Nga ana tjetër, PS Tani është në dispozicion në një listë të gjatë të vendeve, përfshirë Austri, Kanada, Finlandë, Danimarkë, Belgjikë, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali, Japoni, Luksemburg, Hollandë, Norvegji, Portugali, Spanjë, Suedi, etj. Zvicra, SH.B.A. dhe MB.

PlayStation Tani ka një përhapje shumë më të gjerë, por ka të ngjarë që është duke u rikthyer në infrastrukturën ekzistuese të Rrjetit PlayStation. Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë të dimë me siguri, FAQ PS Tani sugjeron që disa serverë jashtë rrjetit të PSN janë duke punuar si serverë PS Now. Sidoqoftë, nuk duket se aq sa janë.

 Duke pasur parasysh që lojtarët mund të kenë nevojë të vendosen në radhë, ka shumë pak mundësi që serverat të trajtojnë kërkesën, gjë që është edhe më shumë zemëruese duke pasur parasysh që ata serverë janë vetëm lojëra streaming në 720p. Shadow ka një rrjet më të vogël, por mbështet ata që janë brenda rrjetit të tij shumë më mirë. 

Shadow është zyrtarisht i disponueshëm në të gjitha 48 shtetet kontinentale të Sh.B.A. Sidoqoftë, konsiderohet vetëm “live” në 38 prej këtyre shteteve. 

10 të tjerët – Uashington, Utah, Wyoming, Arizona, Idaho, Kolorado, Montana, Alabama, Georgia dhe Florida – konsiderohen shtetet e “mënyrës së eksplorimit”. Kjo do të thotë, për shkak të një sërë faktorësh, përfshirë terrenin dhe infrastrukturën, Hija mund të ketë disa probleme në ato zona. 

shadow-mbulimi

Nëse jeni në një gjendje live, Shadow është një fitore e lehtë këtë raund. Nuk ka radhë, serverat mund të trajtojnë një ngarkesë pune shumë më të kërkuar dhe ka më shumë të ngjarë të kesh një server të afërt me ju gjeografikisht. 

Sidoqoftë, PlayStation Tani mbështet një gamë më të gjerë vendndodhjes, edhe nëse ato vende nuk janë të mbështetura aq mirë sa SH.B.A. është me Shadow. Për shkak të kësaj, ne po i japim PS Tani fitoren e këtij raundi. 

Raundi: Pika e Mbulimit për PlayStation Tani

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logoja e PlayStation Now

8

Mendimet përfundimtare

Nga shtatë raundet tona, Shadow ka pesë fitore në dy prej PlayStation Now. Megjithëse kjo tingëllon si një rrëshqitje në tokë për Shadow, ne hasëm rezultate të ngjashme në ndeshjen tonë Shadow vs GeForce Now. Nuk është se PlayStation Tani është një shërbim i keq, por përkundrazi që Shadow është vetëm ligat përpara pjesës tjetër të tregut.

Fituesi: Hija

Edhe pse Shadow është më i fuqishëm dhe fleksibël se sa PlayStation Tani, ka arsye që të përmbahen me ofertën e Sony. Nëse jeni një tifoz i PS4, PlayStation Tani është një shërbim i shkëlqyeshëm. Aspekti i transmetimit të lojës është i dobët, por aftësia për të shkarkuar dhe luajtur më shumë se 300 lojëra (me një tjetër 500 ose më shumë në re) në vend ia vlen vetëm kostoja e një abonimi.. 

A jeni dakord që Shadow është fituesi, apo është PlayStation Tani një mundësi më e mirë? Na tregoni mendimet tuaja në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map