GeForce Now vs Project xCloud: Nvidia dhe Microsoft Square Off në vitin 2020

GeForce Tani është i tërbuar tani, me Nvidia duke e lëshuar atë në këmbët e Google Stadia me një listë të gjatë të lojërave PC për të luajtur. Megjithëse ulet lehtësisht në mesin e shërbimeve më të mira të lojrave në cloud, nuk është perfekt, bie pak kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit dhe mbështetjen e lojërave, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë të GeForce Tani.


Projekti xCloud, përgjigjja e Microsoft për shërbime si Stadia dhe GeForce Tani, ka probleme të vetat, përfshirë mbulimin e kufizuar dhe mbështetjen e lojës. Sidoqoftë, ajo nuk është lëshuar plotësisht, dhe veçoritë e disponueshme aktualisht tregojnë shumë premtime për të ardhmen (lexoni rishikimin tonë të Projektit xCloud për një vështrim më të thelluar të shërbimit). 

Në këtë krahasim të GeForce Tani vs Project xCloud, ne do t’i hedhim të dy në ring për të parë se cili është opsioni më i mirë. Gjatë një seri prej shtatë raundesh, konkurrentët tanë do të tregtojnë goditje në karakteristika, mbështetje në lojë, lehtësinë e përdorimit, performancën, mbulimin, mbështetjen e platformës dhe çmimet për të parë se çfarë del në krye. 

Vendosja e një luftë: GeForce Tani vs Project xCloud 

GeForce Now dhe Project xCloud do të përleshen në shtatë raunde, secila duke prekur një aspekt të ndryshëm të lojrave cloud. Gjatë raundeve, ne do të flasim pak për secilin shërbim dhe pse preferojmë një mbi tjetrin. Ne do të japim një pikë për çdo raund, dhe cilido shërbim të ketë më shumë pikë në fund do të jetë fituesi ynë. 

Nja dy raunde zbresin në preferencën personale, megjithatë, të cilën do t’i tregojmë ndërsa vazhdojmë. Për shembull, fituesi juaj në seksionin “mbulim” varet nga vendi ku jeni vendosur. GeForce Tani nuk ka mbështetje për shumicën e vendeve në Azi, megjithëse kjo nuk do të bëjë ndonjë ndryshim nëse jeni në Amerikën e Veriut ose Evropë. 

Për shkak të kësaj, ne rekomandojmë të lexoni nëpër raunde për të kuptuar ndryshimet midis konkurrentëve tanë sesa thjesht fituesit e skafit. Ne prapë do t’i akordojmë një pikë shërbimit që besojmë se është përgjithësisht superior. Kjo nuk do të thotë që është shërbimi më i mirë për ju, megjithatë.

1

Biblioteka e lojës

Projekti xCloud, ende në periudhën e tij të provës, mbështet një numër të kufizuar lojrash. Thënë kështu, sjellja e Microsoft në shtimin e lojërave është premtuese për të ardhmen. Pas lançimit, xCloud lëshoi ​​me rreth 50 tituj, shumica prej të cilëve ishin tituj të palëve të para. Vetëm disa muaj më vonë, Microsoft dyfishoi madhësinë e bibliotekës, duke shtuar një numër titujsh të palëve të treta. 

Edhe pse biblioteka e Project xCloud ka të ngjarë të rritet përsëri, ajo është akoma e mbyllur në rreth 100 lojëra tani. Lista është mbresëlënëse, me mbështetjen për Halo 5, Gears 5, Tales of Vesperia dhe më shumë, por nuk është në nivelin e Shadow ose PlayStation Now (lexoni rishikimin tonë PlayStation Now). Ende nuk jemi duke pritur për integrimin e Xbox Game Pass. 

Ende nuk është në dispozicion, por Microsoft thotë se ka në plan të integrojë Xbox Game Pass me xCloud, i cili do të forcojë listën me 200 lojëra të tjera. Ne jemi të sigurt se biblioteka do të jetë përfundimisht e madhe (Microsoft thotë se xCloud është tashmë e aftë të ekzekutojë rreth 3.500 tituj). 

Kjo tha, ne jemi të shqetësuar për koston. Microsoft nuk ka njoftuar nëse do të duhet të paguani akoma për lojëra, që është një faktor kryesor kur bëhet fjalë për mbështetjen e lojës. 

Do të duhet të paguani për lojëra me Nvidia GeForce Tani, përveç nëse dëshironi të shkoni me tituj falas për të luajtur si Fortnite dhe Counter-Strike: Global Offensive. Ngjashëm me Shadow, GeForce Tani mbështet lojëra në Steam. Për t’i luajtur ato nga re, do të duhet të blini dhe aktivizoni lojën në Steam. 

GeForce-tani-bibliotekë

Kjo tha, GeForce Tani nuk funksionon në të njëjtën mënyrë si Shadow, siç mund të lexoni në krahasimin tonë Shadow dhe Shadow vs GeForce Now. Botuesit duhet të japin dritën jeshile që lojërat e tyre të ekzekutohen në platformë, që do të thotë se biblioteka është e kufizuar. 

GeForce Tani mbështet qindra lojëra – duket se ndryshimet e numrave aktualë nga dita në ditë, por duket se ende ka shumë lëshime. 

Ka disa goditje të rënda, duke përfshirë Borderlands 3, Sekiro: Shadows Die Twice, The Witcher 3 dhe Mordhau. Ende, disa botues nuk janë aspak në platformë. Për shembull, Square Enix nuk e mbështet GeForce Tani, kështu që ju nuk mund të luani ndonjë nga lojërat Final Fantasy ose Tomb Raider. 

Në krahasim me një shërbim më të fuqishëm të lojërave në cloud si Shadow, GeForce Tani bie pas. Prapëseprapë, ai mbështet shumë më shumë lojëra sesa bën Project xCloud. 

Për më tepër, licenca ju ndjek, edhe nëse anuloni pajtimin tuaj GeForce Tani (gjithmonë mund ta luani lojën nga Steam normalisht). Ne ende nuk e dimë se si do të funksionojë Project xCloud në këtë drejtim, kështu që ne do t’i japim fitoren GeForce Tani këtë raund.

Raundi: Pika e Bibliotekës për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

2

Çmimeve

Ne nuk do të jemi aq të thelluar sa zakonisht e bëjmë këtë raund sepse të dy konkurrentët tanë janë në një tranzicion kur bëhet fjalë për çmimet. 

GeForce Tani është lëshuar plotësisht me dy nivele shërbimesh: një falas dhe me pagesë. Shkalla e lirë është e mbyllur, duke ofruar seanca luajtëse një-orëshe dhe transmetim të plotë HD. Nëse po paguani, do të keni qasje në seanca lojërash gjashtë-orëshe, pa asnjë gjurmë radhitje dhe rrezet në kohë reale. 

Themeluesit, plani i paguar i GeForce Tani, nuk ka ende një çmim të caktuar. Nëse blini tani, do të merrni 90 ditë qasje falas, dhe pas kësaj, ju do të paguani 5 dollarë në muaj. Kjo është vetëm për 12 muajt tuaj të parë, megjithatë. Pas kësaj, Nvidia do të rrisë çmimin, megjithëse ende nuk ka njoftuar se sa shumë. 

Duket si një taktikë e marketingut të prapambetur, zakonisht e rezervuar për aplikacione të skicuara celular. Mimi fillestar është më i lirë se gjithçka tjetër, duke bërë që shërbimet normalisht të lira si Vortex duken të shtrenjta (lexoni rishikimin tonë të Vortex). Megjithatë, kjo çmim do të ndryshojë, dhe ne nuk dyshojmë se do të bjerë. 

Projekti xCloud nuk ka ndonjë informacion mbi çmimet, sepse, mirëpo, ai ende nuk është publikuar. Mënyra e vetme për të hyrë në platformën e lojërave në cloud të Microsoft është të kërkoni hyrje dhe shpresë për më të mirën. 

Fatkeqësisht, ne ende jemi duke pritur që Microsoft të njoftojë çmimet e ardhshme. Nëse do të spekulonim, megjithatë, ne do të presim që XCloud të fitojë rreth 20 dollarë në muaj, nëse përfshin Xbox Game Pass dhe Xbox Live. 

Ende, po hamendemi, cili është më i miri që mund të bëjmë tani. Nvidia GeForce Tani e fiton këtë raund thjesht sepse mund të blini në shërbim tani. Thënë kështu, vlerësimi ynë ka të ngjarë të ndryshojë pasi të dy konkurrentët tanë kanë çmime konkrete. 

Raundi: Pika e mimeve për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

3

Features

Si një shërbim, Projekti xCloud nuk ka ndonjë veçori të tij (Microsoft është qartë duke u përqëndruar në performancën, dhe jo në veçoritë). Akoma, si një shërbim Xbox, ju keni akses në tiparet normalisht në një Xbox One, duke përfshirë miqtë, arritjet dhe madje edhe Microsoft Rewards. Ju nuk mund të hyni në UI Xbox në aplikacionin xCloud, por arritjet tuaja dhe të ngjashme janë ende gjurmuar. 

xcloud-4

Këto karakteristika kanë kuptim sepse një server xCloud është në thelb vetëm zbritja e katër tastierave Xbox One S të mbushura në një shtresë serveri. Sidoqoftë, kjo paraqet disa çështje kur bëhet fjalë për kohën. Edhe pse tastiera e vjetëruar e Microsoft tani duket e shkëlqyeshme në pajisjet e lëvizshme, ju akoma po ngarkoni lojëra nga disqet standarde të ngurta. 

Kalimi në gjeneratën e tastierës Xbox Series X dhe PS5, bëhet fjalë për ruajtjen e gjendjes së ngurtë. Siç mund të lexoni në udhëzuesin tonë më të mirë të jashtëm SSD, kjo është diçka e mirë sepse SSD-të ofrojnë kohë shumë më të shpejtë të ngarkesës. Nuk është e qartë nëse Microsoft do të azhurnojë serverat e tij xCloud pasi të dërgohet në tastierën e re. Ndërsa tani qëndron, ju keni ngecur me disqet tradicionale. 

GeForce Tani Platforma dhe Mbështetja e Kontrolluesit

Aplikacioni GeForce Tani është i zhveshur – për më tepër në raundin e “lehtësisë së përdorimit” – por shërbimi ende ofron shumë karakteristika. E para është mbështetja e platformës. 

GeForce Tani mund të ekzekutohet në Windows, macOS, Android dhe Nvidia Shield, duke ju lejuar të luani lojërat tuaja pa marrë parasysh se në cilin ekran jeni. Në të kundërt, Projekti xCloud aktualisht është i disponueshëm vetëm në pajisjet Android me Bluetooth 4.0 ose më mirë. 

GeForce Tani gjithashtu ka një mbështetje shumë më të mirë të kontrollorit sesa xCloud. Përveç mbështetjes së tastierës dhe miut, mund të përdorni pothuajse çdo kontrollues të palëve të treta me GeForce Tani. Për sa kohë që mund ta lidhni kontrolluesin me pajisjen që po përdorni, duhet të jeni në gjendje ta përdorni atë me GeForce Tani. 

Ne do të flasim më shumë rreth mbështetjes së platformës së GeForce Tani në një raund të mëvonshëm; ne nuk po e faktojmë atë në vlerësimin për këtë raund. Megjithatë edhe pa këtë, oferta e Nvidia është superiore. Përveç mbështetjes së më shumë pajisjeve hyrëse, GeForce Tani mund të shfrytëzojë tiparet e Steam, duke e shtyrë atë përpara Projektit xCloud.

Raundi: Karakteristikat e pikës për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

4

Performance

Edhe në fillimet e saj, platforma e transmetimit të lojërave të Microsoft është mbresëlënëse. Ne testuam xCloud në një Galaxy S9 + që funksionon në një band WiFi 5Ghz. Megjithëse një lidhje interneti me vështirësi është gjithmonë më e mirë për lojëra me transmetim, xCloud është vetëm në Android, duke na detyruar të përdorim WiFi për të bërë testimin tonë. Megjithatë, me një shpejtësi të shkarkimit prej 60Mbps, ne ishim shumë më shpejt se shpejtësia e rekomanduar e Microsoft. 

xcloud-1

Kur xCloud punoi, ajo funksionoi pa përsosur. Të shohësh tituj kryesorë të AAA si Halo 5 dhe Forza Horizon 4 që vraponin në telefon ishte një trajtim. Kjo tha, ne ishim gjithmonë në mëshirën e sinjalit WiFi. WiFi është një teknologji e papërsosur, e ndjeshme ndaj rënies së paketave, shpejtësisë në kundërshtim dhe, më e keqja nga të gjitha, ndërhyrjet. 

Megjithëse 5Ghz merr pjesën më të madhe të kësaj, ne prapë hasëm çështje. Në disa pika, loja jonë do të belbëzohej ose tërësisht ngrinte. Në disa raste, ne u mbyllëm për rreth 10 sekonda. Edhe pse nuk është fundi i botës për lojëra më të ngadalta, 10 sekonda është një përjetësi është një revole me ritme të shpejta si Halo 5. 

xcloud-2

Në rrethana të përsosura, xCloud është i shkëlqyeshëm. Sidoqoftë, lojërat në cloud janë më shumë për mënyrën sesi shërbimi kryen në kushte jo ideale, dhe në atë front, xCloud lufton. Një lloj shkallëzimi bazuar në fuqinë e sinjalit do të shkonte shumë larg. Edhe pse do të kishte një rënie të cilësisë kur sinjali juaj dobësohet, të paktën loja nuk do të përfundonte plotësisht. 

GeForce Tani ka një performancë shumë më të qëndrueshme. Ne e drejtuam shërbimin përmes një serie lojrash, duke testuar Doom 2016, Darksiders Genesis, Cuphead dhe Counter-Strike: Global Offensive. Meqenëse GeForce Tani ka një aplikim për PC, ne kemi qenë në gjendje t’i testojmë këto lojëra duke përdorur një lidhje të ngurtë, e cila u shlyer. 

Jashtë disa vonesave hyrëse në menutë, ne hasëm shumë pak probleme me GeForce Tani. Kishte një grusht stutterësh, por asgjë që prishi përvojën. Edhe duke provuar në një telefon me WiFi, GeForce Tani refuzoi të kyçet siç bëri xCloud (megjithëse, përvoja pa tel ishte e mbushur me pika të kornizës). 

Kur xCloud po kandidon me avull të plotë, nuk ka asgjë si kjo. Fatkeqësisht, kur kufizohet në një lidhje pa tel, shërbimi shpesh funksionon në kushte jo ideale. GeForce Tani është në gjendje të funksionojë në lidhje me tela dhe wireless, dhe megjithëse përvoja me tel është më e mirë, wireless është akoma i luajtshëm.

Raundi: Pika e Performancës për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

5

Mbështetja e Platformës

Projekti xCloud është menduar të jetë një shtesë në Xbox tuaj, jo një zëvendësim për të. Si e tillë, ne nuk presim që Microsoft të zhvillojë aplikacione me bazë TV për shërbimin (megjithëse gishtat tanë kolektivë janë të kryqëzuar për një lëshim të PC). Tani për tani, xCloud është vetëm në Android, i përshtatshëm me idenë për të luajtur lojërat tuaja Xbox menjëherë. 

Ende nuk ka mohuar se sa kufizues është kjo mbështetje. Në të kundërt, GeForce tani është në dispozicion në Windows, macOS, Android dhe Nvidia Shield. Mbështetja e mburojave, në veçanti, është e shkëlqyeshme. Kjo do të thotë që ju lehtë mund të transmetoni lojëra në TV tuaj kur jeni në shtëpi dhe të merrni lojëra me telefonin tuaj ndërsa jeni në lëvizje. 

GeForce Tani nuk ka për qëllim të jetë një shërbim shoqërues, dhe si i tillë, ai është i disponueshëm për shumicën e platformave kryesore (megjithëse jemi ende të zhgënjyer nga mungesa e mbështetjes për iOS, megjithëse). Pabarazia midis konkurrentëve tanë mund të jetë rezultat i Projektit xCloud të jetë në beta. Sidoqoftë, ne dyshojmë se celulari do të vazhdojë të jetë në fokus edhe pas lëshimit të shërbimit. 

Kjo është një nga ato raunde ku zbret në preferencën personale. Nëse tashmë keni një tastierë dhe thjesht dëshironi të luani lojërat tuaja ndërsa nuk jeni jashtë, xCloud është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Për ata që kërkojnë një përvojë të dedikuar të lojrave në cloud, GeForce Tani është opsioni më i mirë. 

Raundi: Pika e Mbështetjes së Platformës për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

6

Lehtësinë e përdorimit

Asnjë nga konkurentët tanë nuk janë në nivelin e Google Stadia kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit (lexoni rishikimin tonë të Google Stadia për më shumë rreth kësaj). Prapëseprapë, njëra prej tyre e ka qartë qartë avantazhin. Duke filluar me GeForce Tani, aplikacioni celular është i mrekullueshëm. Me të, ju lehtë mund të shtoni lojëra PC në bibliotekën tuaj, të shfletoni lojërat që keni shtuar dhe të shikoni tituj të rinj që shërbimi mbështet. 

Asnjë nga ato nuk është e pranishme në aplikacionin PC, sidoqoftë. Aplikacioni PC i GeForce Tani duket bukur, duke treguar një grusht rrëshqitësish për lojëra të paraqitura dhe të ngjashme. Por, pasi filluam të gërmojmë, problemet u bënë të dukshme. Nuk ka faqe bibliotekare në aplikacionin PC, as ndonjë mënyrë për të shfletuar listën e lojërave që mbështet GeForce Tani. 

GeForce-tani-ndërfaqe

Në vend të kësaj, biblioteka juaj është e kyçur në një rrëshqitës, i cili shfaq pesë lojëra në një kohë. Nëse keni një bibliotekë Steam me qindra lojëra – jo një skenar i çmendur, duke pasur parasysh se sa çelësa të lirë janë Steam – do të duhet të futni në bibliotekën tuaj pesë lojëra në një kohë. 

Nëse e dini se çfarë dëshironi, shiriti i kërkimit funksionon. Në skenarin më të mundshëm që thjesht dëshironi të shihni se çfarë është në dispozicion, ju keni mbetur me lëvizje. 

GeForce-tani-zgjeruar-game

xCloud është shumë më e lehtë për t’u përdorur, kryesisht sepse nuk ka shumë gjëra që vazhdojnë. Në aplikacionin celular, mund të shfletoni lojërat që shërbimi mbështet, të kërkoni një titull që dëshironi të luani dhe të ofroni feedback. Edhe me atë se sa ka aplikacione të zhveshur, xCloud ofron një përvojë më të mirë të përdoruesit sesa GeForce Tani.

xcloud-loje-bibliotekë

Gjithçka është e thjeshtuar, duke bërë një aplikim që del nga rruga juaj kur dëshironi të hidheni në një lojë. Duke krahasuar aplikacionin celular të xCloud dhe aplikacionin PC të GeForce Tani, ndryshimi është i qartë. Thënë kështu, të dy janë goxha edhe kur krahasohen vetëm aplikacionet Android. 

Edhe kështu, ne po i japim fitoren xCloud këtë raund. Edhe pse ne nuk e dimë se si do të duket një aplikacion i PC xCloud, fakti që aplikacioni Android është i dizajnuar aq mirë tregon premtime. GeForce Tani është e shkëlqyeshme në celular, por aplikacioni i PC-ve është i pasaktë.

Raundi: Lehtësia e përdorimit të pikës për Projektin xCloud

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

7

mbulim

GeForce Tani aktualisht është në dispozicion në Amerikën e Veriut dhe në pjesën më të madhe të Evropës, megjithëse faqja e statusit të serverit sugjeron që së shpejti mbështetja do të vijë edhe në Japoni dhe Rusi. Edhe pse kjo është mbresëlënëse kur krahasohet me shërbime si Shadow, GeForce Tani nuk është ndeshje për Project xCloud. 

Mundësuar nga rrjeti global i serverëve Azure të Microsoft – mund të mësoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë të Microsoft Azure – xCloud është tashmë i disponueshëm në SH.B.A., Kanada, Mbretërinë e Bashkuar dhe Korenë e Jugut. Kjo është edhe gjatë kësaj periudhe prove. Sapo të fillojë plotësisht xCloud, ai lehtë duhet të jetë në gjendje të përhapet në të gjithë globin. 

xcloud-Azure-server-rrjet

Ashtu si mbështetja e platformës, ky raund zbret atje ku jetoni. Edhe pse GeForce Tani i ka kushtuar shumë pak vëmendje tregjeve të Asain, ajo ende mbulon shumë më tepër të Evropës sesa xCloud. Kjo ka të ngjarë të ndryshojë disa muaj pasi të fillojë plotësisht xCloud, por tani për tani, GeForce Tani është fituesi ynë. 

Raundi: Pika e Mbulimit për GeForce Tani

Logoja e GeForce Tani
Logo e projektit xCloud

8

Mendimet përfundimtare

Me gjashtë fitore nga shtatë raundet, GeForce Tani është fituesi ynë, megjithëse kjo nuk do të thotë se është ligat më të mira se xCloud. Shumë nga raundet tona u zbritën në të panjohura, duke na dhënë çmime të GeForce Tani thjesht sepse ne nuk dimë se si do të funksionojë xCloud në të ardhmen. Megjithëse ky është një reflektim i vërtetë i mënyrës se si dy shërbimet janë ngritur tani, ka të ngjarë që gjykimi ynë do të ndryshojë në të ardhmen.

Fituesi: GeForce Tani

Projekti xCloud tregon shumë premtime, por tani, kjo është gjithçka që tregon. Ende ka shumë çështje kur bëhet fjalë për cilësinë e transmetimit, kohën e ngarkesës, mbulimin, mbështetjen e lojës dhe ndërhyrjen në rrjet. Megjithëse dyshojmë se këto çështje do të zgjidhen pas lëshimit, ato janë akoma të pranishme tani. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me