Trello vs Jira: Zgjidhja e një rivaliteti të motrave në vitin 2020

Nëse dëshironi të ndihmoni në organizimin e projekteve tuaja, ka shumë softuer atje për t’ju ndihmuar. Shumë platforma kanë pro dhe kundër, duke e bërë të vështirë zgjedhjen midis tyre. Në këtë krahasim Trello kundër Jira, ne do t’i shikojmë dy prej tyre.


Trello dhe Jira janë në pronësi të Atlassian, kështu që kjo është një garë midis shokëve të qëndrueshëm. Ne i kemi parë këto mjete më parë individualisht. Nëse doni të shihni atë që kemi menduar, shikoni rishikimin tonë Trello dhe rishikimin e Jira.

Ato janë paraqitur gjithashtu në artikujt tanë të krahasimit. Shikoni se si bëri Trello në betejat tona Wrike vs Trello dhe Trello kundër Asana. Jira ka qenë në disa kokë më kokë, si Asana vs Jira dhe monday.com vs Jira.

Lehtësia e përdorimit dhe thjeshtësia e Trello janë të ndryshme nga tiparet e përparuara dhe përqendrimi më i madh tek zhvilluesit sesa përdoruesit e rregullt të zyrave që ofron Jira. Kjo është një betejë mes mollëve dhe portokallit, dhe ne nuk kemi asnjë ide se kush do të dalë në majë.

Jira-pyetje

Jira dhe Trello nuk janë zgjedhjet e vetme në dispozicion, megjithatë, kështu që shikoni listën tonë të softuerit më të mirë të menaxhimit të projektit për të parë më shumë.

Vendosja e një Luftimi: Trello kundër Jira

Ne do t’i krahasojmë Trello dhe Jira për katër raunde. Kushdo që fiton më shumë fiton konkursin. Nëse është e lidhur në fund, ne do të shikojmë se në cilat tokë janë grushtat më të rënda dhe i fituam raundet e saj më bindshëm.

Raundi i parë do të shikojë tiparet dhe do të krahasojë ato që secila platformë bën për ju për sa i përket strukturës së saj dhe gjërave që ofron. Tjetra, ne do të shohim çmimin dhe do të krahasojmë jo vetëm ato që kushtojnë, por edhe vlerën e tyre.

Në raundin e tretë, ne do të shohim lehtësinë e përdorimit sepse, përveç ofrimit të veçorive, softveri duhet të jetë i arritshëm dhe pa probleme. Më në fund, ne do të vlerësojmë sigurinë dhe privatësinë për t’u siguruar që mund t’i besoni platformave me të dhënat tuaja kritike të biznesit.

1

Features

Së pari, ne do t’i krahasojmë pretendentët për veçoritë. Ne dëshirojmë të shohim një sërë mënyrash për të parë dhe kontrolluar të dhënat tuaja, si dhe ruajtjen e skedarëve, opsioneve të komunikimit dhe integrimeve me platforma të tjera. Idetë origjinale do të shënojnë pikë gjithashtu.

Një platformë që ka një seri mbresëlënëse zgjerimesh është Airtable. Shikoni shtesat e saj të pazakonta në rishikimin tonë Airtable.

Trello

Trello është një tabelë kanban, që ju lejon të krijoni kolona dhe zvarritni sende midis tyre. Pavarësisht nga thjeshtësia, ju mund të bëni shumë me të. Një vështrim përmes shembujve të tij “frymëzues” do t’ju japë lloj-lloj idesh.

Trello-bord

Ju mund të ftoni anëtarët e tjerë dhe të ndani bordet tuaja me ta. Bordet mund të bëhen publike, kështu që Trello është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shkëmbyer informacione me klientët.

Ka shumë zgjatime, të cilat i quan “ngritje të energjisë”. Ata shtojnë pamje të ndryshme, ju lejojnë të lidheni me platforma të tjera dhe më shumë.

Trello-butler

Fuqia “butler” ju lejon të automatizoni detyrat. Përdorimi i zgjuar i tij mund t’ju ​​kursejë shumë kohë, veçanërisht nëse keni detyra që duhet të krijohen ose caktohen rregullisht. “Butler” mund të bëjë shumë nga puna e vështirë për ju.

Ju mund t’i bashkëngjitni skedarët në karta. Shtojcat janë të kufizuara në 10MB në planin e lirë, por që rriten në 250MB për pagimin e përdoruesve. Nëse keni nevojë për më shumë hapësirë, lexoni artikullin më të mirë të ruajtjes së cloud për artikuj me skedarë të mëdhenj.

Trello-card-detaje

Kartat mund të përfshijnë listat kontrolluese të nëndetëseve, por nuk ka varësi në versionin e vaniljes. Ju mund t’i shtoni këto me anë të përmirësimeve të energjisë. Një zgjatje TeamGantt ju lejon të shtoni pamje dhe marrëdhënie të Gantt. Nëse kjo është ajo që ju nevojitet, shikoni gjërat e vërteta në rishikimin tonë të TeamGantt.

Përveç versionit të shfletuesit, Trello ka aplikacione desktopi për Windows dhe macOS, si dhe aplikacione celularë për Android dhe iOS.

Jira

Jira bazohet në “çështje” dhe jo për detyra, por si me programet e tjera të menaxhimit të projektit, ato janë blloqet ndërtuese të projekteve tuaja.

Jira-kanban

Si Trello, ajo ka një pamje të bordit kanban. Ekziston gjithashtu një pamje “scrum” që ju lejon të synoni çështjet për të përfunduar në “sprints”.

Nëse keni nevojë të gjeneroni raporte ose tabela, Jira ju ka mbuluar. Ju mund të gjeneroni mbi 20 lloje, duke përfshirë grafikët e byrekut, tabelat me bar dhe raportet e kohës.

Jira-raportet

Ju mund të shtoni nën detyra, dhe gjithashtu përfshin varësi, por ne kemi pasur probleme për t’i punuar ato.

Komunikimi trajtohet përmes softverit të Konkluzionit të Atlassian. Jira ka një zakon të ju shtyjë drejt shërbimeve të tjera Atlasiane dhe tranzicioni është shpesh me gunga. Trello gjithashtu e bën atë, siç është me bashkësinë e tij mbështetëse, por jo aq shpesh, kështu që ndjehet më pak ndërhyrës.

Jira ka aplikacione celularë për Android dhe iOS, kështu që ju mund t’i përdorni kudo.

Një mendim i rrumbullakët

Seti i veçorive thelbësore të Trello është themelore. Ajo ka shumë energji elektrike dhe ka shumë mënyra për ta zgjeruar atë, por është mjaft e kufizuar në formën e saj standarde.

Jira ka të gjitha llojet e kambanave dhe bilbilave dhe ofron shumë karakteristika. Jo gjithçka funksionon në mënyrë të përsosur, por ju mund t’i rregulloni dhe akordoni gjërat në përmbajtjen e zemrës suaj. Gjeneratori i saj i raportit është gjithashtu i dobishëm.

Gjaku i parë shkon në Jira, me karakteristikën e tij më të gjerë të fituar. Trello është më e thjeshtë, por fuqitë e saj të ofruara shumë shtesë. Megjithatë, Jira bën më shumë në konfigurimin e saj të paracaktuar.

Nëse jeni duke kërkuar për një mjet të pasur me tipare, lexoni përshtypjen tonë për Wrike. Wrike është një nga platformat tona të preferuara. Ajo merr një qasje më të përqendruar në biznes sesa Trello dhe është një produkt më i butë se Jira.

Raundi: Pika karakteristike për Jira

Logo Trello
Logo Jira

2

çmim

Ne do të shikojmë çmimin tjetër. Më e lirë është më e mirë, por ne gjithashtu kërkojmë fleksibilitet, vlerë dhe një larmi opsionesh pagese. Gjykimet e gjata pa pagesë janë të mira për tu pasur, siç është një lloj plani falas.

Nëse po përpiqeni të kontrolloni buxhetin tuaj, lexoni në lidhje me një platformë miqësore me portofolin në rishikimin tonë Freedcamp.

Trello

Trello ka një plan të lirë që përfshin shumicën e karakteristikave të tij thelbësore dhe ju lejon të përdorni një fuqizim për bord. Kjo është mjaft për ata që duan një sistem të shpejtë të menaxhimit të detyrave ose kanë nevojë vetëm për diçka themelore për ta ndarë me ekipin e tyre.

Regjistrohuni për një plan të paguar dhe do të merrni më shumë pajisje shtesë për bord dhe madhësia e lidhjes tuaj rritet nga 10MB në 250MB. Ekziston gjithashtu një mbështetje prioritare.

Individët mund të marrin veçori shtesë duke u regjistruar për Trello Gold, i cili kushton 3,75 $ në muaj për çdo përdorues me faturimin vjetor. Kjo ju jep mundësi të zgjeruara për personalizimin, siç janë ngjitësit, si dhe më shumë ngritje të energjisë dhe shtojcave më të mëdha.

Trello-ngjitëse

Nëse regjistroheni në planin e Ndërmarrjes, me 20.83 dollarë për përdorues në muaj, ju merrni të gjitha llojet e veçorive të rritura të sigurisë dhe administratës.

Pagesa bëhet me kartë krediti, me mundësi të tjera në dispozicion nëse ekipi juaj po paguan mbi 5,000 dollarë në muaj.

Jira

Jira ka një sistem të ndarjes së çmimeve: një për ata që e përdorin atë si një shërbim të rregullt me ​​bazë abonimi dhe një për njerëzit që e presin vetë.

Vetë-pritja është më e ndërlikuar dhe do t’ju duhet aftësi teknike solide për ta bërë atë. Në vend që të paguani çdo muaj, ju paguani një tarifë të njëhershme për të përdorur programin. Për ekipe të vogla, është e lirë – vetëm 10 dollarë nëse ka 10 ose më pak prej jush. Mbi të, ajo tullumbace në 2.500 dollarë. Kjo tingëllon e shtrenjtë, por është një kosto një herë dhe funksionon më lirë sesa të paguani 10 dollarë në muaj për 25 përdorues në vetëm një vit.

Nëse do të jeni vetë-pritës, do t’ju duhet të paguani shpenzimet e serverit tuaj, si dhe të siguroni hapësirën tuaj të ruajtjes. Artikulli ynë më i mirë për ruajtjen e reve do të jetë i dobishëm.

Dy mendime të rrumbullakëta

Trello është një zgjedhje e shkëlqyer nëse po kërkoni një mjet falas. Mjetet e tjera kanë oferta falas, por Trello është një nga më funksionet, dhe nëse jeni i kënaqur me atë që bën, nuk ka detyrim për të azhurnuar.

Ka shumë arsye për ta bërë këtë, megjithëse, për shkak të personalizimeve të tij argëtuese dhe gamës së ngritjes së energjisë, e bëjnë atë një mjet shumë më të fuqishëm sesa duket në shikim të parë.

Jira është gjithashtu vlerë e mirë. Oferta e saj e bazuar në pajtim është e lirë, por nuk ka një shkallë të lirë. Nëse jeni vetë-strehues, duhet të paguani përpara, por duhet të kurseni para në planin afatmesëm dhe afatgjatë.

Mbani në mend kostot shtesë të vetë-pritjes, pse. Një server i juaji do t’ju kushtojë para, kështu që hidhini një sy artikullit tonë të lirë të hostimit. Magazinimi gjithashtu do të jetë poshtë jush. Nëse serveri juaj nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme, lexoni artikullin për ruajtjen më të mirë në internet për ekipet.

Do të duhet të shqetësoheni edhe për sigurinë tuaj. Shikoni pjesën tonë të sigurisë në faqen e internetit për këshilla për të qëndruar të sigurt. Nëse dëshironi të gjurmoni shpenzimet tuaja, lexoni gjithashtu artikullin më të mirë të softuerit të kontabilitetit.

Ky raund është një thirrje e vështirë sepse Trello është një nga mjetet më të mira falas, por Jira është vlerë fantastike për ekipe të mëdha. Ne po e quajmë atë kravatë, sepse të dyja platformat kanë avantazhet e tyre.

Raundi: Pricemimi Asnjë fitues i qartë, pikë për të dy

Logo Trello
Logo Jira

3

Lehtësinë e përdorimit

Këtu, ne do të shohim lehtësinë e përdorimit dhe do të konsiderojmë se cila platformë është më e arritshme, duke ju lejuar të bëni gjërat pa probleme. Nëse diçka është e ndërlikuar për t’u përdorur, vlerësimi i udhëzimit dhe mbështetjes gjithashtu. Trello shënoi mirë në këtë kategori në shqyrtimin tonë, por le të shohim se si krahasohet drejtpërdrejt me Jira. Lexoni në lidhje me një mjet që bën mirë në përdorshmërinë në rishikimin tonë të ClickUp.

Trello

Trello është i lehtë dhe intuitiv për t’u përdorur, dhe nuk duhet shumë kohë për ta kuptuar atë. Ndërfaqja e tij është e pastër dhe shumica e kontrolleve të saj janë vetë-shpjeguese. Karakteristikat dhe shtojcat e saj më të përparuara zakonisht kanë udhëzime të qarta se si t’i përdorin ato.

Shumica e kohës, thjesht do të tërheqni kartat midis kolonave për të ndryshuar statusin e tyre. Ju mund të klikoni kartat për të rregulluar të dhënat mbi to, të lini komente, t’i caktoni përdoruesve, t’u jepni etiketa dhe të bëni gjëra të tjera.

Trello është kaq i drejtpërdrejtë, mund t’ju ​​çojë të nënvlerësoni sa tipare të përparuara ka. Shfletoni burimet e energjisë dhe mund të eksperimentoni me të gjitha llojet e shtesave që afrojnë karakteristikën e tij themelore më afër asaj që ofrojnë platformat më të avancuara. Fuqia e saj “butler” është veçanërisht e mirë për automatizimin e gjërave dhe është e lehtë për t’u vendosur.

Një vend i shkëlqyeshëm për ta filluar kur e përdorni është udhëzuesi ynë fillestar Trello. Do t’ju ndihmojë të mësoni bazat. Ka edhe disa shkurtore të dobishme të tastierës, për t’ju ndihmuar të punoni më shpejt pasi të keni varur gjërat.

Një tjetër mjet që bën mirë në përdorshmërinë, por ofron një grup më të gjerë shikimesh dhe veçorish, është monday.com. Lexoni në lidhje me të në rishikimin tonë të hënën.

Jira

Jira është një mjet kompleks me shumë mundësi, ekrane dhe pamje. Ka shumë mënyra për ta konfiguruar atë dhe për t’i vendosur gjërat ashtu si dëshironi. Jo të gjithë janë intuitivë, megjithëse, dhe ne e gjetëm veten këshillim mbështetës për çështje ku nuk ishte e nevojshme në platformat e tjera.

Lundrimi i saj ishte konfuz, me faqe të emërtuara në mënyrë të ngjashme, dhe ne kemi përjetuar vonesa të gjata kur klikojmë përreth, ndonjëherë duke pritur më shumë se 10 sekonda për ta ngarkuar. Kjo e bën të vështirë të hulumtosh dhe të shohësh se çfarë është atje.

Ne gjetëm disa çështje të tjera të vogla, të tilla si gabimet në paraqitjen dhe gjërat që nuk shfaqen herën e parë kur i provuam.

Jira-subtasks

Nënshtesat dhe varësitë na dhanë probleme gjithashtu, ndryshe nga shumica e platformave që i përfshijnë ato.

Ky raund nuk është një forcë për Jira. Gjatë shqyrtimit tonë gjetëm disa çështje, por për të qenë të drejtë, ato mund të kenë pasur probleme me problemet me karakteristikat e shtuar kohët e fundit. Do të jemi të interesuar të shohim se si është përmirësuar herën tjetër kur e shikojmë.

Rreth tre mendime

Vetëm se do të kishte një fitues në këtë raund. Trello është i lehtë për t’u përdorur dhe Jira nuk është. Trello ka aksesueshmëri të gozhduar. Ndërfaqja e tij është e qartë dhe kontrollet janë intuitive. Ne e përdorim vetë këtu në Cloudward.net dhe rrallë kemi probleme me të.

Jira ka mjaft probleme të përdorshmërisë, por siç e përmendëm, ato mund të rregullohen pasi ndryshimet e saj të fundit zbuten. Zhvilluesit që përbëjnë një pjesë të madhe të audiencës së saj gjithashtu do të jenë më pak të shqetësuar për lehtësinë e përdorimit sesa të tjerët.

Sidoqoftë, kjo është e rrumbullakëta e Trello-s, dhe i urrehet asaj për krijimin e një platforme që është e lehtë për t’u përdorur dhe shumë funksionale.

Raundi: Lehtësia e përdorimit të pikë për Trello

Logo Trello
Logo Jira

4

siguri & intimitet

Këtu, ne do të krahasojmë Trello dhe Jira për sigurinë dhe privatësinë. Ata kanë të njëjtën kompani mëmë, kështu që ne jemi kuriozë nëse ata ndajnë ADN teknike. Të dy platformat, veçanërisht Jira, ju kërcejnë te shërbimet Atlasiane, kështu që pyesim veten se çfarë tjetër ata ndajnë nën kapuç.

Trello

Megjithëse Trello është i arritshëm për përdoruesit, nuk është aq i përshtatshëm për kriminelët e mundshëm dhe përfshin shumë karakteristika për t’ju mbrojtur nga rreziku.

Edhe në planin e saj të lirë, ju mund të përdorni vërtetimin me dy faktorë për ta mbajtur llogarinë tuaj të sigurt nëse fjalëkalimi juaj rrezikohet. Lexoni se si të krijoni një artikull të fortë për fjalëkalimin për ta bërë më të vështirë të mendoni në radhë të parë.

Trello përdor Shërbimet Ueb në Amazon për infrastrukturën e tij dhe ka encryption të fortë për të mbajtur të dhënat tuaja nga duart e gabuara. TLS 128-bit përdoret për të dhëna në tranzit dhe AES 256-bit përdoret për të dhënat e ruajtura në serverat e tij.

Karakteristikat më të avancuara janë të rezervuara për përdoruesit e paguar dhe të Ndërmarrjeve. Ka ftesa me kufizime domeni nëse nuk dëshironi që anëtarët e ekipit tuaj ta ftonin atë djalë që u takuan me pushime për të parë bordet tuaja.

Ju gjithashtu mund të çaktivizoni llogaritë e ekipit gjatë mbajtjes së të dhënave të tyre, gjë që është e dobishme nëse dikush largohet dhe ju doni të kaloni punën e tyre tek dikush tjetër.

Ju mund të kufizoni llojet e bashkëngjitjes që përdoruesit mund të ngarkojnë, të kufizojnë fuqizimet që ata mund të shtojnë dhe kontrollojnë atë që ekipi juaj lejohet të bëjë. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të parandaluar shfaqjen e problemeve dhe sjelljen e përdoruesve të rinj në mënyrë të sigurtë.

Trello gjithashtu ka çertifikata të jashtme, përfshirë SOC 2 Type 1 dhe PCI DSS. Ai gjithashtu e merr seriozisht privatësinë tuaj dhe është në përputhje me BE-U.S. dhe Swiss-U.S. mburojat e intimitetit. Ajo ofron dhurata të meta, gjithashtu, duke i mundësuar komunitetit të gjejë dhe të rregullojë problemet.

Jira

Jira ka një faqe në internet të detajuar që është e hapur në lidhje me praktikat e saj të sigurisë dhe të privatësisë. Ashtu si Trello, përputhet me BE-U.S. dhe Swiss-U.S. mburojat e intimitetit. Përdor TLS v1.2 për të kriptuar të dhënat në tranzit. Sidoqoftë, ne nuk mund të gjejmë informacion se si ruhen të dhënat e ruajtura.

Autentifikimi me dy faktorë është i disponueshëm, por kërkon një zgjatje të paguar që kushton 10 dollarë për përdorues. Lexoni se çfarë është artikulli i vërtetimit me dy faktorë për më shumë rreth veçorisë.

Përsëri, si Trello, ai ka certifikime SOC 2 Type 2 dhe PCI DSS, si dhe ISO 27001 dhe ISO 27018.

Ajo përputhet përsëri me Trello në mbështetjen e saj për programet e bujarisë së gabimeve. Ai gjithashtu raporton shkelje të së kaluarës të sigurisë, megjithëse e fundit ishte në 2010, gjë që nuk është aspak shqetësuese.

Ne e kapëm personelin e tij ndihmës duke parë të dhënat e projektit tonë kur u bëmë atyre një pyetje rutinë, e cila nuk është e pranueshme për një shërbim që administron të dhënat tuaja private. Shtë për të ardhur keq sepse, përveç kësaj, ne ishim të lumtur me Jira në këtë zonë.

Nëse doni të dini më shumë rreth ruajtjes së të dhënave tuaja të sigurta, lexoni si të mbroni artikullin tuaj për privatësi.

Disa nga praktikat e sigurisë së Jira nuk do të mbajnë domosdoshmërisht nëse vetë-pritës, kështu që do të varet nga ju që t’i menaxhoni ato gjëra.

Raundi i Katër Mendimeve

Megjithëse nuk ishim të kënaqur me incidentin e mbështetjes së Jira-s, nuk jemi të sigurt se sa e rëndësishme është kjo për një krahasim midis dy mjeteve në pronësi të së njëjtës kompani. ’Shtë e mundur që ata ndajnë stafin mbështetës, në fund të fundit.

Të dy platformat kanë encryption të fortë, çertifikime dhe shumë mundësi në lidhje me mënyrën se si përdoruesit mund të përdorin të dhënat tuaja.

Trello ka autentifikim me dy faktorë për të gjithë dhe i bën tiparet e tij të përparuara drejtpërdrejtë për t’u përdorur. Kur faktojmë në problemin tonë të mbështetjes me Jira, Trello shkon më tej përpara dhe fiton raundin e fundit.

Raundi: Siguria & Pika e Intimitetit për Trello

Logo Trello
Logo Jira

5

Aktgjykimi

Gjatë katër raundeve, Jira fitoi në tipare, dhe është e mbushur me ta. Trello është më e thjeshtë, por ka shumë mënyra për ta zgjeruar atë përmes fuqive të tij. Të dy janë të lirë, por ofrojnë mënyra të ndryshme për të paguar.

Siguria dhe intimiteti janë një zonë tjetër e ngushtë, por vërtetimi i dy faktorëve të Trello është një plus i madh dhe çështja e intimitetit të Jira-s e rrit përsëri kokën, kështu që Trello fiton atje. Sidoqoftë, me lehtësinë e përdorimit, Trello është rrugë përpara. Kjo do të thoshte, zhvilluesit që mendojnë për Jira nuk do të shqetësohen nga kompleksiteti dhe madje mund të kënaqen.

Kjo e bën atë dy raunde në një, me një kravatë, dhe e bën Trello fitues. Si një mjet i lehtë për t’u përdorur, ju nuk mund ta rrahni atë dhe ka një sasi befasuese nën cilësinë e kapuçit. Ka shumë mënyra për ta zgjeruar atë gjithashtu, nëse doni të vendosni në përpjekje. Pasi të jeni njohur me bazat, ia vlen të shikoni fuqitë e saj për të parë se çfarë mund t’i ofrojnë ekipit tuaj.

Fituesi: Trello

Megjithëse ne e kemi bërë Trello fituesin tonë, të dy mjetet janë të mira në atë që bëjnë dhe ai që ju zgjidhni do të përcaktohet më shumë nga nevojat tuaja sesa gjithçka tjetër. Nëse dëshironi diçka të thjeshtë, Trello është zgjidhja më e mirë. Nëse keni nevojë për diçka më të përparuar, është Jira.

Jira është më e vështirë për t’u përdorur jashtë kutisë, por përfshin shumë karakteristika që do t’i pëlqejnë zhvilluesit. Kjo ju lejon të ndani projektet në seksione dhe të menaxhoni informacionin rreth çështjeve të projektit. Mundësia e tij për vetë-pritjen do t’i përshtatet gjithashtu ekipeve të afta teknikisht. Nëse dëshironi të vetë-presë, lexoni rishikimin tonë Redmine për një mundësi tjetër që ia vlen të merret në konsideratë.

Nëse keni provuar Trello ose Jira ose keni një mendim se si ato krahasohen, ju lutemi na tregoni në lidhje me të në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map