Softueri më i mirë për redaktimin e videove 2020: Adobe, Cut Final dhe më shumë

Dokush me një kamera kamera ose smartphone ka mjetet për të bërë filma këto ditë, dhe ka shumë mjete softuerësh përreth për t’i kthyer klipet tuaja në diçka të veçantë. Nëse po pyesni se cilin të zgjidhni, ju jeni me fat, pasi ne po paraqesim udhëzuesin tonë për redaktorët më të mirë të videove.


Nëse dëshironi të futeni në redaktimin e videove, nuk do të ketë qenë kurrë një kohë më e mirë, me PC të fuqishëm të aftë të ekzekutojnë një program me cilësi profesionale dhe t’ju japin shumë nga të njëjtat karakteristika të përdorura nga redaktorët e Hollivudit.

Ekzistojnë edhe mjete më të thjeshta që e bëjnë mbledhjen e një filmi të shpejtë sa më të lehtë. Redaktimi i videove është një detyrë sfiduese, por me softuerin në dispozicion tani, është çuditërisht i arritshëm.

Ne rregullisht rishikojmë programin e redaktimit të videove këtu në Cloudward.net, dhe sot ne jemi duke zgjedhur të preferuarat tona. Këto janë mjetet që dalin nga turma dhe ja vlen të përdoren.

Ne po e mbulojmë programin e rregullt të desktopit, megjithëse nëse doni të përdorni një redaktues videosh në internet, ekzistojnë disa opsione, të tilla si Clipchamp ose Movie Maker Online. Ne mund të bëjmë një vështrim më të afërt në ato së shpejti, por ato kanë tendencë të jenë të kufizuara në krahasim me aplikimet e përfshira këtu.

Disa nga këto mjete gjithashtu kanë versione të smartphone. Përsëri, këto kanë tendencë të jenë të kufizuara, por nëse jeni pas një redaktuesi të videove në iOS ose Android, ekzistojnë opsione atje. Për shembull, PowerDirector ka një version Android.

Të gjitha gjërat që merren parasysh, zgjedhja jonë kryesore është Adobe Premiere Pro CC, për të cilën do të diskutojmë më pas. Sidoqoftë, ka shumë mjete të mira atje, dhe të gjitha kanë diçka për të ofruar. Shumica kanë një provë falas të një lloji, kështu që zgjidhni një që ju bën thirrje, shkarkoni dhe shkarkoni atë një provë.

→ Lista e programeve më të mira për redaktimin e videove

  1. Adobe Premiere Pro CC: redaktori më i mirë i videos
  2. Apple Final Cut Pro X: redaktori më i mirë i videove për mac
  3. HitFilm: redaktori më i mirë i videove për fillestarët
  4. DaVinci Resolve: redaktori më i mirë i videos për korrigjimin e ngjyrave
  5. Blender: redaktori më i mirë i videove për modelimin 3D
  6. MAGIX Movie Edit Pro: redaktori më i mirë i videos për YouTube
  7. Lightworks: redaktori më i mirë falas i videos

1. Adobe Premiere Pro CC

Adobe Premiere Pro CC është redaktori ynë i preferuar i videove. Ajo ka gjithçka që ju nevojitet për redaktimin profesional të videos dhe është një gëzim për t’u përdorur.

Ka një përzgjedhje të mirë të efekteve vizuale, dhe është veçanërisht e mirë në klasifikimin e ngjyrave. Mjetet e saj Lumetri Color ju japin një kontroll të madh mbi ngjyrat, dhe ka shumë paracaktime që shpejt t’i merrni gjërat duke kërkuar ashtu siç dëshironi.

adobe-premierë-Udhëzon

Ju merrni mjete gjithëpërfshirëse audio që ju lejojnë të kontrolloni nivelet e zërit, të aplikoni efekte dhe sigurohuni që filmat tuaj të tingëllojnë aq mirë sa duken.

Nuk ka shumë veçori që mungojnë me Premiere Pro CC, dhe përveç që janë të shkëlqyera në bazat, ai gjithashtu siguron shtesa të ndryshme, siç janë 360 redaktimi i videove, multicam dhe mjetet lëvizëse.

Complexshtë komplekse për t’u përdorur, por UI është e shkëlqyeshme dhe ka mësime të forta brenda aplikacioneve që janë më të mirat që kemi përdorur në kategorinë e redaktimit të videove.

Obemimet e Adobe Premiere Pro CC

Premiere Pro CC vjen si pjesë e suite Creative Cloud të Adobe dhe është vetëm abonim. Ju mund ta blini atë në një formë me një aplikacion të vetëm për 20,99 $ në muaj ose të merrni të gjitha mjetet e Adobe për një tarifë mujore prej 52,99 $. 

Nëse doni një bandë fotografish dhe imazhesh shtesë të aksioneve në krye të kësaj, Adobe Stock kushton 82.98 dollarë. Ka një gjyq shtatë ditor nëse doni ta kontrolloni, si dhe zbritje për arsimtarët dhe studentët.

Creative Cloud përfshin 100 GB ruajtje në cloud, dhe mund të diskutoni me Adobe për të marrë më shumë nëse ju nevojitet. Shikoni në ruajtjen tonë më të mirë të cloud për artikullin e videos për më shumë.

Profesionistët mund të përfitojnë nga shumë mjete që ofron Adobe Creative Cloud. Me interes të veçantë për redaktorët e videove janë After Effects, Adobe Media Converter dhe Premiere Rush, i cili është një redaktues i thjeshtë, alternative. Lexoni më shumë rreth Adobe Media Converter në udhëzuesin më të mirë të konvertuesit të videove.

Për shkak se Premiere Pro është i popullarizuar me profesionistë, ju mund të gjeni të gjitha llojet e udhëzimeve në YouTube dhe rreth rrjetit. Përveç kësaj, mbështetja e vetë Adobe është një çantë e përzier, me rezultate të kërkimit të datës në faqen e saj të internetit. Ne nuk u kthyem shumë nga mbështetja e bisedës ose telefonit. Siç e përmendëm, sidoqoftë, udhëzimi brenda vetë softuerit është shumë i mirë.

Përveç mbështetjes, e vetmja kontroll i vërtetë me të është modeli i pajtimit në vazhdim. Nëse po e përdorni atë në një aftësi profesionale, megjithatë, kjo nuk duhet të jetë një problem shumë dhe vlera përmirësohet nëse përdorni disa nga mjetet e Adobe në punën tuaj. 

Ju gjithashtu përfitoni që të keni gjithnjë versionin më të ri në dispozicion dhe mund të përfitoni nga veçoritë e reja sa më shpejt që ato të prezantohen. Ju mund të shihni se sa i impresionuar ishim me të në shqyrtimin tonë të Adobe Premiere Pro CC.

2. Apple Final Cut Pro X

Final Cut Pro X është një redaktues i një cilësie të lartë video që synon profesionistët. Megjithëse mund të jetë sfiduese për t’u përdorur, është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme për amatorët entuziastë dhe krijuesit e mediave sociale. 

final-cut-3dtext

Ashtu si Premiere Pro CC, Final Cut Pro X ka një seri të gjerë karakteristikash që shkojnë sipër dhe përtej asaj që merrni në redaktorin mesatar. Ajo merr një qasje të pazakontë me “afatin kohor magnetik” të tij, i cili funksionon ndryshe nga gjurmët e zakonshme të përdorura në redaktorët e tjerë..

Ajo ka një përzgjedhje të gjerë të efekteve. Efektet vizuale përfshijnë stile dhe filtra të ndryshëm të ndryshëm. Ekzistojnë shumë opsione audio, me jehonat dhe shtrembërimet e zakonshme, si dhe ato të pazakonta, siç është një filtër nënujor ose efektet radio dhe telefonike

Kyçja në krom është e lehtë për tu bërë, duke ju lejuar të kombinoni klipet dhe të prodhoni efekte speciale. Ajo ka një tipar të zgjuar “të gjeni njerëzit”, duke ju mundësuar të gjuani pamjet për njerëzit.

Mbështetje me Shpejtësi dhe Riparim Final Cut Pro X Render

Pavarësisht se jeni të pajisur me profesionistë, nuk keni nevojë për pajisjen më të fundit për të përdorur Final Cut Pro X. Ne zbuluam se ajo shkoi pa probleme në testin tonë të plakjes Mac Mini, me shpejtësi të përshtatshme. Mund të vazhdoni të redaktoni ndërsa bëni video gjithashtu.

Ajo funksionon me një gamë të gjerë të formateve, dhe ju mund të krijoni skedarë për media dhe media sociale. Nëse keni shumë media për të punuar dhe keni nevojë për më shumë hapësirë, hidhni një sy në udhëzuesin më të mirë për ruajtjen e cloud.

Nuk ka shumë dallime midis Final Cut Pro X dhe Adobe Premiere Pro CC, por preferojmë ndjenjën e përgjithshme të redaktorit të Adobe. Ju gjithashtu merrni të gjithë suite Creative Cloud me të. Final Cut Pro X është akoma një zgjedhje e shkëlqyeshme, dhe nëse nuk jeni një “pro”, përdorimi i tij do t’ju bëjë të ndjeheni si një.

Nëse nuk jeni të interesuar për modelin e pajtimeve të Adobe, ekziston gjithashtu përparësia që mund ta blini atë plotësisht. Final Cut Pro X kushton 299,99 dollarë, dhe ekziston një provë falas 30-ditore nëse doni ta provoni. Nuk është e lirë, por nëse mund ta përballoni koston, është një mjet i shkëlqyeshëm për ta disponuar. Lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë Final Cut Pro X.

3. HitFilm

HitFilm është një redaktues i shkëlqyer i videos që është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që kërkon të fillojë me prodhimin e filmit. Nëse doni të jeni ylli tjetër i YouTube, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të prerë dhëmbët dhe për të mësuar zanatin tuaj.

hitfilm-efektet

Ajo vjen në dy versione. Versioni falas, HitFilm Express, është redaktori ynë i preferuar i videove dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar softuerin përpara se të vendosni nëse do të azhurnoni në HitFilm Pro për 299 dollarë. Versioni falas përmban shumë azhurnime të paguara, por paketa “pro” është një vlerë shumë më e mirë në përgjithësi.

Prerja dhe redaktimi themelor është i shpejtë dhe i lehtë. Veglat e rrëshqitjes dhe të rrëshqitjes janë të lehta për t’u përdorur, dhe është e thjeshtë të shtoni efekte në filmat tuaj. Ju mund të shtoni breshëri të flakës, ndezje të rrufeve dhe shiut të shiut. Ka shumë nga këto në versionin e paguar, por edhe botimi falas përmban disa opsione mbresëlënëse. 

Ju mund të ndryshoni mënyrën e tingullit të filmave tuaj me cilësimet akustike që ju lejojnë të imitoni mjedise të ndryshme. Disa efekte tingulli janë gjithashtu të përfshira. HitFilm ka disa karakteristika interesante grafike, si përshpejtimi dhe graviteti, dhe mbështet gjithashtu kompozimin 3D.

Performanca është e mirë, me shpejtësi të mirëfillta dhe një ndërfaqe të shpejtë dhe të lezetshme. Të jesh në gjendje të lundrosh shpejt nëpër klipe do të thotë të kalosh më pak kohë duke pritur që redaktori të arrijë me ty.

HitFilm mbështet një gamë të mirë të formateve të importit dhe eksportit, por nuk mbështet DVD-në ose krijimin Blu-ray.

Ka shumë video mësimore në YouTube për t’ju ndihmuar të filloni me të, dhe gjithashtu ka një komunitet të zënë që është i gatshëm t’i përgjigjet pyetjeve tuaja.

HitFilm është i këndshëm për t’u përdorur, dhe është opsioni më i mirë nëse doni të zhytni gishtin e këmbës në ujë pa shpenzuar asgjë. Lexoni më shumë rreth asaj që kemi menduar për të në rishikimin tonë të HitFilm.

4. DaVinci zgjidh

DaVinci Resolve është një mjet me cilësi të lartë me një ndërfaqe përdorimi të lëmuar që ju jep shumë udhëzime të dobishme dhe ju ndihmon të mësoni ta përdorni. Në konfigurimin, ju ofron mundësinë për të imituar paraqitjen e një mjet tjetër redaktimi dhe gjithashtu ju lejon të rregulloni opsione të ndryshme, duke ju lejuar të merrni vendime që mjetet e tjera marrin për ju.

Hasshtë përdorur në disa filma të njohur, përfshirë Avatar, Spectre dhe Star Wars: The Last Jedi. Ajo gjithashtu ka disa kredi TV. Ne kemi mbuluar disa nga shfaqjet me të cilat është përdorur në udhëzuesit tanë “si të shikojmë”. Shikoni se si të shikojmë Westworld dhe si të shikojmë artikujt Flash për dy shembuj.

mirë-free-video-editor-vendosmëria

DaVinci Resolve ka një përzgjedhje të fortë të efekteve vizuale dhe gjithashtu ofron kompozim. Ju mund të përdorni grimca dhe të shtoni të gjitha llojet e shtesave. Ekzistojnë gjithashtu mjete të përparuara për korrigjimin dhe ngjyrosjen e ngjyrave. 

Audiofilët do ta pëlqejnë panelin Fairlight, i cili është i mbushur me mënyra të ndryshme për të manipuluar tingullin. Ju gjithashtu merrni një bibliotekë foley për t’i dhënë filmave tuaj zhurmë natyrale në sfond.

Ka të gjitha llojet e shtesave, të tilla si njohja e fytyrës dhe vlerësimi i lëvizjes së prishjes së shpejtë. Ai gjithashtu ka veçori të dobishme bashkëpunimi, duke ju lejuar të ndani shënime ose kolegëve të hapni projekte në mënyrë vetëm leximi. Nëse jeni duke punuar me të tjerët, hidhini një sy ruajtjes sonë më të mirë në internet për udhëzuesit e ekipeve.

DaVinci Zgjedhur: Falas kundrejt paguar

DaVinci Resolve vjen në të dy një version falas, i cili kërkon regjistrim, dhe një version “studio”, i cili kushton 299 dollarë. Formulari i regjistrimit të fshehtë kërkon detaje të ndryshme, përfshirë numrin e telefonit tuaj, por nuk ju ndalon nëse duhet, gabimisht, futeni gabimisht atë. 

Siç e prisni, versioni i paguar përfshin të gjitha llojet e shtesave, por tiparet thelbësore janë të gjitha në botimin falas, kështu që është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta kontrolluar atë.

Ai mbështet një gamë mbresëlënëse të formateve të eksportit, dhe versioni i fundit mund të eksportojë drejtpërdrejt në shërbime të ndryshme streaming, kështu që nëse dëshironi një redaktues të videove në YouTube, është një zgjedhje e shkëlqyeshme. DaVinci Resolve është në dispozicion për Windows, Linux dhe Mac.

5. Blender

Blender është një mjet më i specializuar i përqendruar në grafikë 3D dhe animacion. Ai gjithashtu përfshin veçori të afta për redaktimin e videove. Nuk është shumë miqësor, por është një mjet i fuqishëm dhe nuk do t’ju kushtojë asgjë.

mirë-free-video-editor-blender

Si një mjet grafik 3D, Blender ju lejon të krijoni objekte nga forma të thjeshta 3D dhe t’i krijoni artizanale që të duken si gjithçka që dëshironi. Me kohën dhe aftësinë, ju mund të prodhoni skena që duken pak a shumë të vërteta. Ju gjithashtu mund të gjallëroni këto grafika, dhe animacionet mund të redaktohen duke përdorur mjetet e redaktimit të videove të Blender.

Ju gjithashtu mund të shtoni efekte më komplekse, të tilla si simulimi i lëngjeve dhe gazrave, si dhe të punoni me materiale të ndryshme, siç është pëlhura.

Nëse keni parë ndonjëherë një film Pixar dhe keni pyetur veten se si të krijoni diçka të tillë, Blender është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar. Mund të jetë komplekse, por ekziston një komunitet i fortë me shumë mësime për t’ju ndihmuar.

Blender është përdorur gjerësisht në industrinë e lojrave, megjithëse herë pas here shfaqet edhe në kredi filmike. Nuk është mjeti më i popullarizuar në industrinë e filmit, por është përdorur në pëlqimet e Spider-Man 2, Red Dwarf dhe Wonder Woman.

Efektet e redaktimit të videos Blender

Nuk është aq i pasur me shumë mjete të tjera, por ka disa efekte themelore. Ju mund të shtoni turbullira, shkëlqime dhe efekte të ndryshme me ngjyra në filmat tuaj. Nuk ka karakteristikat e hollësishme të klasifikimit të ngjyrave të Adobe Premiere Pro, por ka mundësi për të akorduar gjërat. Mund të shtoni shtresa të tekstit dhe gjithashtu ka rregullime të thjeshta audio. Ekzistojnë edhe disa tranzicione.

Megjithëse Blender nuk është i përkushtuar për redaktimin e videove, funksionon mirë nëse jeni të interesuar në 3D dhe doni të mësoni në lidhje me fusha të shumta krijuese në të njëjtën kohë. Ju mund të prodhoni modele 3D, t’i gjallëroni ato dhe t’i ndryshoni rezultatet në fund. Ju mund të lexoni më shumë rreth Blender në udhëzuesit tanë drejt softuerit më të mirë grafik 3D dhe softuerit më të mirë të modelimit 3D.

6. Redakto Filmin MAGIX Pro

Për ata që janë në kërkim të një redaktori që i bën gjërat themelore mirë, MAGIX është një zgjedhje e mirë. Ka një ndërfaqe të shtruar mirë dhe është kryesisht intuitiv. Nuk është aq i hollë sa disa mjete, por e bën punën e vet në mënyrë efektive dhe ka çmim të arsyeshëm.

Ka shumë efekte, të tilla si distorimet, korrigjimet e ngjyrave, lëvizjet e ngadalta dhe opsionet me shpejtësi të lartë. Ju gjithashtu mund të akordoni zërin tuaj duke përdorur një mikser me disa paravendësime dhe efekte, të tilla si jehona dhe një kompresor. Ajo gjithashtu ka tranzicione të ndryshme që përfshijnë ikona të mëdha që tregojnë atë që bëjnë. 

Movie Edit Pro ka çelësim krom, nëse doni të shtoni efekte speciale të tipit “ekran të gjelbër”, si dhe ndjekje lëvizjeje, të cilat mund të ndjekin objekte dhe automatikisht të aplikoni një efekt ose të shtoni disa tekst në to.

MAGIX Movie Edition Pro icingmimet dhe Versionet

Ekzistojnë tre versione të MAGIX Movie Edit, me versionin “pro” që kushtojnë 69,99 $, versionin “plus” në 99,99 $ dhe versionin “premium” të disponueshëm për 129 $. 

Availableshtë në dispozicion një provë 30-ditore pa karta, dhe ndonjëherë ofrohen zbritje, përfshirë në kohën e shkrimit. MAGIX gjithashtu ka një dyqan brenda aplikacioneve që shet modele shtesë, tranzicione dhe media, të cilat mund të kushtojnë nga 5 deri në më shumë se $ 80.

Ka disa pyetje me UI jo gjithnjë siç sillen siç prisni, por që kurrë nuk ju ndalon të bëni gjërat. Materiali mbështetës është i lezetshëm, por ka një manual falas në dispozicion, një forum të përgjegjshëm dhe video të dobishme mësimore.

Ju mund të eksportoni në DVD dhe Blu-ray, si dhe YouTube dhe Vimeo. Mbështetja e formatit të tij nuk është aq gjithëpërfshirëse sa disa mjete, megjithëse.

Ne e gjetëm të aftë për të prodhuar prodhim me cilësi të lartë, por duhej të luanim me cilësimet. Ne kemi filma AVI me cilësi të lartë, por nuk ishim aq me fat me MJPEG. Ne sugjerojmë që të eksperimentoni nëse rezultatet tuaja të hershme nuk janë të mira.

Megjithëse mungon në polonisht, MAGIX Movie Edit i merr shumicën e gjërave si duhet, dhe është një mjet i dobishëm që nuk i kushton tokës. Për të mësuar më shumë rreth saj, lexoni rishikimin tonë të MAGIX Movie Edit Pro.

7. Punët e lehta

Ju jeni në shoqëri të mirë nëse vendosni të punoni me Lightworks, pasi është përdorur në disa filma jashtëzakonisht të suksesshëm, duke përfshirë Pulp Fiction dhe Wolf of Wall Street.

Shtë i lehtë për t’u përdorur dhe ka shumë materiale të shkëlqyera mbështetëse, duke përfshirë një manual të dobishëm për të shkarkuar, një forum dhe disa mësime të dobishme në YouTube.

Biblioteka e saj për media ju jep shumë mundësi për të renditur dhe filtruar klipet tuaja, duke e bërë këtë një zgjedhje të shkëlqyeshme të mjetit nëse jeni duke punuar në projekte të mëdha. Magazinimi më i mirë në re për skedarë të mëdhenj mund të vijë aty i dobishëm. 

Punët e lehta janë gjithashtu të mira për të punuar në projekte të bazuara në ekip. Nëse bashkëpunoni në një ekip të madh dhe keni nevojë për ndihmë për administrimin e gjithçkaje, shikoni programin më të mirë të menaxhimit të projektit.

Nëse keni nevojë për pamjet e aksioneve dhe muzikës, ekziston gjithashtu një përzgjedhje e mirë e mediave pa mbretëri në dispozicion me të.

mirë-free-video-editor-lightworks

Bërja e bazave kërkon që disa të mësohen në Lightworks, por ai ka mjete të dobishme për rrëshqitje dhe rrëshqitje. Ekziston zgjedhja e zakonshme e efekteve vizuale, dhe është veçanërisht e fortë në rregullimet e ngjyrave.

Opsionet e eksportit dhe dhënies së dritave të lehta

Lightworks Pro, edicioni i tij i paguar, është në dispozicion me një abonim 24,99 $ në muaj, një tarifë vjetore 174,99 $ ose një tarifë 437,99 $ një herë. Kjo e vendos atë shumë në fundin e fundit të gamës së çmimeve, duke e bërë atë më të shtrenjtë se dy mjetet tona më të preferuara. Sidoqoftë, asnjëri prej tyre nuk ka një version falas, të cilin e bën Lightworks. Shtë në dispozicion për Windows, Linux dhe Mac.

Ai mund të eksportojë në faqet në transmetim, duke përfshirë YouTube dhe Vimeo, dhe versioni “pro” mund të prodhojë prodhim 4K. Lightworks ka një përzgjedhje mbresëlënëse të formateve të importit, megjithëse opsionet e eksportit janë gjithashtu të shkëlqyera në versionin “pro”, por shumë të kufizuar në versionin falas të softuerit. Versioni i paguar gjithashtu ka në dispozicion redaktimin e videos 360-shkallë.

Farë e bën më të mirë një redaktues video

Ka disa gjëra që ne kërkojmë kur vlerësojmë nëse një redaktues i videos ia vlen kohën dhe paratë e tua.

Karakteristikat janë jashtëzakonisht të rëndësishme dhe përcaktojnë atë që programi mund të bëjë për ju. Karakteristikat themelore të redaktimit janë ato që ju do të shpenzoni më shumë kohë duke përdorur, por gjithashtu na pëlqen të shohim një përzgjedhje të gjerë të efekteve dhe tranzicioneve, mjetet e vlerësimit të ngjyrave, aftësitë e forta për akordimin e audios dhe shtesat e tjera, siç janë mbështetja multicam dhe 360 ​​video.

Edhe pse mbështetja 4K është mjaft standarde tani, jo të gjitha mjetet e bëjnë atë, ndërsa disa mund të trajtojnë video 8K. Ata prej jush me kamera veprimi gjithashtu do të vlerësojnë korrigjimin e lenteve dhe stabilizimin automatik të figurës. Nëse doni të shtoni efekte interesante në filmat tuaj, kyçja në Chroma është thelbësore.

Ne gjithashtu e konsiderojmë koston, megjithëse nëse jeni shumë më mirë, duhet të jeni të përgatitur të shpenzoni pak më shumë. Nëse jeni pas një pazar, hidhni një sy redaktorit më të mirë të videos falas. 

Shkathtësia dhe mbështetja e formatit janë faktorë shtesë për t’u parë. Mjetet për përdorim profesional do të duhet të mbështesin një gamë të gjerë të formateve. Të jesh në gjendje të botosh drejtpërdrejt në mediat sociale është gjithashtu një plus i madh, si dhe të jesh në gjendje të digjes direkt në disk.

Lehtësia e përdorimit është e rëndësishme, me shumicën e mjeteve që ofrojnë veçori komplekse por jo të gjitha ju tregojnë se si t’i përdorni ato në mënyrë efektive. Me një udhëzim dhe mbështetje të vogël, ju mund të mësoni ndërsa krijoni, dhe aftësitë që mësoni mund të përfundojnë duke ju bërë para gjithashtu. Një manual i mirë, mësime të dobishme dhe shërbim i mirë i klientit janë themelet këtu.

Performanca gjithashtu ka rëndësi, dhe ne shikojmë se sa i përgjegjshëm është redaktori, së bashku me sa shpejt prodhon prodhim. Merren parasysh gjithashtu gabimet dhe përplasjet. Nëse jeni të shqetësuar për ata, hidhini një sy mënyrës sesi automatikisht të kopjoni udhëzuesin e videos.

Ne gjithashtu shikojmë çdo mjet shtesë që merrni me programin, të tilla si krijuesit e slideshave ose programet e kapjes së ekranit. Të qenit në gjendje të automatizoni detyra të thjeshta mund të ketë një efekt të madh në rrjedhën tuaj të punës dhe ta bëni softuerin edhe më të dobishëm.

Të kesh një bibliotekë të mediave ose pamjet e aksioneve është gjithashtu e shkëlqyeshme kur fillon. Shumë mjete ofrojnë media si shtesë shtesë, por disa përfshijnë disa klipe dhe tinguj për të filluar.

Mendimet përfundimtare

Kur bëhet fjalë për programin e redaktimit të videove, ne jemi të prishur për zgjedhje me kaq shumë mjete me cilësi të lartë në dispozicion. Falë fuqisë së PC moderne, mjetet e redaktimit me cilësi të lartë janë në dispozicion për të gjithë. Të gjitha mjetet në këtë listë kanë parë përdorim profesional në një formë apo tjetër.

Nëse e dashuroni veten si Martin Scorsese i ardhshëm, apo edhe PewDiePie tjetër, ekziston një softuer atje për ju. 

Adobe Premiere Pro CC është zgjedhja jonë e preferuar, me karakteristikat e tij me cilësi të lartë duke ju dhënë të gjitha mjetet që ju nevojiten për të bërë filma. Gjithçka në listën tonë ka diçka për të ofruar, megjithatë, kështu që zgjidhni një dhe hidhen brenda.

Nëse keni provuar ndonjë nga mjetet në këtë listë ose keni ndonjë të tjerë për të rekomanduar, ju lutemi na tregoni në komentet. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me