Redaktori më i mirë i Videove për vitin 2020: HitFilm, Lightworks, Blender dhe shumë më tepër

Redaktimi i videos është argëtim fantastik dhe falë YouTube, është e lehtë të ndash krijimet e tua me botën. Nëse dëshironi të filloni me të por nuk jeni gati të paguani për një redaktues të videos vetëm, ka shumë mënyra për ta bërë atë falas. Ne po shohim më nga afër programin në dispozicion për të gjetur redaktuesit më të mirë të videos.


Shumica, por jo të gjitha, të mjeteve në këtë listë kanë një version të paguar që ofron veçori shtesë. Këto tipare shpesh janë të mira për t’u pasur, por jo të domosdoshme. Mjetet këtu mund të përdoren për të krijuar rezultate me cilësi të lartë dhe të gjitha mund t’ju mësojnë diçka në lidhje me krijimin e filmit. Fave ynë është HitFilm, por të gjitha opsionet e tjera do t’ju qëndrojnë mirë.

Megjithëse ka shumë mjete të mira falas, me të cilat mund të merrni rezultate të shkëlqyera, mund të jetë me vlerë të shikoni në alternativat e paguara atje. Lexoni listën tonë të softuerit më të mirë për redaktimin e videove për të parë se çfarë ia vlen të shpenzoni dollarët tuaj të fituara me vështirësi.

Zgjedhja e Softuerit më të mirë për redaktimin e videove

Ka faktorë të ndryshëm që kërkojmë kur vlerësojmë redaktorët e videove. Ajo që dëshironi kur redaktoni videot do të ndryshojë në varësi të nivelit tuaj të ekspertizës, si dhe nëse e përdorni atë profesionalisht ose thjesht për argëtim. Mjetet falas janë më të përshtatshme për fillestarët, por redaktorët më me përvojë mund të habiten nga ato që janë në dispozicion.

Karakteristikat përcaktojnë atë që programi mund të bëjë, kështu që ne i konsiderojmë aftësitë e tij dhe shikojmë se çfarë ofron. Pothuajse të gjithë redaktorët përdorin një afat kohor me disa këngë dhe sigurojnë një përzgjedhje të efekteve video dhe audio, si dhe titujt e tekstit.

Shumë ofrojnë mbështetje për lloje të ndryshme të filmimeve, të tilla si 3D dhe multicam, si dhe stabilizimin e imazhit dhe korrigjimin e lenteve. Përdoruesit serioz gjithashtu do të vlerësojnë mjetet e korrigjimit të ngjyrave.

Karakteristikat nuk janë të mira nëse nuk mund të kuptoni se si t’i përdorni ato, kështu që ne gjithashtu shikojmë se sa intuitiv është programi, si dhe sa mbështetje ju jep kur mbërtheni. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që nuk janë të ri për redaktimin e videove, dhe nëse po kërkoni një redaktues falas, mund të jetë edhe ju.

Performanca është gjithashtu e rëndësishme. Redaktimi i videos e shtyn pajisjen tuaj në kufijtë e tij dhe nëse po redaktoni me rezolucione më të larta, me siguri do të vini re vonesa ose ngadalësim. Zakonisht testojmë me videoklipe në madhësinë standarde të rezolucionit për të parë se sa mirë performon softveri. Ne vlerësojmë një program të shpejtë, të përgjegjshëm dhe gjithnjë jemi në kërkim të metave ose përplasjeve.

Mbështetja e një shumëllojshmëri të formateve të skedarëve të importit dhe eksportit ju lejon të punoni me gamën më të gjerë të materialit burimor dhe të eksportoni në sa më shumë platforma të jetë e mundur. Kjo ka tendencë të jetë një zonë e dobët e mjeteve falas, me softuerin e paguar të jetë më gjithëpërfshirës. Megjithatë, shumica e softuerëve do t’ju lejojnë të prodhoni prodhim prej 1080p, megjithatë, që është më shumë se mjaft i mirë për t’u shpërndarë në faqet si YouTube.

Shikoni shqyrtimin tonë Corel VideoStudio Ultimate për të parë gamën e formateve të mbështetur nga një program tipik, i paguar.

Ne gjithashtu kontrollojmë çmimin, por ky nuk është një faktor kryesor këtu, natyrisht. Disa prej softuerëve përfshijnë azhurnime opsionale ose kanë një version alternative të paguar me karakteristika shtesë, megjithëse.

Sa i mirë është softveri i lirë?

Softueri falas këtu përfshin disa zgjedhje fantastike për nxënësit dhe amatorët, dhe madje mund të përdoret profesionalisht, megjithëse zakonisht nuk ofron aq veçori sa mjetet e paguara. Lexoni rishikimin tonë Final Cut Pro X ose rishikimin e Adobe Premiere CC për më shumë mbi disa nga mjetet më të mira të paguara në dispozicion.

Ka shumë konkurrencë në këtë fushë. Shumë mjete falas janë versione të shkurtuara të softverit të paguar. Disa mjete japin falas programin kryesor dhe kanë programe shtesë për të blerë. Edhe ofertat plotësisht falas këtu shpesh kanë disa filma hit në emrin e tyre, kështu që mos supozoni “falas” do të thotë që nuk mund të arrini gjëra të mëdha me ta.

Pjesa jonë e preferuar e softuerit të lirë është HitFilm Express, i cili ofron një performancë të fortë dhe ka një grup të mirë karakteristikash. Alsoshtë gjithashtu mjaft intuitiv për fillestarët. Ka një version të paguar, të cilin mund ta përmirësoni, nëse kërkohet, lehtësisht.

Redaktori më i mirë i Videove: HitFilm Express

HitFilm vjen në dy versione. HitFilm Express, versioni falas i softuerit, është një mjet shumë i aftë dhe përfshin shumë nga tiparet e motrës së tij të paguar, HitFilm Pro. 

Featuresdo veçori që nuk i përfshin ato ofrohen si shtesa shtesë në versionin falas, por nëse do t’i blini ato, mund të blini edhe paketën e plotë 299 $, pasi lehtë mund të shpenzoni shumë herë se në azhurnimet.

HitFilm Express ka një gamë të efekteve speciale që përfshijnë defektet e zakonshme dhe marrjet vizuale, si dhe gjëra të tilla si korrigjimi i ngjyrave për t’ju ndihmuar filmat tuaj më profesionistë. Disa shtesa mbresëlënëse, siç janë vetëtima dhe shiu, janë gjithashtu në dispozicion në versionin falas. 

Ju gjithashtu mund të shtoni tituj në filmat tuaj dhe të bëni kring keying. Ekzistojnë më shumë se 400 efekte, dhe ndërsa kjo nuk është aq shumë sa 800 të përfshira në versionin e paguar, ju nuk keni saktësisht opsione.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë HitFilm Express

Ndërfaqja e ndërlikuar dhe e përgjegjshme e HitFilm Express performon mirë. Ajo prodhoi prodhim cilësor kur e testuam, duke marrë afërsisht 60 sekonda për të dhënë një minutë 720p filmime, me një minutë të videos 1080p duke marrë rreth 100 sekonda. Kemi pasur disa çështje gjatë rritjes së nivelit të kornizës, por kjo nuk është një ndërprerje e marrëveshjeve.

HitFilm Express është një nga mjetet më të lehta që kemi përdorur, dhe nuk duhet të keni ndonjë problem që të filloni me të. Ndërfaqja e tij është intuitive dhe e lexueshme, me menutë dhe kontrollet e etiketuar qartë. Thënë kjo, nuk do të ndjehet aq i përqendruar profesionalisht sa disa mjete, të tilla si Final Cut Pro X ose Adobe Premiere Pro CC. 

Nuk eksporton në DVD ose Blu-ray, por mund të eksportosh në formate të ndryshme të njohura, të tilla si MP4, MOV dhe AVI, dhe ai ka cilësime për ndarjen me shërbime si YouTube dhe Vimeo.

Nëse keni nevojë për ndihmë për të mësuar ta përdorni atë, ka shumë video mësimore në YouTube. Nëse kjo ju jep ndonjë problem, shikoni se si të zhbllokoni udhëzuesin në YouTube. Lexoni rreth HitFilm Express dhe Pro në shqyrtimin tonë HitFilm.

iMovie

iMovie është një pjesë e shkëlqyer e softuerit për pronarët e Mac. Nëse nuk u përfshi me Macin tuaj, mund ta gjeni falas në dispozicion në dyqanin e aplikacioneve. 

mirë-free-video-editor-iMovie

Ajo ka një ndërfaqe të qartë përdoruesi me afatin kohor të tij në fund, një panel në të majtë, që tregon klipet tuaja ose efektet me të cilat po punoni, dhe një panel në të djathtën e sipërme, që tregon se për çfarë jeni duke punuar aktualisht.

Nëse jeni i ri në redaktimin e videos, nuk mund të gaboni me iMovie. Shtë i lehtë për t’u përdorur, por gjithsesi ka mjaft karakteristika për t’i futur dhëmbët. Si shumica e programeve Apple, është mirë në bazat, dhe prerja dhe rregullimi i klipeve tuaj është shumë i drejtpërdrejtë. Nëse doni t’i mbani gjërat e thjeshta, iMovie është një nga zgjedhjet më të mira atje.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë iMovie

iMovie ka disa prejardhje për t’u përdorur, disa prej të cilave janë animuar. Ekzistojnë gjithashtu mjaft efekte titulli, së bashku me disa tranzicione për të lidhur klipet tuaja së bashku. Mund të përdorni gjithashtu efekte kryesore të Chroma.

Ju mund të ndryshoni shpejtësinë e filmave tuaj dhe të stabilizoni një video të lëkundshme. Nëse keni nevojë për gjëra të tilla si redaktimi 360 ose multicam, nuk keni fat. Nëse kënaqeni duke përdorur iMovie, dhe doni të shkoni më tej me redaktimin e videos, hidhini një sy në Final Cut Pro X.

Përveç versionit standard të Mac të iMovie, ekzistojnë edhe versione të disponueshme për pajisjet iOS. Puna në këto mund të jetë e kufizuar në krahasim me versionin e desktopit, por kjo do të thotë që ju mund të jeni produktiv në lëvizje dhe të bëni diçka krijuese në tren për të punuar.

iMovie ju lejon të ndani video direkt me shërbime si Facebook, YouTube dhe Vimeo. Mund të trajtojë video 4K, megjithëse nuk ka një përzgjedhje të madhe të opsioneve të daljes. iMovie gjithashtu mbështet ClassKit, sistemin e Apple për të lënë mësuesit të caktojnë punë për studentët.

Lightworks

Lightworks faturon vetë si redaktues profesional për të gjithë. Lehtë për tu shkarkuar dhe konfiguruar, ju kërkon që t’i jepni makinerisë tuaj një identifikues unik gjatë fillimit, duke e bërë atë të dobishëm për grupet e njerëzve që punojnë në të njëjtin skedar ose klip. Versioni falas ju lejon ta provoni atë për shtatë ditë para se të regjistroheni, por nuk keni nevojë të paguani.

Nëse jeni duke punuar në një grup në internet, hidhini një sy udhëzuesit tonë për mjetet më të mira të programeve virtuale të ekipit. Nëse jo, shikoni përfitimet e punës nga distanca.

Punët e lehta janë mjaft të lehta për t’u përdorur, me kontrolle intuitive, të thjeshta, por është përdorur edhe në një numër filmash të mëdhenj, përfshirë Pulp Fiction, Heat dhe Wolf of Wall Street.

Ndërsa filmat tuaj bëhen më të mëdhenj, do të vlerësoni gamën e filtrave dhe do të renditni opsionet në bibliotekën e tij mediatike. Nëse keni qindra klipe për të zgjidhur, Lightworks është një zgjedhje e mirë e mjetit. Me të gjitha ato klipe, ruajtja më e mirë e cloud për video do të vijë në dispozicion gjithashtu.

Nuk ka një menu të ndihmës brenda aplikacionit, e cila është një turp, por ekziston një manual i përdorimit që mund të shkarkohet, së bashku me disa udhëzues në faqen e tij të internetit, i cili gjithashtu përfshin një forum. Ka mësime në YouTube nëse keni nevojë për më shumë ndihmë.

Arsyet e tjera na pëlqejnë punët e lehta

Lightworks ka mjete rrëshqitëse dhe rrëshqitëse për ta bërë më të lehtë kohën tuaj të duhur. Sistemi i tij i prerjes është pak i ndërlikuar për t’u përdorur, megjithëse, dhe UI-ja e tij ka problemin e rastit, siç janë menutë që shfaqen pjesërisht jashtë ekranit.

Ka karakteristika të shkëlqyera për rregullimin e ngjyrave, duke ju lejuar të akordoni pamjen e filmave tuaj. Isshtë gjithashtu i mirë në titujt dhe efektet e thjeshta 3D. Ka shumë filtra të efektit vizual, duke përfshirë çelësimin e kromës dhe opsione të ndryshme të stilizimit. Shumica e filtrave të saj kanë një seri opsionesh të hollësishme, duke ju lejuar të akordoni ato sipas nevojës.

Përveç versionit të saj falas, Lightworks ka një ofertë “pro” me 437.99 $, e cila përfshin veçori shtesë, të tilla si prodhimi 4K dhe efektet vizuale të zgjeruara.

mirë-free-video-editor-lightworks

Lightworks është një mjet me cilësi të lartë me shumë karakteristika, megjithëse versioni i tij falas ka disa kufizime. Shtë në dispozicion për Windows, Mac dhe Linux.

blender

Kryesisht i njohur për aftësitë e tij për grafikë 3D, Blender gjithashtu përfshin veçori të redaktimit të videos. Ka rreth që nga viti 1998 dhe është me burim të lirë dhe të hapur, kështu që ju mund ta modifikoni vetë kodin nëse dëshironi. Ka një komunitet të madh dhe të dobishëm, i gatshëm për të ofruar mbështetje për përdoruesit e tjerë.

mirë-free-video-editor-blender

Blender ju lejon të kryeni redaktimin bazë të videos, duke ju lejuar të importoni klipe, pastaj prerë dhe rregulloni ato sipas nevojës. Ju mund të keni nevojë të kërkoni funksionet themelore për të filluar. Për shembull, ju klikoni me të djathtën për të zgjedhur dhe zvarritur klipet dhe shtypni “K” për të bërë shkurtime, gjë që nuk është e qartë në fillim. Pasi ta keni kuptuar, mund të bëni shumë gjëra me të.

Përveç që është një redaktues i aftë i videos, Blender është një mjet i shkëlqyeshëm për modelim dhe animacion 3D. Ne e kemi shikuar atë më parë në artikujt tonë për programin më të mirë të modelimit 3D dhe softuerin më të mirë për grafikë 3D.

Nëse dëshironi të punoni në 3D dhe pastaj të gjallëroni rezultatet tuaja, Blender është ideale. Nëse punoni kryesisht me pamjet e kamerave, nuk është. Për të marrë një ide për atë që Blender bën më mirë, hidhni një sy në një përzgjedhje të rezultatit të saj.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë blenderin

Blender është i kufizuar dhe jo veçanërisht intuitiv, por ka shumë mësime të mira që shpjegojnë se si ta përdorin atë. Një nga udhëzuesit që ne kemi parë në përmendur duke përdorur mjete të linjës së komandës për të kombinuar daljen audio dhe video, kështu që nëse po kërkoni diçka të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur, Blender nuk është zgjidhja më e mirë.

Ju mund të bëni rregullime në gjurmët e videove duke shtuar shirita efektesh, përfshirë transformimet, rregullimet e ngjyrave dhe disa të tjera. Shtë një sistem i fuqishëm, megjithëse është i vështirë për tu kuptuar. Ekzistojnë gjithashtu rregullime audio, të tilla si vëllimi, katrani dhe tigani.

Blender nuk është redaktori më i fortë i përgjithshëm përreth, por aftësitë e saj video janë vetëm një pjesë e një pakete të shkëlqyeshme të përgjithshme që ia vlen të hulumtohet nëse jeni i prirur në mënyrë krijuese. Shtë gjithashtu një zgjedhje e lartë nëse jeni të interesuar për animacion 3D.

Wondershare Filmora9

Wondershare Filmora9 është një tjetër mjet i mirë falas. Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe një zgjedhje e shkëlqyeshme e mjetit nëse nuk jeni i ri për redaktimin e videos, megjithëse ka mjaft karakteristika për përdoruesit më të përparuar.

Filmora9_004

Me kontrolle të thjeshta dhe shkurtore të dobishme, e bën të lehtë redaktimin bazë. Ju mund të kapni pamjet drejtpërdrejt nga kamera juaj dhe të regjistroni audio nga një mikrofon, i cili ju ndihmon të punoni shpejt.

Ka shumë karakteristika për një mjet falas dhe mund të trajtojë redaktimin 4K, si dhe mjetet e veprimit-kamera dhe tastingun e kromës. Ajo gjithashtu ka qindra efekte speciale për të luajtur me të. Ka shumë efekte të tingullit dhe këngë muzikore të përfshira, dhe gjithashtu mund të bëni rregullime të ndryshme në audionin tuaj, vëllimin tweaking dhe katranin, për shembull.

Si shumica e mjeteve, redaktimi bazohet rreth një afati kohor shumë-pista. Mund të keni më shumë se 100 video dhe 100 këngë audio, duke ju mundësuar të punoni në projekte të mëdha. Sidoqoftë, nuk ka redaktim 360 ose multicam. Megjithatë, ju keni shumë mundësi eksporti dhe mund t’i botoni në DVD, por jo Blu-ray.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë Wondershare Filmora9

Një dobësi e madhe e versionit falas është se ajo shton një filigran në videot që krijon. Kjo e bën atë në mënyrë efektive të papërdorshme për qëllime tregtare, megjithëse mund ta gjeni të pranueshëm nëse publikoni në YouTube ose bëni filma për miqtë.

Versionet e mëparshme kishin një modalitet të dobishëm në treg, duke ju dhënë një përmbledhje të filmit tuaj, por ai ka shkuar në këtë version, për fat të keq.

Shtë akoma e dobishme nëse doni të provoni programin, të mësoni rreth redaktimit të videos ose thjesht të bëni filma për argëtim gjithashtu. Nëse vendosni se ju pëlqen, gjithmonë mund të azhurnoni në versionin e paguar për 69,99 $. Ajo gjithashtu ofron një plan pajtimi. Ekzistojnë edhe shumë azhurnime opsionale, të cilat paguhen veç e veç.

Wondershare Filmora9 është në dispozicion për Windows dhe Mac. Lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë Wondershare Filmora9.

Mënyra të nderuara

Nëse jeni kurioz për atë që është atje jashtë, këtu janë disa opsione të tjera të redaktimit të videos falas, të cilat ne nuk vlerësojmë aq shumë sa zgjedhjet tona më të mira, por ja vlen të dini rreth.

DaVinci zgjidh

DaVinci Resolve është një mjet tjetër që përdoret nga profesionistë, dhe është përdorur për filma si Prometheus dhe Star Wars: The Last Jedi. Shtë i shkëlqyeshëm në redaktimin bazë dhe në korrigjimin e ngjyrave, por është më pak i fortë me efektet e tij për botim falas.

Shtë një mjet popullor me një bazë përdoruesi prej më shumë se dy milion. Ne nuk e kemi shqyrtuar ende, por ai ka një reputacion të fortë dhe ia vlen të kontrollohet.

Versioni i tij falas është i mirë, por nëse vendosni të azhurnoni në versionin e tij të paguar 299 dollarë, merrni karakteristika shumë-përdoruese, mjete 3D dhe shtesa të ndryshme, së bashku me një përzgjedhje më të gjerë të efekteve. Shtë në dispozicion për Windows, Mac dhe Linux.

VideoPad

VideoPad është një mjet për redaktimin e videove i bërë nga NCH Software. NCH ​​gjithashtu bëri Prism, i cili renditet në krye të mbledhjes sonë më të mirë të konvertuesit të videove.

Ndërfaqja e tij është e datuar dhe performanca nuk është e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, ajo prodhon prodhim cilësor dhe ka disa ekstra të këndshme, siç janë titrat e mbyllura për audiencat me dëgjim të vështirë.

Shtë falas për përdorim jo-komercial, me versionin e tij në shtëpi që kushton 60 dollarë dhe botimi i masterit kushton 99 dollarë. Megjithatë, ka një shitje prej 50 përqind të çmimeve në kohën e shkrimit, kështu që mbani një sy për ofertat. Do të duhet të shikoni nga afër për të gjetur lidhjen me versionin falas. Ne e gjetëm VideoPad të jetë adekuate, por jo spektakolare. Lexoni më shumë në rishikimin tonë Videopad.

VSDC

VSDC është një redaktues plotësisht i lirë që nuk do t’ju kushtojë asgjë. Për dallim nga shumica e redaktuesve këtu, ai nuk ka një version më të avancuar të paguar. E vetmja gjë për të cilën ngarkohet është mbështetja, por kjo është e lirë me 10 dollarë.

Ka disa karakteristika të dobishme, përfshirë çelësimin e kromës. Kjo ju lejon të punoni në 4K dhe mund të eksportoni në një gamë të formateve, si dhe në ndarjen e faqeve si YouTube, Facebook dhe Vimeo.

Përveç një redaktori videosh falas, redaktori i videove falas VSDC gjithashtu ka softuer regjistrimi në ekran dhe kapjen e videos në dispozicion për t’ju ndihmuar të gjeneroni pamjet në radhë të parë. 

Nëse jeni të interesuar për të transmetuar video, duhet të shikoni në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e transmetimit për t’ju ndihmuar ta bëni atë në mënyrë të sigurt.

Mendimet përfundimtare

Siç kemi parë, ka shumë mjete të shkëlqyera për redaktimin e videos që nuk kushtojnë asgjë. Këto programe janë çuditërisht të afta. Ato mund të mos jenë aq të pasura me programet e paguara, por ato përfshijnë efekte, tranzicione dhe korrigjim të ngjyrave, së bashku me veçoritë themelore të redaktimit.

Disa prej tyre janë përdorur për të krijuar filma fitues të çmimeve, kështu që nëse provoni këto, do të përdorni të njëjtat mjete që janë profesionistët, dhe kush e di, aftësitë që keni fituar mund t’ju vendosin në rrugën drejt lavdisë së Hollivudit . Nëse jo, atëherë të paktën duhet të argëtoheni duke provuar ato.

Kur të keni gjetur redaktorin e duhur të videos, mund të jetë me vlerë të renditni disa ruajtje në cloud ose të shikoni në programin më të mirë të menaxhimit të projektit për të ndihmuar në organizimin e projekteve tuaja.

Nëse keni provuar ndonjë nga këta redaktues ose keni njohur ndonjë tjetër, ju lutemi na tregoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me