Mjetet më të mira të menaxhimit të projektit Kanban për vitin 2020

Bordet Kanban janë një mënyrë e thjeshtë për të ndjekur punën ndërsa lëviz nëpër projektet tuaja. Ka shumë mjete të menaxhimit të projektit që përdorin sistemin, kështu që për t’ju ndihmuar të zgjidhni një, ne kemi bashkuar këtë udhëzues për mjetet më të mira të menaxhimit të projektit kanban.


Ne do t’ju tregojmë se çfarë është një bord kanban dhe çfarë mund të bëni me një. Pastaj, ne do të shikojmë disa nga mjetet më të mira që i përfshijnë ato. Bordet Kanban janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjetur rrugën tuaj në programin e menaxhimit të projektit. Kur njiheni me to, mund të filloni t’i shikoni pikëpamjet dhe veçoritë e tjera.

Farë është një Bord Kanban?

Kanban e kishte origjinën në fabrikat japoneze, ku u përdor për ta bërë prodhimin më të efektshëm. Microsoft më vonë e adaptoi teknikën në zhvillimin e softuerit. Shtë e dobishme për ekipet e shkathët që duan të imagjinojnë rrjedhën e tyre të punës.

Bordet Kanban janë bërë nga kolona, ​​të cilat përmbajnë sende. Ju zhvendosni artikujt nga kolona në kolonë për të ndryshuar statusin e tyre. Gjërat rrjedhin nga e majta në të djathtë, kështu që ju mund të shihni se sa larg është gjithçka dhe sa po ndodh në secilën fazë.

Vendosja më e thjeshtë është qasja me tre kolona: “të bësh”, “duke bërë” dhe “bërë”. Kjo është e vetë-shpjegueshme, por ju mund të shkoni shumë më tej, me kolona që përfaqësojnë çdo fazë të procesit tuaj të prodhimit ose ekipe ose individë. Varet nga ju.

Nëse nuk jeni i ri në teknikë, lexoni se si të përdorni një artikull të bordit kanban për t’ju ndihmuar të filloni. Pastaj, kthehu dhe shiko një nga mjetet këtu.

Canfarë mund të bëni me një mjet Kanban?

Bordet Kanban janë një mënyrë e dobishme për të mbajtur detyrat që lidhen me një projekt në një vend. Ato mund të përdoren në projekte specifike, si lista për të bërë zyra të përgjithshme ose për të ndjekur rrjedhën e rregullt të punës. Ata gjithashtu punojnë mirë si dhe listat e detyrave personale.

Ju mund të përdorni artikujt si detyra në një projekt, por mund të emërtoni kartat dhe kolonat gjithçka që ju pëlqen. Kjo do të thotë që ju mund t’i përdorni ato për planet e ulëseve, menutë e restoranteve, sistemet e regjistrimit dhe shumë gjëra të tjera.

Nëse nuk e keni përdorur një më parë, ato janë të lehta për t’u vendosur, dhe me siguri mund të mendoni për idetë tuaja për mënyrën sesi ato mund të përdoren në projektet tuaja.

Shumë nga mjetet që do të shikojmë përfshijnë modele dhe shembuj, Trello është një shembull i mirë i kësaj dhe është mjeti ynë i preferuar për të punuar me kanban, siç do ta shohim më vonë.

Një bord kanabani dhe sistemi kanban nuk janë domosdoshmërisht e njëjta gjë. Megjithëse kanban dallon nga metodologjitë siç është Scrum, gjithashtu mund të krijoni një bord për të ndjekur detyrat atje.

Mjetet më të mira të menaxhimit të projektit Kanban 2020

  1. Trello
  2. asana
  3. monday.com
  4. Wrike
  5. ClickUp

Veglat Kanban janë të shpejta dhe të thjeshta, kështu që na pëlqen të shohim softuer që janë të përgjegjshëm dhe të lehtë për t’u përdorur. Të qenit në gjendje të rregulloni artikujt dhe kolonat me lehtësi është gjithashtu një plus.

Shumica e mjeteve ofrojnë borde dhe karakteristika të tjera, kështu që sa mirë funksionon bordi kanban me ato është i rëndësishëm. Në disa raste, siç është Wrike, bordi i thjeshtë kanban funksionon mirë dhe një fytyrë e arritshme për një mjet kompleks.

Pricemimi është një faktor i madh, me lirë të jetë më i miri. Mjetet Kanban janë të drejtpërdrejta, kështu që programi i menaxhimit të projektit që ka mundësi falas dhe të paguara, shpesh përfshin kanban falas. Kjo e bën një mënyrë të shkëlqyeshme për të provuar mjete të ndryshme për të parë nëse ju pëlqen ata përpara se të vendosni nëse do të paguani për veçoritë e tyre të tjera.

Nga pesë mjetet që shikojmë këtu, katër prej tyre ju lejojnë të përdorni kanban falas. Thënë kjo, ai që nuk bën, të hënën, është platforma jonë e preferuar e përgjithshme e menaxhimit të projektit.

Zgjedhja jonë kryesore për të punuar me kanbanin posaçërisht, sidoqoftë, është Trello, e cila është e thjeshtë, e lirë dhe e përqendruar në qasjen kanban.

Trello

Nëse dëshironi të filloni me kanban, Trello është një vend i shkëlqyeshëm për ta bërë atë. Bordi i tij kanban është fokusi kryesor i platformës. Megjithëse është themelor, është një shembull i shkëlqyeshëm i sistemit. Ne e kemi mbuluar atë në rishikimin tonë në Trello dhe udhëzuesi ynë fillestar Trello ju tregon gjithçka që ju duhet të dini nëse shikoni në mjet për herë të parë. Shtë një nga mjetet më të lehta për të kapur fillestarët.

Faqja e frymëzimit e Trello përfshin shumë tabela që përdoruesit e saj kanë ndarë. Shfletoni ato nëse keni nevojë për një ide se çfarë mund të bëhet me një bord kanban. Ato gjithashtu mund të përdoren me mjete të ndryshme nga Trello, nëse preferoni.

Kartat tuaja Trello mund të kategorizohen dhe u caktohen anëtarëve të ekipit. Ju mund të shtoni bashkëngjitje deri në 250MB. Nëse kjo është shumë e vogël, hidhini një sy ruajtjes më të mirë të cloud për artikuj me skedarë të mëdhenj.

Trello ka një reputacion për thjeshtësi, por sistemi i tij “up-ups” ju lejon ta zgjeroni atë, kështu që nëse ndjeheni sikur të nivelizoni flukset e punës pasi të keni marrë bazat në vend, kjo ju lejon të bëni atë. “Mbushjet e energjisë” ju lejojnë të shtoni shumë nga karakteristikat e përfshira si parazgjedhje në platformat e tjera.

Bordet Publike Trello

Përveç që është i dobishëm për menaxhimin e projektit, Trello ju lejon të bëni publike bordet tuaja. Ju mund të merrni krijues dhe ta përdorni atë për të ndarë menunë e restoranteve ose plane për ulje të ngjarjeve. Sfondet e tij me porosi ju lejojnë të përshtatni pamjen e saj ndaj biznesit tuaj, duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të shkëmbyer informacione me botën.

Trello-wedding

Trello është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse po kërkoni një mjet falas. Plani i tij i lirë funksionon mirë dhe nuk ju pengon të azhurnoni gjatë gjithë kohës, por Trello ka shtesa të këndshme nëse vendosni ta bëni këtë.

Trello-ngjitëse

Ajo ka një përzgjedhje të gjerë të prejardhjeve me porosi, ngjitëse dhe emojis, por ju mund të ngarkoni vetë në planet e paguara për t’i bërë bordet tuaja të ndjehen në shtëpi. Ju nuk mund të gaboni me Trello. Toolshtë mjeti më i lehtë për të filluar këtu dhe ofron shumë shtesë përmes sistemit të tij të “fuqizimit”.

asana

Asana është një tjetër mjet miqësor për përdoruesit. Ka shumë karakteristika argëtuese, siç janë festimet e saj, të cilat ju shpërblejnë me animacione shumëngjyrëshe për shënimet e detyrave sa më të plota. Lexoni më shumë rreth saj në përmbledhjen tonë në Asana. Nëse keni nevojë për ndihmë për të filluar me të, udhëzuesi ynë fillestar Asana është atje për t’ju ndihmuar gjithashtu.

asana-festim

Ndërfaqja e tij është tërheqëse, e lehtë për t’u përdorur dhe e përgjegjshme. Kjo e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për këdo të ri në programin e menaxhimit të projektit. Shtë e këndshme të punosh me të, i cili do të jetë një plus i madh nëse duhet të eksitohen anëtarët e skuadrës skeptike për përdorimin e tij.

Përveç tabelës së saj kanban, Asana përfshin një kalendar dhe afatin kohor, i cili ju lejon të menaxhoni varësitë. Ju mund t’i prishni detyrat në nën detyra, të lini komente dhe t’i bashkëngjitni skedarët. Nëse duhet të shkoni përtej kufirit të madhësisë së skedarit 100MB të Asana, hidhni një sy në mbledhjen më të mirë të ruajtjes së cloud.

Asana integrohet mirë me platforma të tjera, përfshirë Zapier, e cila ju lejon të ndani të dhëna me shumë aplikacione.

Asana Cost

Shtresa e lirë e Asana ju lejon të krijoni sa më shumë borde si ju dëshironi dhe të rregulloni kolonat tuaja. Ju gjithashtu mund t’i prishni detyrat tuaja në nën detyra. Nëse regjistroheni për një plan të paguar, duke filluar nga 9,99 $ për përdorues në muaj, do të jeni në gjendje të përdorni veçori të tilla si afati kohor i tij dhe administrimi i varësisë.

Planet më të shtrenjta ofrojnë më shumë karakteristika, siç është përmirësimi i sigurisë dhe mbështetja e klientëve me përparësi. Sshtë në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave dhe BE-U.S. Kuadri i mburojës së privatësisë.

Ju mund të shihni se si ajo krahasohet me mjete të tjera në fytyrat tona Trello vs Asana dhe Asana kundër Basecamp. Asana është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për të ardhurit, por është më mirë se Trello për përdoruesit që kërkojnë të përdorin më shumë sesa bordi kanban. Veçanërisht do t’ju përshtaten skuadrave që japin përparësi duke e bërë vendin e punës një vend argëtues.

monday.com

Ne jemi tifozë të mëdhenj të monday.com këtu në Cloudward.net. Ajo doli në krye në mbledhjen më të mirë të softuerit për menaxhimin e projektit. Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj që na pëlqen në të në rishikimin tonë të hënën.

Intuitiv dhe i dizajnuar mirë, monday.com ju lejon të përshtatni informacionin e ruajtur nga artikujt e tij. Ato mund të jenë llojet e zakonshme themelore të të dhënave, por ato mund të përfshijnë gjëra të tilla si sistemet e votimit, formulat ose zgjedhësit e ngjyrave, gjithashtu.

mirë-kanban-e hënë

monday.com ju lejon të gjeneroni pamje të shumta në kanban bazuar në të dhënat në tabelën tuaj kryesore. Ju mund t’i renditni të dhënat automatikisht duke zgjedhur njërën prej kolonave për t’u përdorur. Pamja e saj kanbanore nuk është fokusi kryesor i saj, por është pjesë e mënyrës se si i paraqet të dhënat për ju.

Kjo do të thotë se do t’u përshtatet njerëzve që duan të integrojnë kanbanin në rrjedhën e tyre të punës, por nuk është aq i përshtatshëm për ata që duan të punojnë plotësisht në bordin e kanbanit. Menaxherët mund ta përdorin atë për të krijuar me lehtësi tabela për njerëzit e tjerë që të punojnë me të, megjithëse.

Përveç kanban, monday.com ka të gjitha llojet e pamjeve dhe tabelave që ju lejojnë të shikoni të dhënat tuaja në mënyra të ndryshme. Ato përfshijnë kohëzgjatjen, kalendarin, hartën dhe regjistrin e aktiviteteve.

Lexoni udhëzimin tonë për fillestarët e monday.com për këshilla se çfarë mund të bëni me të.

Të hënën.com Kostoja

Nuk ka një shkallë të lirë, por plani i tij më i lirë lejon për pesë përdorues për 25 dollarë në muaj, kështu që nuk është shumë e kushtueshme për ekipe të vogla. Ka një provë falas, kështu që nuk duhet të paguani për ta provuar atë.

Përveç dukjes së mirë dhe funksionimit të mirë, ajo ka siguri me cilësi të lartë, me kriptimin TLS v1.2 të përdorur për të dhëna në tranzit dhe AES 256-bit për të dhënat e ruajtura. Lexoni përshkrimin tonë të artikullit të kriptimit për më shumë rreth tyre.

hëna.com bën mirë në artikujt tonë krahasues. Lexoni monday.com vs Jira ose monday.com krahasimet e Asana për të parë se si formohet kundër platformave të tjera.

monday.com ofron një ekuilibër të mirë midis përdorshmërisë dhe thellësisë. Ndërfaqja e saj e shkëlqyeshme e bën përdorimin e lehtë dhe ju lejon të kuptoni veçoritë e tij më të përparuara pa u futur në probleme. Ne ju rekomandojmë atë.

Wrike

Wrike është një qendër energjetike e fushës së menaxhimit të projektit, duke paketuar në karakteristika të pasura. Megjithë statusin e tij të peshës së rëndë, ai ka një plan falas që ju lejon ta përdorni atë si një bord kanban, por do të duhet të paguani për të përfituar nga gjithçka që ofron.

mirë-kanban-wrike

Mund të jetë më e ndërlikuar për t’u përdorur sesa disa nga rivalët e saj, por pamja kanban është e drejtpërdrejtë dhe mund të kuptohet brenda disa minutave. Lëvizja e detyrave nga kolona në kolonë është e shpejtë dhe e thjeshtë, siç është duke klikuar dhe rregulluar detyrat.

Bordi kanban i Wrike përdor një qasje fikse me pesë kolona, ​​me përbërjen tradicionale me tre kolona të plotësuar me kolonat “në pritje” dhe “anuluar” për t’ju lejuar të lëvizni gjërat përreth ashtu siç duhen.

Vartësitë e gabuara

Wrike përmban varësi dhe ato janë integruar në tabelën kanban. Nëse ndryshoni datat e një detyre, ju merrni mundësinë të rregulloni automatikisht detyra të tjera që kanë marrëdhënie me të. Kjo e bën Wrike të përshtatshme për projekte komplekse me shumë gjëra që po ndodhin.

Detyrat mund të përfshijnë një përshkrim dhe ju mund t’i bashkëngjitni skedarët atyre. Ju mund t’i caktoni ato tek shumë njerëz dhe të ndiqni statusin e tyre. Wrike ju lejon të filtroni detyrat në mënyra të ndryshme, siç janë përdoruesi ose data e duhur. Kjo është e dobishme për projekte më të mëdha, me shumë detyra të caktuara për shumë njerëz.

Wrike gjithashtu ka karakteristika të sigurisë më të lartë, duke përfshirë vërtetimin e dy faktorëve dhe kontrollet e aksesit të personalizueshëm. Nëse doni të përmirësoni sigurinë tuaj, lexoni udhëzuesin më të mirë VPN.

Dobësi është se bordi kanban i Wrike nuk është aq fleksibël. Ju nuk mund t’i rregulloni emrat e kolonave lehtësisht si mundeni me Trello, për shembull. Whatfarë bën, bën mirë, sidoqoftë.

Wrike është një mjet i sofistikuar. Bordi i tij kanban bën një punë të mirë për ta bërë atë të arritshëm dhe nuk ka arsye pse nuk duhet ta përdorni atë ekskluzivisht për të menaxhuar projekte. Për të përfituar sa më shumë nga Wrike, duhet të shikoni edhe pikëpamjet e tjera të saj.

Ka aplikacione për Windows, macOS, Android dhe iOS, kështu që mund të përdoret në shumicën e pajisjeve.

Wrike është një platformë me karakteristika të plota që do t’u përshtaten menaxherëve të projekteve të mëdha. Bordi i tij i thjeshtë kanban është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar me të. Lexoni më shumë rreth saj në shqyrtimin tonë Wrike. Artikulli ynë monday.com vs Wrike do t’ju japë gjithashtu një ide se si formohet kundër konkurrencës së tij.

ClickUp

ClickUp është një mjet tjetër me një ofertë falas që përfshin një bord themelor kanban. Ekziston një kufi i bashkëngjitur 100MB në versionin e tij falas, por që zhduket në planet e paguara, të cilat gjithashtu ju lejojnë të përdorni karakteristikat e tij më të përparuara, siç janë grafikët Gantt. Lexoni #link-un tonë në pritje se si të përdorni një udhëzues të grafikut Gantt për të mësuar më shumë rreth atyre.

clickup-bord-menu

Megjithëse ka vetëm dy kolona si parazgjedhje, ju mund të shtoni tuaj, kështu që ju mund të vendosni atë megjithatë që ju nevojitet. Mund të keni borde të shumëfishta për projekt. Në shembullin e mësipërm ne e kemi vendosur atë për të menaxhuar porositjet në një restorant, me tabela për pjata të ftohta dhe të ngrohta.

clickup-bord-menu

Ju mund ta adaptoni atë sistem për të punuar me ekipe të shumta ose të keni borde për anëtarët e ekipit individual. Shtë i gjithanshëm dhe i fuqishëm.

ClickUp ka një ndërfaqe të mprehtë, të përgjegjshme, me të cilën mund të punohet lehtë. Ndërfaqja e saj e lexueshme është e mbushur me opsione dhe ia vlen të luani me të për të parë se çfarë mund të bëni me të.

ClickUp gjithashtu përfshin menaxhimin e varësisë, kështu që nëse gjërat komplikohen, mund të vendosni caktimin e konflikteve përpara se ato të shkaktojnë probleme. Me mjetet e veta të menaxhimit dhe prerjes, ju lejon të gjurmoni sa detyra kushtojnë për të bërë, gjë që është një veçori e shkëlqyeshme për menaxherët që.

Vlerësimet e KlikoUp

Kjo gjithashtu ju lejon të bëni vlerësime, të cilat mund t’i krahasoni me kohën e regjistruar më vonë. Kjo ju lejon të përmirësoni planifikimin tuaj herën tjetër kur krijoni një projekt. Nëse keni nevojë për ndihmë në anën financiare të projekteve tuaja, udhëzuesi ynë për programin më të mirë të kontabilitetit gjithashtu do të vijë në dispozicion.

ClickUp ka shumë karakteristika të sigurisë për të ndihmuar në mbajtjen e të dhënave tuaja të sigurta. Lexoni udhëzuesin tonë të sigurisë në internet për të mësuar më shumë rreth qëndrimit të mbrojtur.

Përveç aplikacioneve për macOS, Windows, Android, iOS dhe Amazon Fire TV, ajo ka një plugin Google Chrome, duke e bërë atë një nga mjetet më miqësore për pajisjen përreth. Për të mësuar më shumë rreth saj, lexoni rishikimin tonë të ClickUp.

Karakteristikat e llogaritjes së kohës dhe vlerësimit të ClickUp e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për menaxherët që duan të mbajnë një sy të ngushtë në kostot. Lehtësia e tij e përdorimit dhe shkathtësia e bëjnë atë një zgjedhje të fortë edhe për të gjithë të tjerët.

Mënyra të nderuara

Ka shumë mjete të tjera të mira që përfshijnë një pamje kanban që nuk i bënë mjaft të parët tanë.

leankit-kanban

Bordi shumëngjyrësh kanban i LeanKit ju tregon shumë ekipe menjëherë, tjegulla vertikalisht në ekranin tuaj. Nuk është qasja më e bukur, dhe duket e mbushur me njerëz, por pasi të mësoheni me të, do të zbuloni se ajo ju jep shumë informacione në dispozicion për ju pa e detyruar të klikoni. Shikoni shqyrtimin tonë të LeanKit për më shumë.

smartsheet-card

“Pamja e kartës” e Smartsheet është një tabelë kanban. Kjo ju lejon të shtoni nën detyra lehtësisht. Smartsheet gjithashtu përfshin një pamje Gantt për t’ju ndihmuar të shihni se si detyrat përshtaten së bashku. Shtë një produkt pa frills por një efektiv, për të cilin mund të lexoni në rishikimin tonë të Smartsheet.

Jira-kanban

Jira përfshin një pamje kanban me kolona të personalizueshme dhe do të jetë jashtëzakonisht e dobishme për zhvilluesit e softuerëve që përdorin metodologji të shkathët. ’Shtë plot me karakteristika miqësore me zhvilluesit, siç është pamja e saj Scrum. Lexoni në lidhje me të në rishikimin tonë në Jira.

Mendimet përfundimtare

Siç kemi parë, ju jeni të prishur për zgjedhje kur bëhet fjalë për programin e bordit kanban. Ato marrin shumë qasje dhe shkojnë nga e thjeshtë për të përparuar.

E preferuara jonë është Trello. Shtë falas, i përqendruar në tabelën e tij kanban dhe kaq e thjeshtë sa nuk mund të gaboni me të. Ai gjithashtu ka një hapësirë ​​të habitshme për zgjerim. monday.com meriton një përmendje si mjetin tonë të preferuar, gjithsesi, por nuk është falas ose aq i përqendruar në kanban si Trello.

Për më argëtimin, shikoni Asana. ClickUp është i shkëlqyeshëm për menaxhimin e anës financiare të gjërave dhe Wrike është një mjet cilësor gjithëpërfshirës me shumë thellësi.

Të gjitha mjetet këtu janë falas ose kanë një provë falas, kështu që nuk ka asgjë për t’ju ndaluar t’i provoni ato. Nëse keni provuar ndonjë nga mjetet këtu ose keni rekomandime të tjera, ju lutemi na tregoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me