Konvertuesi më i mirë i Videove 2020: Kthejeni formatet falas ose më lirë

Me telefonat inteligjentë që kapin më shumë jetën tonë se kurrë, bota është në pritje me video. Jo çdo pajisje mund të shikojë çdo format, megjithëkëtë, ku një konvertues video mund të vijë në dispozicion. Ne kemi hedhur një vështrim në disa për të gjetur konvertuesin më të mirë të videos në dispozicion.


Skedarët video përdorin shumë kode dhe formate enësh. Format e kontejnerëve përdorin shtesa të ndryshme skedarësh. Përdorimi i kodikëve të ndryshëm mund të ndryshojë madhësinë dhe cilësinë e skedarëve video, si dhe të ndikojë në shpejtësinë e konvertimit. Konvertuesit e videos mund të marrin një skedar video hyrje dhe ta ndryshojnë atë në një format tjetër.

Ndër të tjera, kjo ndihmon për të luajtur skedarë video në pajisje të tjera. Për shembull, shumë TV të zgjuar mbështesin vetëm .mp4 për rishikim, do të thotë se mund të keni nevojë për të kthyer një film që keni shkarkuar duke përdorur VPN tonë më të mirë për përrua. Shtë gjithashtu e dobishme për redaktorët e videove që duan të konvertojnë skedarët e tyre për një përvojë më të shpejtë të redaktimit.

Para se të futemi në të, le të fillojmë me mënyrën se si ne bëmë zgjedhjet tona.

Zgjedhja e Konvertuesit të Videove më të Mira

Ka shumë konvertues të lirë, por shumë vijnë me adware të paketuar ose grupe karakteristikash të kufizuara. Nëse jeni viktimë e adware, ju mund ta hiqni atë me programin më të mirë antivirus, megjithëse. Ne jemi përpjekur të zgjedhim disa që janë të sigurta, miqësore dhe të përballueshme. Disponueshmëria në të gjithë sistemet operative është gjithashtu një plus.

Gama e formateve të prodhimit është e rëndësishme, përveç lehtësisë së përdorimit dhe stabilitetit. Do të shënohen përplasjet dhe bllokimet. Krijuesit e videove do të duan të përdorin formatet më të mira të disponueshme, kështu që rezolucioni 4K është i dëshirueshëm, por jo të gjitha mjetet që do t’ju rekomandojmë t’i ofrojmë.

Ne do të shohim secilën video të konvertuar për të parë nëse mund të vërejmë glitches ose probleme me daljen. Do të bëjmë gjithashtu disa teste të shpejtësisë me secilin mjet.

Për testet tona të shpejtësisë, kemi përdorur Windows 10 me një procesor Intel i5-7600. Ne mbyllëm të gjitha, por proceset thelbësore të sfondit, gjithashtu, për të mos lidhur asnjë bërthamë përpunimi dhe për të zvogëluar rezultatet.

Ne do të konvertojmë një video provë nga .avi në .mp4, pastaj një video më e shkurtër smartphone nga .mp4 në .avi. Ne jemi duke përdorur një kapje të ekranit. 273MB .avi me rezolucion 1280 x 1024 me një bitrate totale prej 471.859 kilobitë për sekondë. Videoja e smartphone-it është një. 22 MPB. MP4 me 1280 x 720 e marrë duke përdorur kamerën e telefonit me një bitrate totale prej 8.033 Kbps.

Ne shikuam tre mundësi falas dhe tre mundësi të paguara. Nga shumë, ne mendojmë se Prism është alternativa më e mirë në treg. Pavarësisht pamjes së saj të datuar, ai ka një mori opsionesh të daljes dhe shpejtësi të shkëlqyera, për tu ngritur.

Konvertuesi më i mirë i Videove: Prizëm

Faqja e parë e Prismit ka një zell të madh të viteve ’90. Do të duhet ta gjesh atë nëse doni versionin falas të softuerit. Shkarkimi dhe konfigurimi janë të shpejta, dhe aplikacioni lëshohet në ekranin kryesor sapo ta keni instaluar.

Nga atje, ju mund të shtoni skedarë dhe dosje për shndërrim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të konvertoni DVD-të. Lista e formateve të daljes është e gjatë, e organizuar nga shtrirja dhe e ndarë nga pajisja. Kjo është mirë pasi i përshtatet përdoruesve teknikë dhe jo-teknikë njësoj.

prizmi-kryesor

Ekzistojnë edhe formate vetëm dalëse audio nëse dëshironi të nxirrni zërin nga një video. Sigurohuni që të përdorni kopjen më të mirë në internet për muzikë për ta ruajtur nëse e bëni. Ekzistojnë mundësi për llojet e kodifikuesit audio dhe video, bitrate, madhësia, raporti i aspektit dhe shkalla e kornizës së prodhimit.

Prizmi mund të bëjë më shumë sesa konvertim në format të thjeshtë, sidoqoftë. Ekziston një përzgjedhje e efekteve të thjeshta video, të cilat ju mundësojnë të rregulloni shkëlqimin, kontrastin dhe gamën. Ju mund të krijoni video të zezë dhe të bardhë ose sepia për një pamje nostalgjike, ose të përdorni opsionin e rezultatit negativ, i cili është i dobishëm për prodhuesit e videove të tmerrit amator.

Pavarësisht se çfarë efekti zgjidhni, sigurohuni që të bëni kopje rezervë të këtyre videove me ruajtjen më të mirë në internet për video.

Ju gjithashtu mund të shtoni tituj dhe një filigran. Ka shumë mënyra për të kontrolluar rezultatin tuaj dhe ta bëjnë atë të duket profesional, gjithashtu.

prizëm-efektet

Testimi i Shpejtësisë

prizmi-negative-minecraft

Prismi nuk na lejoi të rrisim madhësinë tonë të prodhimit përtej 1080p, kështu që 4K është jashtë tryezës, për fat të keq.

Ne u përpoqëm të përpunojmë disa skedarë video tjetër, duke zgjedhur të përdorim rezultatet nga testet e tjera. Prism nuk na lejoi të japim skedarë daljeje emra të ndryshëm nëse shumë burime kishin të njëjtin emër. Ne vetëm mund t’i kalonim ose t’i përmbysnim ato.

Ajo konvertoi 20 skedarë burimi në vetëm një minutë dhe 55 sekonda pasi vendosëm të rishkruajmë. Tre ose katër skedarë të përkohshëm ishin gjithmonë të pranishëm në dosjen e daljes gjatë konvertimit, duke na sugjeruar që Prism ishte duke përdorur plotësisht bërthamat tona të procesorit dhe i caktonte një video secilit. Një vështrim në menaxherin e detyrave konfirmoi se bërthamat tona ishin duke punuar me shumë kujdes.

Farë mendojmë për prizëm

Versioni falas i Prism-it ka një shfaqje të bezdisshme që kërkon që të vërtetoni se jeni duke e përdorur atë vetëm për përdorim jo-komercial në shtëpi. Fatmirësisht, procesi i certifikimit përfshin vetëm një klikim.

prizmi-nag

Faqet e ndihmës në internet janë po aq funksionale dhe pa gëzof, sa vetë Prism. Ka një faqe të mirë FAQ me përgjigje të thjeshta, të drejtpërdrejta. Vetëm klientët që paguajnë marrin mbështetje të plotë, sidoqoftë.

Ekziston një forum, por vetëm tre fije u krijuan në 2018 që nga shtatori, kështu që është larg nga gjithëpërfshirja. Menyja e ndihmës së aplikacionit ka lidhje me të gjitha opsionet e mbështetjes, kështu që nuk duhet të gjesh për to.

Prismi është në dispozicion në formë falas ose të paguar. Versioni falas ka më pak formate në dispozicion dhe është vetëm për përdorim jo-komercial, kështu që të mos bëhesh një superstar i YouTube përveç nëse do të marrësh para për versionin e plotë. Versionet e paguara janë 24,99 dollarë ose 34,99 dollarë në varësi të faktit nëse keni nevojë për mbështetje MPEG2.

Në përgjithësi, ne u kënaqëm duke përdorur Prism. Shtë mjaft e mirë për përdorim amator dhe ofron shumë mundësi dhe filtra për tu bërë krijues. Në downside, është themelore dhe i mungon prezantimi i mprehtë i programeve të tjera.

Shtë në dispozicion për Windows dhe Mac. Versioni Mac ka më pak formate hyrëse në dispozicion dhe nuk mund të dalë në .apng, por prapë përkrah llojet më të njohura të skedarëve.

Koduesi i Adobe Media

Adobe Media Encoder është në dispozicion si pjesë e programit të softuerit Creative Cloud të Adobe, kështu që duhet të shkarkoni që përpara se të instaloni Media Encoder.

Shtë në dispozicion për Windows dhe Mac, kështu që, si zakonisht me konvertuesit e videove, përdoruesit e Linux janë lënë jashtë.

Instalimi shton disa komponentë të Adobe në sistemin tuaj. Një dosje e vështirë për tu hequr Creative Cloud është shtuar në të majtë të dritares tuaj të eksploruesit, përveç shërbimeve që funksionojnë gjatë fillimit.

Ne kemi vërejtur nëntë procese të Adobe në menaxherin e detyrave që së bashku morën mbi 200MB RAM, dhe kjo ishte para se të hapnim Media Encoder.

Lookingshtë në kërkim profesional me kontrolle të vogla të ndërfaqes së përdoruesit dhe opsione të shumta. Ju mund të punoni me të dhëna lokale ose projekte të ruajtura në Creative Cloud. Magazinimi në re ka mjaft përfitime, kështu që është mirë të kesh.

adobe-kryesore

Sistemi i tij i ndihmës përfshin shumë udhëzues si dhe për të mësuar video. Ekziston një ndërprerje me mjetet e tjera të Adobe – ne u gjetëm në udhëzimin After Effects në një moment – por ato janë të integruara mirë, kështu që nuk është aspak çështje. Në një farë kuptimi, përfitoni nga burimet shtesë të hedhura në të gjithë programin softuer.

Testimi i Shpejtësisë

Media Encoder ju lejon të përdorni renditjen e përshpejtuar GPU nëse keni nevojë për kuaj fuqi shtesë. Videoja jonë e telefonit inteligjent u desh 11.5 sekonda për tu kthyer, që ishte rreth mesatare. Media Encoder arriti të orientojë saktë videon e daljes dhe cilësia gjithashtu dukej e mirë.

Konvertimi i kapjes së ekranit zgjati 13.18 sekonda, që ishte, përsëri, mesatar. Konvertimi i një 640 x 480, 20MB .mp4 deri në 3840 x 2160 mori 55.07 sekonda. Rishikimi u belbëzua disa herë në videon e daljes, megjithëse.

Klikimi në tekstin blu nën secilën video në ekranin kryesor paraqet ekranin e cilësimeve të eksportit, i cili është aty ku mund të akordoni rezultatin tuaj. Një përzgjedhje e gjerë e formateve që shkojnë deri në 2160p 4K janë në dispozicion.

Kodifikimi GoPro CineForm është gjithashtu në dispozicion. Projektuar për flukset e punës dixhitale të ndërmjetme, është e dobishme për profesionistët që punojnë në video me rezolucion të lartë.

Ekzistojnë mbi 30 mundësi prodhimi, të cilat janë renditur sipas përdorimit. Për shembull, ju mund të synoni pajisjet e lëvizshme ose rishikimin në YouTube. Kjo do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për marrjen e duhur të cilësimeve teknike.

Adobe-eksport-settings

Opsionet e efekteve janë në mënyrë të ngjashme. Ju mund të shtoni një filigran dhe të zgjidhni errësirën e tij. Teksti mund të shtohet gjithashtu. Filtrat e ngjyrave “Lumetri Look”, të përdorura në zgjedhjen tonë më të mirë për programin më të mirë të redaktimit të videos Adobe Premiere, janë në dispozicion me rreth 50 opsione të paravendosura.

Ne pamë mundësi të zeza dhe të bardha në mjete të tjera, por Media Encoder ka shtatë filtra “noir”. Për shembull, “vala e kuqe noir” bën që e kuqja në videon burimore të dalë në videon e zezë dhe të bardhë.

adobe-log

Ekziston edhe një regjistër që mund të shikoni për informacione rreth konvertimit. Shtë e dobishme nëse ndonjë gjë shkon keq, ose nëse doni të konfirmoni detajet teknike pasi të keni krijuar videon tuaj.

Farë mendojmë për Adobe Media Encoder

Mund të merrni vetëm Adobe Media Encoder si pjesë e suite Creative Cloud, e cila është një nga të metat e saj të pakta. Për tu regjistruar në të, do të duhet të zgjedhësh një nga disa pako të mundshme. Një paketë që përmban të gjitha produktet e Adobe kushton 599.98 dollarë në vit nëse paguani, por ka një garanci për 30 ditë kthim të parave për cilindo zgjedhje.

Ju merrni shumë aplikime për këtë, duke përfshirë Photoshop, Illustrator, Dreamweaver, Animate dhe të tjerët, përveç konvertuesit të videove. Ka mbi 20 aplikacione, së bashku me 100 GB ruajtje në cloud.

Planet e aplikacioneve individuale janë rreth 20 dollarë në muaj. Media Encoder nuk është një aplikacion i veçantë që Adobe shet, kështu që, nuk mund ta merrni vetëm. Ajo vjen me një llogari Creative Cloud si një mjet falas, shumë si Adobe XD.

Meqenëse Media Encoder është i disponueshëm vetëm përmes Adobe Creative Cloud, do të duhet të pajtoheni në shërbim dhe të vazhdoni të paguani për aq kohë sa dëshironi ta përdorni.

Mund të instaloni aplikacionet e tua Creative Cloud deri në dy makina me një licencë, të cilat mund të vijnë në ndihmë nëse po punoni në vendndodhje.

Avantazhi i përdorimit të Creative Cloud është se Media Encoder është i integruar mirë me After Effects and Premiere, kështu që është i përshtatshëm për ata që punojnë me ta.

Suite Adobe është plot me gjëra të mira për profesionistët krijues, gjithashtu, dhe shumë janë falas. Planet individuale janë një përshtatje e mirë për njerëzit që bëjnë punë të rregullt me ​​video ose ndonjë prodhim mediatik, pasi Adobe zhvilloi garën në programin tonë më të mirë për redaktimin e fotografive. Njerëzit që duan të konvertojnë disa video tani dhe më pas mund të jenë më mirë me diçka më të lirë, megjithëse.

Konvertuesi Freemake Video

Freemake pretendon se është e dashur nga mbi 90 milion përdorues dhe ofron shndërrim në 500 formate mbresëlënëse.

Freemake-Setup

Instalimi dukej mjaft i qetë. Ne kemi marrë një paraqitje të paracaktuar të Windows nga Windows në fund të procesit, dhe më pas u dërguam në një faqe të regjistrimit të shfletuesit.

Ekrani kryesor është i madh dhe i ndritshëm me disa butona të mëdhenj, të theksuar qartë me etiketa që shpjegojnë se çfarë bëjnë. Bërja e një konvertimi të shpejtë është e thjeshtë nëse nuk dëshironi të rrëmuani opsionet.

Freemake-kryesore

Thënë kështu, nëse përdorni versionin falas të Freemake, logoja e tij u shtohet videove tuaja. Nuk është thjesht një ujëra në qoshe. Ka një ekran spërkatje dy deri në tre sekondë në fillim dhe në fund të videos, si dhe një tufë teksti në mes të saj.

Si një mjet falas, prodhimi i tij është në thelb i papërdorshëm. Versioni i plotë kushton 59,95 dollarë nëse doni ta blini atë plotësisht, por një model abonimi është gjithashtu në dispozicion.

Testimi i Shpejtësisë

Ekrani i pritjes tregon kohën e mbetur të vlerësuar, e cila ishte e saktë, dhe thotë se do të “rritur shpejtësinë tuaj” nëse bleni versionin e plotë.

Freemake-konvertimit

Konvertimi i videos së smartphone zgjati 20.76 sekonda duke përdorur cilësimet e paracaktuar të 30 fps në rezolucionin origjinal me një bitrate prej 3,283 Kbps. Kur rregulluam cilësimet për t’u përputhur me ato të përdorura në teste të tjera, u desh 15.29 sekonda. Fatkeqësisht, prodhimi i smartphone nuk u korrigjua. Cilësia ishte e mirë, sidoqoftë, dhe shkalla u mbajt.

Videoja jonë më e madhe mori 21.44 sekonda në cilësimet e saj të paracaktuar. Kur zvogëloni ato që të përputheshin me parametrat tanë standardë të provës, u desh 19.24 sekonda, kështu që rënia e cilësisë nuk na fitoi shumë kohë.

Farë mendojmë për Freemake

Freemake ishte ndër mjetet më të ngadalta që testuam, së bashku me HandBrake, më poshtë. Dimensioni më i lartë i daljes që mund të vendosnim ishte 2048 x 2048. Bërja e tillë na la me prodhim në madhësinë origjinale, kështu që ne nuk mund të shkonim deri në 4K.

Mbyllja e versionit falas të aplikacionit rezultoi në jo më pak se dy pop-up, duke na kërkuar të blinim sendin para se të shpëtonim.

Ne gjithashtu filluam reklama në pjesën e poshtme të djathtë të ekranit tonë në fillimin dhe gjetëm një shërbim Freemake që funksiononte në sfond. Kjo u hoq kur ne kemi çinstaluar programin, për fat të mirë.

Në përgjithësi, Freemake Video Converter është i thjeshtë për t’u përdorur dhe i shpejtë për të kthyer video. Parametrat e saj të paracaktuar japin rezultate të mira dhe ka shumë mundësi për akordim. Logoja dhe reklamat prishin versionin falas, megjithatë, ju do të duhet të paguani për ta përdorur atë për ndonjë gjë tjetër përveç qëllimeve të provës.

Alsoshtë gjithashtu në dispozicion vetëm për Windows, që është turp për fansat e Apple.

Konvertuesi më i mirë Falas Video

Rekomandimet tona për mjetet që duhet të përdorni nëse nuk doni të paguani janë të ardhshme. Disa kanë paguar versione, por ne po i vlerësojmë duke u bazuar në ofertat e tyre falas. Ne e vlerësuam HandBrake si mjetin më të lartë falas, kryesisht për shkak të mungesës së reklamave. DivX dhe Anydo Video Converter na lejoni të bëjmë në këtë drejtim, por mbeten mjete të mira me shumë për të pëlqyer.

HandBrake

HandBrake është një konvertues video me burim të hapur dhe të hapur për Windows, Mac dhe Linux. Përveç opsioneve në internet, është e vetmja ofertë Linux në listën tonë. Për fat të mirë për anëtarët e Team Penguin, është një mjet shumë i përdorshëm.

Shkarkimi dhe instalimi i tij është aq i thjeshtë sa mund të jetë. U desh rreth një minutë, dhe asnjë reklamë ose ekrane instalimesh mashtruese nuk u hap.

frena dore-start

Paraqitja e tij është funksionale, sesa tërheqëse, kështu që ka shumë mundësi. Gjithçka është parashtruar qartë, por është më e ndërlikuar për t’u përdorur sesa disa aplikacione të tjera.

Cilësimet përfshijnë të gjitha bazat, si dhe opsionet për përdoruesit e avancuar. Ka një tekst të detajuar të shfaqur për të gjitha kontrollet dhe ju mund të injoroni me siguri gjithçka që nuk jeni të rehatshëm duke luajtur me të.

Kur shtoni një video, shfaqet një ekran me skedë që ju tregon informacione rreth videos, audio dhe dimensioneve. Ekziston një skedë titra që ju lejon të shtoni gjurmët tuaja dhe të shikoni se çfarë ekziston tashmë. Një skedë kapitulli ju lejon të krijoni dhe emërtoni kapituj, gjë që është e dobishme nëse dëshironi të bëni një DVD.

HandBrake ofron disa filtra, të tilla si mprehje, denoizim, deinterlace dhe shkallë gri, nëse doni të përsosni më tej prodhimin tuaj.

Frena dore-detajet

Kur zgjidhni formatet e daljes, ka shumë mundësi në dispozicion dhe ato përcaktohen me ndjeshmëri. Ju mund të zgjidhni prej formateve ose listave të paracaktuara “të përgjithshme” të drejtuara në internet, pajisje specifike, formatet Matroska ose ato të përshtatshme për prodhim.

Rezolucioni më i lartë në dispozicion është 2160p. Përveç zgjedhjes së zakonshme të dimensioneve, Handbrake ju lejon të korrni prodhimin tuaj. Greatshtë mirë nëse keni marrë një video të lojërave të shkollës së fëmijës suaj, por keni kokën e dikujt që bobitet rreth në fund të shtënë.

frena dore-log

Një regjistër aktiviteti ju jep informacion të detajuar në lidhje me atë që ka bërë aplikacioni dhe është i dobishëm për gabime të zgjidhjes kur jeni duke eksperimentuar me formate të ndryshme.

HandBrake-dimensionet

Testimi i Shpejtësisë

Konvertimi ynë i parë i kapjes së ekranit në cilësimet e paracaktuar zgjati 17.06 sekonda. Ne kemi ndryshuar parametrat e normës bit dhe normën e kornizës për t’u përputhur me ato të përdorura në teste të tjera. HandBrake përdor vendosjen e tij të bitrateve është një synim mesatar dhe jo limit.

Kemi pasur probleme për vendosjen e formatit të daljes në .mp4, pavarësisht nga të gjitha opsionet. Në fund, ne është dashur të përdorim funksionin “save as” për të ndryshuar emrin e skedarit në atë që na duhej. Zgjatja e paracaktuar është .m4v, e cila është funksionalisht identike me .mp4, por prapë do të ishte mirë të kishim një mënyrë të qartë për të zgjedhur shtesën në UI.

Pas ndryshimit të cilësimeve, videoja u desh 21.67 sekonda për tu kthyer. Cilësia e prodhimit nuk ishte e shkëlqyeshme, por ishte e kuptueshme me cilësimet më të ulëta.

Duke vazhduar në konvertimin tonë më të vogël në smartphone, mësuam që HandBrake nuk mund të dalë në .avi. Format e vetme të kontejnerëve në dispozicion janë .mp4, .m4v ose .mkv.

Si një provë alternative, ne u përpoqëm të konvertonim .mp4 tonë në .mkv, e cila zgjati në 12.94 sekonda. Cilësia e rezultatit ishte e përsosur dhe mori drejtimin e videos burimore të saktë.

Këto kohë ishin ndër më të ngadaltat në testimin tonë, sidoqoftë.

Përpjekja për të kthyer .avi në 2160p u desh një minutë, dy sekonda dhe ngadalësoi sistemin tonë. Doli që HandBrake nuk e kishte rritur më lart videon tonë origjinale, kështu që prodhimi ishte akoma në madhësinë origjinale.

Farë mendojmë për dorezë

Me mungesën e reklamave dhe pop-ups, HandBrake është një alternativë freskuese për disa nga opsionet falas atje. Megjithëse më pak i lëmuar se sa konkurrentët e saj, ajo e bën punën e saj mirë. Ka shumë mundësi dhe gjithashtu funksionon në Linux.

Dobësia është se është e ngadaltë, e ndërlikuar për t’u përdorur dhe ka kufizime. Isshtë një mjet i mirë falas për t’u përdorur, megjithëse, nëse jeni të gatshëm të punoni brenda kufizimeve të tij.

Konvertuesi DivX

Converter DivX pretendon të ofrojë kodim falas me rezolucione deri në 4K. Kjo është një perspektivë joshëse, kështu që ne kemi dëshirë të shohim nëse mund të japë.

divx-installer

Në konfigurimin, ajo ofroi të instalojë një çift të mjeteve të tjera DivX, atëherë na dha mundësinë për të instaluar programin e tij të bashkuar. Ashtu si me Videodo Video Converter, faqja e paketave ishte në gjuhën tonë rajonale, sesa në anglisht.

Ajo kërkoi për adresën tonë të postës elektronike, e cila, sa më shumë që duam spam, nuk pranuam të sigurojmë. Më pas u dërguam në një faqe reklamash për versionin Pro. Karakteristikat e tij përfshijnë premium audio, rezervë DVD / Blu-ray dhe tinguj rrethues. Ne jemi duke testuar versionin falas.

Sapo filluam aplikimin, pati një reklamë tjetër për versionin Pro. Fatmirësisht, ekziston një kuti kontrolluese, nëse nuk dëshiron ta shohësh përsëri. Herën e dytë që e filluam, pati një reklamë tjetër me të njëjtën kutinë e kontrollit, por ajo u paraqit si një prej shtojcave të DivX dhe jo si softuer. dinak.

Herën e tretë përreth, ajo u paraqit në emër të një pakete video. Ne nuk e dinim që kishim instaluar një pako video, kështu që të paktën po mësonim diçka sa herë që fillonim programin. Hera e katërt ishte në emrin e “cloud Connect”, e cila vetëm na dha mundësinë që të mos e shohim përsëri atë ditë.

Në përpjekjen tonë të pestë për fillimin, DivX ishte mirë me fjalën e tij dhe u hap pa një ekran reklamash.

26717

Ekrani kryesor ka një estetik të hollë, të dhomës së ndenjes-hardware me butona kyç të etiketuar qartë. Mund të ktheni video me butonat “shtoni skedarë” dhe “start” nëse dëshironi t’i mbani gjërat e thjeshta dhe të pranoni cilësimet e paracaktuar.

Testimi i Shpejtësisë

Kur konvertohet, DivX ju lejon të zgjidhni një profil daljeje, i cili në thelb po zgjedh nga një listë pajisjesh me disa cilësime pranë emrave të tyre. Ju mund të dilni në disa formate duke përdorur këtë metodë, por jo, për shembull, .avi.

Ekziston një buton i opsioneve video që ju lejon të ndryshoni madhësinë tuaj të daljes dhe bitrate dhe një buton të ngjashëm për cilësimet audio, por asnjë mjet i qartë për të specifikuar format e daljes.

DivX pati sukses kur dy opsionet e tjera të lira dështuan dhe kthyen videon tonë të smartphone në orientimin e saktë. Ajo e arriti këtë mrekulli të vogël duke zgjedhur automatikisht një opsion rrotullues në cilësimet e saj, kështu që është qartë një çështje me videot e celularëve që DivX është mjaft inteligjent për të zbuluar dhe rregulluar.

divx-kryesor-konvertimin

U deshën 10.47 sekonda për ta kthyer videon tonë më të vogël në formatin .divx me afërsisht të njëjtat cilësime si konvertimi .avi i bërë me mjetet e tjera. Konvertimi i videos më të madhe .avi në .mp4 duke përdorur profilin “PlayStation 3” u zgjodh 15.37 sekonda.

Pas zvogëlimit të bitrateve, u desh 13.01 sekonda, kështu që, përsëri, nuk fitohet shumë shpejtësi duke e zvogëluar atë. Madhësia e skedarit ishte më pak se gjysma e versionit me cilësi më të lartë, megjithëse.

Përzgjedhja e profilit “PlayStation 4 Pro” dhe rishikimi i rezolucionit deri në 2704 x 2160 theksoi sistemin tonë dhe zgjati 53.1 sekonda. Udhëzuesi “koha e mbetur” funksionoi mirë, duke na dhënë një vlerësim mjaft të saktë gjatë gjithë testimit.

Videoja dalëse ishte me cilësi të mirë, duke e bërë DivX opsionin tonë më të mirë për 4K.

Wefarë mendojmë për konvertuesin DivX

DivX është i përshtatshëm për t’u përdorur me ruajtjen e cloud. Prodhimi i tij mund të ruhet direkt në Dropbox ose Google Drive.

Versioni Pro është një 19.99 $ miqësor me portofolin. Nëse do të përdorni rregullisht DivX, ia vlen të shmangni kohën që kaloni në ekranet e bezdisur ndryshe. Thënë kjo, pa azhurnuar, DivX është një mjet i mirë dhe falas për konvertimin e videos. Megjithatë, është dritë në opsionet e formatit.

Shtë në dispozicion për Windows dhe Mac, por përshpejtimi i harduerit është vetëm me Windows.

Anydo konvertues video

Do Video Converter është një shkarkim i shpejtë që pretendon të jetë pa reklama, spyware dhe malware. Kur instaloni, ai paracaktohej në gjuhën tonë lokale, sesa në gjuhën tonë të sistemit, por ishte e lehtë të kaloni në anglisht.

Megjithë pretendimin “pa reklama”, ne u drejtuam në një faqe të plotë të tyre menjëherë pas instalimit.

çdo-video-converter-install

Ne nuk na shqetësuan shumë nga ekrani i reklamave pas instalimit, por morëm një surprizë të padëshiruar herën tjetër kur hapëm Chrome. Faqja jonë fillestare ishte ndryshuar në të gjithë shfletuesit tanë.

Në hetimin e mëtutjeshëm, gjetëm Anydo Video Converter të kishte instaluar softuer shtesë. Opsioni për instalimin e tij ishte në versionin japonez të ekranit të instalimit, të cilin ne e rrokullisëm përsëri para se të kalonim në anglisht (recensenti juaj është i vendosur në Land of the Sun Sun).

Lyuditërisht, kur u përpoqëm të instalonim përsëri me anglisht të zgjedhur nga fillimi i procesit, na u dha faqja japoneze e opsioneve opsionale për të deselektuar. Pasi e kemi zgjedhur atë, ne në fund mundëm të instalonim programin pa shtesat e tij të padëshiruara.

Wasshtë instaluar në një dosje “baidu”. Baidu është një kompani e madhe kineze e teknologjisë dhe jo një nga e cila ne duam instaluar softuer pa pëlqimin tonë, lexoni artikullin tonë për censurimin në Kinë për të zbuluar pse.

Isshtë një rrëmbyes i shfletuesve që është, fatmirësisht, i lehtë për t’u hequr. Rekomandimi ynë i softverit nuk bazohet në atë praktikë me hije, por në performancën e softuerit.

çdo-video-converter-malware

Në program, Anydo Video Converter mund të djegë DVD dhe t’i luajë ato, si dhe të konvertojë video. UI është përcaktuar qartë dhe ne nuk kemi nevojë të përdorim manualin për ta përdorur atë. Ju klikoni në butonin “shtoni video” për të shtuar videon që dëshironi të konvertoni, pastaj klikoni në një skedë për të zgjedhur një format dalës.

Ka shumë për të lëvizur dhe ato janë rregulluar me pajisje. Do të ishte mirë nëse “formatet e zakonshme të videos” do të ishin në krye të listës së opsioneve, megjithatë.

Lista nuk është alfabetike për disa arsye. Ne numëruam gjithsej 33 opsione pajisjesh, shumica prej të cilave ofruan prodhim në formate të shumta.

çdo-video-converter-intro

Testimi i Shpejtësisë

Me madhësinë e videos dalëse që përputhet me origjinalin, cilësinë në normale dhe shkallën e kornizës të vendosur në 25, konvertimi ynë i shkurtër në video zgjati 3.59 sekonda.

Konvertimi ynë .avi në .mp4 mori 10.17 sekonda. Nuk është shumë i guximshëm, por prodhimi u rrotullua 90 gradë, shkalla dukej e gabuar dhe cilësia ishte e dobët.

Pas konvertimit, ka pasur një pop-up duke sugjeruar që të blejmë versionin e paguar të softuerit, i cili, përsëri, në kundërshtim me pretendimin pa reklama.

Përpjekja jonë e parë për të përhapur videon tonë në daljen 4K rezultoi në një rrëmujë të njollosur. Në ngritjen e bitrateve të videos në maksimum u kthye një rrëmujë pak më pak njollë. Shkallëzimi në cilësimet e paracaktuar ishte një jo fillestare. Ndoshta është e mundur të marrim rezultate më të mira me akordim por nuk mund t’i menaxhojmë dot.

Farë mendojmë për çdo konvertues video

Do konvertues video është në dispozicion për Windows dhe Mac, dhe është mjeti më i shpejtë që kemi përdorur. Alsoshtë gjithashtu e lehtë për të kthyer video, por kemi gjetur çështje të cilësisë me prodhimin në disa raste. Ne rekomandojmë të eksperimentoni me cilësimet e tij për të marrë rezultatet më të mira.

Ne u befasuam kur gjetëm reklamat e saj dhe softuerin e paketuar gjithashtu, duke kundërshtuar pretendimet e saj për të mos qenë të tilla gjëra. Përkundër kësaj, ne kënaqëm duke përdorur Videodo Video Converter dhe e rekomandojmë atë për këdo që kërkon një mjet të shpejtë, të lehtë për t’u përdorur.

Shërbimet e Konvertimit Online

Ka edhe mjete në internet që mund të konvertojnë video. Ato janë të dobishme kur jeni në lëvizje ose përdorni kompjutera të bllokuar të punës, në të cilat nuk mund të instaloni softver.

CloudConvert

CloudConvert pretendon të trajtojë mbi 200 formate. Përveç audio dhe video, ato përfshijnë shumë lloje dokumentesh. Uebfaqja e saj është e drejtpërdrejtë, gjë që e bën të lehtë fillimin. Opsionet janë etiketuar qartë dhe ka një sasi mbresëlënëse prej tyre për një mjet të bazuar në internet.

Dobësitë janë shpejtësia. Ngarkimi i videos sonë 266MB u desh shumë kohë. Pas një pritjeje 11-minutëshe, morëm një mesazh gabimi që thoshte skedari ynë ishte shumë i madh. CloudConvert identifikoi madhësinë e videos në fillim të procesit, kështu që mund të na tregonte atëherë.

cloudconvert-ngarkimi

Ne i dhamë një shans tjetër me një version 19.9MB të videos së prodhuar me Adobe Media Encoder. Kjo mori rreth 52 sekonda për t’u kthyer, përfshirë kohën e ngarkimit. Prodhimi ishte me cilësi të dobët, sidoqoftë.

Bitrati i parazgjedhur i videos ishte 1.000 Kbps. Ne e vendosëm atë në 2.528 Kbps dhe e testuam përsëri. Cilësia e daljes doli më e mirë dhe procesi ishte më i shpejtë në 47.27 sekonda, mbase për shkak të caching.

Faqja e çmimeve të CloudConvert detajon një madhësi maksimale të skedarit 1 GB për planin e tij të lirë dhe 25 minuta të konvertimit në ditë, por kjo qartë nuk është e saktë siç tregon përvoja jonë. Ishte mjaft mirë kur konverton videon tonë 20MB, megjithëse, kështu që mund të ishte e dobishme në një majë.

Ne ishim të kënaqur që e kaluam procesin pa u bombarduar nga reklamimi ose nuk u detyruam të regjistrohemi pas konvertimit të videos gjithashtu.

Nëse jeni të durueshëm, CloudConvert është një mënyrë e mirë për të realizuar një konvertim. Ndoshta filloni para se të shkoni në drekë, megjithëse kërkon kohë. Ju gjithashtu duhet të paguani për ta përdorur atë për skedarë më të mëdhenj.

Online-Convert

Konvertimi Online është një shërbim konvertimi në internet që trajton video, audio, imazhe, ebook dhe madje edhe shërbime në internet. Paraqitja është themelore me një përzgjedhje të mirë të formateve të prodhimit. Ju gjithashtu mund të synoni një pajisje për dalje dhe t’i rregulloni rregullimet në përputhje me rrethanat.

Uebsajti i saj duket i thjeshtë dhe është funksional dhe jo tërheqës. Pasi kemi zgjedhur opsionet tona të daljes dhe skedarin tonë, klikojmë butonin e konvertimit. Ajo na dërgoi në një faqe regjistrimi, ku na u tha videoja jonë 266MB ishte mbi kufirin për shndërrim falas.

online-convert-kryesore

Mimet janë 6 dollarë për 24 orë ose 7 dollarë në muaj, gjë që duket e arsyeshme, por ka kufijtë e skedarëve bashkangjitur këtyre. Opsioni mujor, për shembull, vjen me një kufi të madhësisë 200MB. Rritja e kufirit në 1 GB rrit ndjeshëm çmimin në 49 dollarë në muaj. Kjo është më e shtrenjtë se planet e aplikacioneve individuale të Cloud Creative.

Meqenëse na pëlqen të shikojmë vargjet e çantës, vendosëm të kthehemi dhe të provojmë videon më të vogël që përgatitëm për testimin e CloudConvert. Videoja jonë u desh një minutë, pesë sekonda për ta ngarkuar dhe kthyer dhe nuk na duhej të regjistroheshim asgjë për ta marrë atë. Cilësia e daljes ishte e pranueshme duke pasur parasysh madhësinë e videos hyrëse.

online-convert-upload

Seksioni i tij “Cilësimet opsionale” ka një listë të paravendosur, të cilat ndryshojnë sipas formatit të daljes. Ne ishim të befasuar kur pamë që PS3, Wii dhe 3DS shfaqen në një moment.

Përzgjedhja .mp4 si format i daljes ju jep një listë që përfshin një mundësi të 60k definicionit ultra të lartë 60p. Ne e testuam atë me videon tonë 20MB. Ngarkimi i saj u desh përsëri një minutë ose më shumë, por përpunimi zgjati më shumë.

Kur kalon nga ngarkimi në përpunim, Convert-Online nuk e vlerëson kohën e mbetur ose nuk siguron një matës vizual, siç është një shufër mbushëse. Ju merrni një mesazh duke ju thënë se mund të zgjasë një kohë, megjithëse. Ekziston gjithashtu një mundësi për të marrë një njoftim me email kur të bëhet konvertimi. Videoja jonë u desh 10 minuta, 25 sekonda për tu kthyer në 8K.

Duhet të Konvertoni Online?

Të dy mjetet në internet e bëjnë punën e tyre në mënyrë të arsyeshme mirë, por kërkon kohë për të ngarkuar video tek ata dhe ka kufij përmasash për t’u marrë parasysh. Në shumicën e rasteve, shkarkimi dhe vendosja e një aplikacioni offline do të jetë më i shpejtë sesa të ngarkoni videon tuaj në një shërbim online.

Nëse kompjuteri juaj është i ngadaltë ose nuk keni leje të instaloni softuer, konvertimi në internet është një alternativë e shkëlqyeshme. Alsoshtë gjithashtu një zgjedhje e mirë për përdoruesit e smartphone. Thjesht shikoni çmimet dhe kufizimet para se të vendosni se çfarë të përdorni.

Mendimet përfundimtare

Jo shumë kohë më parë, konvertimi i videos nënkuptonte një pritje të gjatë ndërsa kompjuteri juaj u tensionua si një i moshuar që po shkonte një fluturim të gjatë shkallësh, kështu që ne u befasuam këndshëm nga sa e thjeshtë është të bësh në një sistem modern. Zgjedhja e mjetit të duhur është megjithatë e rëndësishme. Ka mundësi falas, por shumë prej tyre kanë kufizime dhe reklamë ndërhyrëse.

Mjetet që kemi zgjedhur janë prodhuese me cilësi miqësore dhe të prodhuara, megjithëse jo gjithmonë për çdo format. Disa mjete falas na zhveshën deri në shpërqendrim, kështu që nëse doni një përvojë të qetë pa humbur kohën tuaj, mjetet e paguara ia vlen para.

Ne gjetëm përpjekje të poshtër për të instaluar gjëra që ne nuk duam, përfshirë shërbimet që filluan, fillimin e reklamave dhe malware të paketuar.

Fituesit tanë në kategoritë e paguara dhe të lira prodhojnë rezultate me cilësi të shkëlqyeshme. Shpejtësitë në sistemet moderne janë mbresëlënëse dhe, ndërsa disa mjete janë më të shpejta se të tjerët, shumica e konvertimeve janë të shpejta. Duhet më shumë për prodhimin 4K, por prapë mund të bëhet në kohë të mirë.

Nëse keni përdorur ndonjë nga mjetet këtu ose keni gjetur diçka që na ka humbur, na tregoni në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map