Alternativa më e mirë e Trello në vitin 2020: Kur Kanban Nuk Mund

Trello është një mjet i shkëlqyeshëm, duke zvarritur vijën midis menaxhimit të projektit dhe detyrave. Kjo ju lejon të krijoni dhe caktoni detyrat shpejt, duke i bërë projektet shumë më të lehtë për tu menaxhuar. Nuk është perfekt, sidoqoftë, ne do të hedhim një sy se çfarë konkursi ka për të ofruar, pasi konsiderojmë alternativat më të mira të Trello.


Detyra dhe programi i menaxhimit të projekteve kanë shumë të përbashkëta. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth dallimeve, lexoni artikullin tonë të menaxhimit të detyrave vs artikullit të menaxhimit të projektit, ku diskutojmë gjërat më në detaje.

Ne do të shikojmë mjetet që janë të ngjashme me Trello, së bashku me disa që janë më të thjeshta dhe disa janë më të avancuara. Kjo do t’ju japë disa opsione, duke ju lejuar të zgjidhni atë që ka tiparet që ju pëlqen.

Nëse përdorni Trello vetëm për të bërë shënime dhe kujtesë, hidhini një sy aplikacioneve më të mira për marrjen e shënimeve për mjetet e dedikuara për ta bërë atë.

Alternativat më të mira të Trello të vitit 2020

Doesfarë bën Trello për ju

Trello është një aplikacion i bazuar në kanban që ju lejon të krijoni detyra dhe t’i vendosni ato në kolona. Ju pastaj lëvizni detyrat midis kolonave nga e majta në të djathtë ndërsa i bëni gjërat.

Kjo ju jep shumë mënyra për ta rregulluar atë. Ju mund të ndryshoni sfondet dhe të merrni një funksionalitet shtesë përmes sistemit të tij të “fuqizimit”. Ka shumë ngarkesa të energjisë, por Butler ia vlen të përmendet posaçërisht. Kjo ju lejon të krijoni butona që kryejnë punë për ju automatikisht.

Trello-butler

Butler është një mjet i shkëlqyeshëm për të bërë detyra të përsëritura dhe mund t’ju ​​kursejë një ton kohë nëse e përdorni në mënyrë korrekte. Lexoni rishikimin tonë të Trello për të mësuar më shumë rreth softverit. 

Nëse nuk jeni të njohur me qasjen kanban, mënyra sesi të përdorim një udhëzues të bordit kanban kalon mbi bazat. Nëse keni probleme me Trello, shikoni udhëzuesin tonë fillestar të Trello.

Nëse nuk është mjaft e drejtë për ju, megjithatë, ekzistojnë mjaft alternativa.

Canfarë mund të përmirësojnë mjetet e tjera?

Nëse doni një bord efektiv, të thjeshtë kanban, nuk mund të bëni shumë më mirë sesa Trello, por ka gjëra që mund të dëshironi prej tij që nuk i ofron. 

Karakteristikat e përparuara të Trello vijnë gjithashtu në një premium. Zgjatjet e saj kërkojnë që ju të regjistroheni në një plan të paguar nëse përdorni më shumë se një për bord. Plani i tij falas është një nga më të mirat, megjithëse. Le të shohim se çfarë duhet të konsideroni nëse ju pëlqen, por dëshirojmë diçka ndryshe.

Në formën e tij themelore ju merrni vetëm një pamje kanban, kështu që do të duhet të shikoni diku tjetër nëse dëshironi më shumë se kaq. Nëse dëshironi të keni veçori të avancuara si menaxhimi i varësisë, gjithashtu ka zgjedhje më të mira. Lexoni se si të përdorim një artikull të Grafikut për më shumë mënyra se si të përdorin varësi.

Trello është i thjeshtë dhe më i lehtë për t’u përdorur, por me shumë kolona, ​​është më komplekse sesa shumica e aplikacioneve të menaxhimit të detyrave. Nëse dëshironi diçka vërtet të thjeshtë, një nga ato mund t’ju përshtatet më mirë. Mjetet e mëposhtme ofrojnë gjëra që Trello nuk i bën.

Alternativa më e mirë për Trello: Asana

Asana është një nga mjetet tona të preferuara për menaxhimin e projektit dhe i bën gjërat të bëhen argëtuese. Dizajni i saj është tërheqës dhe përdor animacionin mirë, me krijesa shumëngjyrëshe që shfaqen herë pas here për të gjallëruar gjërat. Kjo zakonisht ndodh kur ju shënoni detyrat dhe tregon se sa tipare efektive kozmetike mund të jenë në lëvizjen e angazhimit të përdoruesit me një platformë.

Përveç se është argëtim për t’u përdorur, Asana jep edhe aty ku ka rëndësi. Ka më shumë pamje sesa Trello, duke ju lejuar të vlerësoni statusin e projektit tuaj në mënyrë më efektive. 

asana-festim

Trello ka pamje shtesë të disponueshme si shtesa, por do të duhet t’i vendosni ato. Nuk ka as festimet, as. Ne krahasuam platformat direkt në fytyrën tonë Trello kundër Asana.

Asana ka shumë integrime dhe mund të përdoret me shërbimin Zapier për të shkëmbyer të dhëna me platforma të tjera. Mund të shkëmbejë të dhëna edhe me Trello, kështu që nëse doni të zhvendosni projektet ekzistuese nga një në tjetrin, mundeni.

Asana ka një përzgjedhje të fortë të veçorive të sigurisë. Përdor kriptimin TLS v1.1 dhe përputhet me BE-U.S. korniza e mburojës së privatësisë dhe Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave.

Asana Cost

Ashtu si Trello, Asana ka një plan falas, por shumë nga karakteristikat e saj më të mira kërkojnë një pajtim. Ne përfshijmë Trello dhe Asana në listën tonë të softuerit më të mirë të menaxhimit të projekteve falas. Planet e paguara të Asana fillojnë nga 9,99 $ për përdorues në muaj, që është vlerë e mirë.

Përveç versionit të shfletuesit të tij, ai ka aplikacione për Android dhe iOS.

Asana është pothuajse aq e lehtë për t’u përdorur sa Trello, por nëse ngeceni, ekziston një përzgjedhje e mësimeve, faqet e ndihmës dhe një formë kontakti nëse keni nevojë për mbështetje të drejtpërdrejtë.

Asana është një zgjedhje e mirë për përdoruesit që duan kontroll më të rreptë mbi projektet e tyre, me më shumë mënyra për të punuar me detyra, duke i mbajtur gjërat thjeshtë. Merrni detajet në shqyrtimin tonë Asana. Udhëzuesi ynë fillestar Asana shpjegon më shumë rreth përdorimit të tij.

monday.com

Nëse e shihni qasjen e Trello ndaj detyrave tepër kufizuese, atëherë monday.com ju lejon të merrni kontrollin e asaj që përmban secili artikull. Mund të shtoni të gjitha llojet e fushave. Artikujt në monday.com mund të kenë sa më shumë ose aq pak detaje sa ju pëlqen, duke i bërë ato shumë të personalizueshme.

hënë-bord
monday.com ka një pamje të këndshme kanban për të menaxhuar projektet tuaja.

Kjo e bën atë të tingëllojë e ndërlikuar, por monday.com është një gëzim për t’u përdorur dhe ndërfaqja e saj bën një punë të shkëlqyeshme për t’ju udhëhequr rreth softverit. Artikulli ynë monday.com vs Trello diskuton se si ato krahasohen drejtpërdrejt.

Vendosja e monday.com është pjesa më e vështirë e përdorimit të tij, por ajo ka shumë shabllone, kështu që nuk duhet të bëni gjithçka vetë. Ajo gjithashtu bën një punë më të mirë se shumica e programeve për t’ju udhëhequr në modelin e saktë. Kjo mund të goditet dhe të humbasë diku tjetër.

Megjithëse vendosja e tij kërkon punë, ai mban marrëdhëniet midis detyrave të thjeshta. Nuk ka nën detyra ose varësi. Ky është një zgjedhje e qëllimshme e dizajnit që synon t’i mbajë gjërat të realizueshme, por nëse keni nevojë për ato tipare, kërkoni një shërbim tjetër.

Ju mban të sigurt nga krimi në internet, me kodin TLS v1.2 dhe AES 256-bit të përdorur për të mbrojtur të dhënat tuaja. Ekzistojnë mjaft karakteristika të mira të sigurisë, të tilla si vërtetimi me dy faktorë, regjistrimet me kufizime të domain dhe regjistrat e auditimit, duke ju lejuar të mbani gjurmët e gjërave.

Të hënën.com Kostoja

Fatkeqësisht, monday.com nuk ofron një plan falas, por niveli i tij i nivelit të hyrjes është vetëm 25 dollarë për pesë përdorues çdo muaj, gjë që është një vlerë e madhe. Ekziston gjithashtu një provë falas 14-ditore, pa kartë të nevojshme, kështu që ju mund ta kontrolloni atë për asgjë.

Ne jemi tifozë të mëdhenj të monday.com dhe e bëmë atë në listën tonë të programeve më të mira të menaxhimit të projektit. Nëse dëshironi të shkoni më larg se Trello dhe të rregulloni të dhënat tuaja pa lënë zonën tuaj të rehatisë, monday.com është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Ju mund të mësoni bazat e monday.com në udhëzimin tonë fillestar të monday.com dhe të lexoni më shumë rreth asaj që kemi menduar për të në rishikimin tonë të hënën..

TickTick

Nëse ju pëlqen ana e menaxhimit të detyrave të Trello, por nuk keni nevojë për kolonat e shumta të një bordi kanban, hidhni një sy në programin e menaxhimit të detyrave. Mjetet e menaxhimit të detyrave ju japin një listë themelore të detyrave që mund të renditen në lista dhe të merren parasysh kur i bëni ato. Të gjithë kanë disa veçori shtesë, por funksionalitetet e tyre thelbësore janë të ngjashme.

tick-shënoni-settings

TickTick ka lista të shumta detyrash, të cilat mund t’i emëroni dhe kategorizoni. Ai gjithashtu ka një kalendar dhe një regjistër aktivitetesh. Integrohet me platforma të tjera, të tilla si Microsoft Outlook dhe Google Calendar. Ju mund të importoni të dhëna nga mjete të tjera, të tilla si Wunderlist dhe Todoist, gjithashtu.

Shtesat e TickTick përfshijnë një sistem arritjesh që ju lejon të nivelizoheni ndërsa përfundoni detyrat. Nuk ka shumë për të, por të kesh një mënyrë për të ndjekur përparimin tënd mund të jetë kënaqësi.

Në versionin e tij falas, ju merrni një listë themelore detyrash, e cila funksionon mirë, dhe kjo është e shkëlqyeshme nëse është gjithçka që ju nevojitet. Nëse doni disa veçori të tjera, siç janë pikëpamjet e TickTick, do të duhet të regjistroheni për shërbimin e tij premium. Megjithatë, me 2.33 dollarë në muaj, nuk do të mashtroni shumë portofolin tuaj.

TickTick përdor Shërbimet e uebit të Amazon dhe i mban të dhënat tuaja të sigurta duke i enkriptuar në pushim. Lexoni përshkrimin tonë të enkriptimit për më shumë në lidhje me atë.

Mbështetje TickTick

TickTick ka mbështetje dhe ndihmë të mirë, por faqja e saj e ndihmës është e vështirë për tu gjetur sepse lidhjet në aplikacion shkojnë në forumin e saj, i cili nuk është aq i mirë. Mund të kontaktoni mbështetjen e tij drejtpërdrejt me email. Ai na u përgjigj brenda vetëm një dite kur e bëmë.

TickTick funksionon në shumë pajisje, me versione desktopi në Windows dhe macOS, aplikacione për Android dhe iOS, shtesa të shfletuesit dhe një version për Apple Watch.

Ju mund të përdorni TickTick si një menaxher të detyrave themelore dhe të zhyteni në karakteristikat e tij të përparuara kur ju përshtatet. Ashtu si Trello, është mirë për ata që vlerësojnë thjeshtësinë, por mund të bëjnë më shumë kur të keni nevojë për të. Lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë të TickTick.

Todoist

Todoist është një mjet tjetër që i mban gjërat e thjeshta. Si një aplikacion i pastër i listave të detyrave, është më i përqendruar se TickTick, kështu që është i përsosur për ata që thjesht duan bazat, pa kompromentuar cilësinë. Ka edhe karakteristika shtesë, por gjithsesi bazohet në krijimin e detyrave dhe rregullimin e tyre ndërsa i bëni ato.

Todoist-mirëpritur

Ju mund të ftoni shokët e skuadrës në Todoist dhe t’u caktoni gjëra atyre, kështu që ju mund t’i përdorni ato për projekte të përbashkëta përveç punëve tuaja. Ai gjithashtu ka një sistem karma që ju lejon të shënoni pikë për të goditur golat e përditshëm.

Ekzistojnë disa shabllone, të renditura në kategori, të cilat mund t’ju japin një fillim në kokë kur vendosni. Ajo gjithashtu ka një përzgjedhje të skemave të ngjyrave.

Mund të ngarkoni skedarë dhe bashkëngjitje deri në 100MB. Shikoni artikullin më të mirë për ruajtjen e cloud, nëse keni nevojë për të ndarë skedarë më të mëdhenj.

Todoist përdor AWS për të pritur të dhënat tuaja, të cilat janë të koduara në tranzit dhe në pushim. Ai gjithashtu respekton intimitetin tuaj sepse është në përputhje me GDPR. Lexoni udhëzuesin tonë të privatësisë për të mësuar se çfarë mund të bëni për të mbajtur të dhënat tuaja nga duart e gabuara.

Mbështetje Todoist

Todoist ka një udhëzues të dobishëm të përdoruesit dhe hapet me një projekt fillestar që ju tregon se si ta përdorni. Në rast nuk ka gjasa të ngecni, ekziston një FAQ dhe artikuj të shumtë ndihmash. Ju gjithashtu mund të kontaktoni drejtpërdrejt përmes formës së tij të kontaktit. Na u përgjigj në më pak se një orë kur e provuam.

Kjo është e shpejtë, por jo aq e shpejtë sa Taskworld, e cila na u përgjigj në vetëm 19 minuta.

Todoist është një tjetër alternativë e thjeshtë për Trello që ju lejon të përqëndroheni edhe më shumë në bazat e caktimit dhe përfundimit të detyrave. Shtë mirë për të punuar me të tjerët dhe sistemi i tij karma është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’ju bërë më shumë punë. Lexoni më shumë rreth saj në përmbledhjen tonë Todoist.

LeanKit

Po kthehemi në drejtim tjetër për në LeanKit. Ashtu si Trello, LeanKit është një mjet me bazë kanban, por ofron më shumë kompleksitet, duke lejuar menaxherët të shikojnë projektin në nivele të ndryshme. Shtë mirë të ndan punën dhe t’i lini njerëzit të përqendrohen në ato që janë të rëndësishme për ta.

leankit-kanban

LeanKit ju jep një pamje kanban që është e ngjashme me Trello, por e ndan atë në seksione për ekipe të ndryshme. Mund të duket e çrregullt, por pasi të kuptoni se çfarë po ndodh, është e lehtë të përqendroheni në gjithçka që është e rëndësishme për ju, ose nëse jeni shefi, fotografia e madhe.

Përveç përqendrimit në punën tuaj, ju mund të shihni se çfarë po bëjnë të gjithë, të cilat mund t’i ndihmojnë të gjithë të kuptojnë rolet e njëri-tjetrit dhe ku përshtaten në projekt.

LeanKit përfshin nënllojet dhe menaxhimin e varësisë. Ju mund të krijoni marrëdhënie prindër-fëmijë midis kartave, duke treguar se çfarë duhet të bëhet përpara se të kryhet një detyrë e veçantë. Kjo është një mënyrë e mirë për të parandaluar që puna juaj të vonohet.

Templates LeanKit

LeanKit ka modele për t’ju ndihmuar të filloni, gjë që është e dobishme sepse është më e vështirë për t’u vendosur sesa mjetet e tjera në këtë listë. Ai gjithashtu ka një projekt të shkëlqyeshëm hyrës që duhet ta kontrolloni me kujdes sepse plotësimi i veprimeve në kartat e tij funksionon si një mësimdhënie dhe do t’ju ndihmojë të merrni varjen e gjërave.

Përveç prezantimit të saj të fortë, LeanKit bën mbështetje. Ka një libër elektronik falas për t’ju ndihmuar të mësoni në lidhje me platformën. Missedshtë lehtësisht e humbur, por ia vlen të kërkosh. Ka një FAQ dhe ka shumë mënyra për të kontaktuar me shërbimin. Uebfaqja e tij nuk paraqitet veçanërisht mirë, dhe gjetëm disa shkrime, por ka shumë materiale atje për t’ju ndihmuar.

Sshtë një çantë e përzier për sigurinë. Administratorët kanë cilësime të dobishme sigurie për të luajtur me të, por ato nuk fshehin bashkëngjitjet e ngarkuara, të cilat disa mund të gjejnë në lidhje me. 

LeanKit fillon me 19 dollarë për përdorues në muaj, kështu që nuk është i lirë, por bën një punë të mirë për të shtyrë bordin e kanbanit në kufijtë e tij dhe duke e bërë atë të përshtatshme për projekte të mëdha, komplekse. Ne e përfshiu atë në listat tona të programeve më të mira të menaxhimit të projektit për ndërmarrjet e ndërtimit dhe programin më të mirë të menaxhimit të projektit për biznesin e vogël.

LeanKit është një nga mjetet më komplekse këtu, por ofron mjaft karakteristika për ata seriozë rreth planifikimit të projektit. Lexoni më shumë rreth saj në përmbledhjen tonë të LeanKit.

Mënyra të nderuara

Ne kemi renditur alternativat tona të preferuara, por ka disa mjete të tjera që ia vlen të shikohen. Ata mund të mos jenë një përshtatje e përsosur për përdoruesit e Trello, por të gjithë kanë diçka për të ofruar.

Wrike

Nëse dëshironi të shpëtoni nga mënyra e thjeshtë dhe ta hidhni veten përpara në biznesin e ngushtë të menaxhimit të projektit, Wrike është mjeti për ju. ’Shtë plot me karakteristika për të ndihmuar në menaxhimin e projekteve tuaja dhe përfshin menaxhimin e varësisë për t’ju lejuar të vini re telashe para se ato të ndodhin.

wrike-varësitë

Wrike ka siguri dhe mbështetje me cilësi të lartë. Ai gjithashtu integrohet me shumë platforma. Nuk është e vështirë të përdoret, por ka një kurbë mësimi.

Pavarësisht se është një mjet i avancuar, Wrike ka një plan falas, por ju kufizon në pesë përdorues. Përtej kësaj, planet e saj të paguara fillojnë nga $ 9.80 për përdorues në muaj, kështu që është me vlerë të madhe.

Lexoni rishikimin tonë Wrike për më shumë detaje. Krahasimi ynë Wrike vs Trello tregon se si ato formohen kundër njëri-tjetrit.

Airtable

Nëse tipari i automatizmit “butler” i Trello apelon për ju, “blloqet” e Airtable gjithashtu mund të jenë me interes. Ato ju lejojnë të bëni automatikisht të gjitha llojet e gjërave, të tilla si përpunimi i imazhit ose përkthimi.

Pamja e tij e kanbanit do t’i lejojë përdoruesit e Trello të qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë, por pamja e tij e paracaktuar është më afër një spreadsheet. Ekziston gjithashtu një kalendar për t’ju ndihmuar të planifikoni gjërat.

airtable-kalendarike

Universi Airtable ju lejon të shihni se çfarë kanë bërë përdoruesit e tjerë me mjetin dhe është i ngjashëm në lidhje me faqen e frymëzimeve të Trello. Nëse jeni të mbërthyer nga idetë, është një vend i shkëlqyeshëm për tu parë.

Airtable ju jep shumë mbështetje, me shumë artikuj dhe një komunitet aktiv. Alsoshtë gjithashtu një nga platformat më të sigurta, me 256-bit encryption të përdorura për të dhëna në tranzit dhe në pushim, së bashku me vërtetime të shumta dhe vërtetim dy-faktor.

Airtable ka një plan falas, dhe versionet e tij të paguara fillojnë me 12 dollarë në muaj. Nëse ju tërheq thirrje, lexoni më shumë rreth kësaj në përmbledhjen tonë të Ndajmës.

Basecamp

Si Trello, edhe Basecamp merr një qasje miqësore. Dizajni i tij është tërheqës dhe është i lehtë për t’u përdorur.

Ai është i drejtuar nga ekipet dhe ka karakteristika të shkëlqyera komunikimi, siç janë “zjarret në kamp” dhe bordi i mesazheve. Shtë e thjeshtë të krijosh detyra dhe t’u caktosh shokëve të skuadrës dhe mund të shkëmbeni skedarë me njëri-tjetrin.

Basecamp-zjarr kampi

Ajo merr një qëndrim të ashpër në lidhje me intimitetin, me 256-bit encryption, dhe ai përputhet me BE-SHBA. mburojë e intimitetit. Mënyra jonë për të mbrojtur udhëzuesin tuaj për jetën private vlen të lexohet nëse shqetësoheni se kush po synon të dhënat tuaja.

Përveç mbajtjes së mësimeve të mira dhe faqeve të ndihmës, mbështetja e Basecamp është e shkëlqyeshme, duke na u përgjigjur në tre minuta mbresëlënëse.

Basecamp tarifon një tarifë mujore të sheshtë 99 $, pavarësisht nga numri i përdoruesve. Nëse ekipi juaj është i madh, kjo mund t’ju shpëtojë një pasuri mbi platformat që ngarkojnë mbi baza për çdo përdorues. Basecamp është falas për arsimtarët dhe studentët, dhe ofron zbritje për jofitimprurësit. Lexoni më shumë në rishikimin tonë të Basecamp.

Mendimet përfundimtare

Trello është një mjet i shkëlqyeshëm, por ka shumë alternativa për të. Ekzistojnë mundësi më të thjeshta midis programeve të menaxhimit të detyrave dhe zgjedhjeve më të sofistikuara.

Nëse thjesht dëshironi diçka themelore, TickTick dhe Todoist janë zgjedhje të shkëlqyera. Asana është një aplikacion i ngjashëm, argëtues për menaxhimin e projektit që është më pak i përqendruar në kanban, ndërsa monday.com dhe LeanKit ofrojnë më shumë komplekse pa qenë shumë të vështirë për t’u përdorur.

Nëse keni provuar ndonjë nga këto mjete, ose i keni të tjerët për t’ju rekomanduar, ju lutemi na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map