NordVPN vs TorGuard: Twee veilige VPN’s Duke It Out in 2020

NordVPN is tans tweede op ons lys van VPN-beoordelings, met die titel “beste begroting-VPN.” As u ons NordVPN-oorsig lees, sal u sien dat ons mal daaroor is vir die gladde en maklike koppelvlak, sowel as die uitstekende veiligheids- en privaatheidsbeleid. 


Voorlopig beklee TorGuard die vierde plek op ons algehele ranglys en maak dit ook ‘n paar van ons beste lys, soos ons beste VPN vir spelronde. U kan verder gaan na ons volledige TorGuard-oorsig om meer te lees. Die hoë snelhede en kenmerkende ontwerp is dat dit soveel toppunte in ons artikels verdien. 

Soos blyk, is spoed en funksies enkele van die swakste punte van NordVPN, terwyl dit gemaklik is om TorGuard te gebruik. Daarom het ons gedink dat dit tyd is om hierdie twee top-aanspraakmakers saam te stel en te sien hoe dit vaar as hulle een-tot-een vergelyk word in hierdie NordVPN vs TorGuard-wedstryd. 

‘N Geveg opstel: NordVPN teen TorGuard

Om NordVPN en TorGuard billik te vergelyk, gebruik ons ​​’n stel reëls wat ons ontwikkel het om twee VPN’s teen mekaar te koppel in ‘n kop-aan-kop-wedstryd. Terwyl ons normale VPN-beoordelings in nege afdelings ingedeel is, het ons dinge hier in vyf rondes verminder.

Dit is omdat ons sommige van die afdelings, soos ‘veiligheid en privaatheid’, gekonsolideer het, wat normaalweg in die volledige VPN-oorsigte in twee afdelings verdeel word. Op hierdie manier dra elkeen van die vyf rondes ongeveer dieselfde gewig. Die vyf rondes bevat funksies, pryse, gebruiksgemak, spoed en sekuriteit. 

Vir elke afdeling gaan ons kortliks na wat ons soek en kyk daarna elke VPN afsonderlik. Aan die einde van die rondte vergelyk ons ​​die twee en kies ‘n wenner wat ‘n punt verdien. Die VPN met die meeste punte aan die einde word as die oorwinnaar verklaar.

1

Kenmerke

Die belangrikheid van die funksies wat deur NordVPN en TorGuard aangebied word, sal afhang van hoe u van plan is om die diens te gebruik. Op die minimum verwag ons dat elke VPN ‘n doodskakelaar sal hê en outomaties kan skakel. Dit is verpligte funksies omdat dit die VPN se veiligheid beïnvloed.

Afgesien van hierdie funksies, is alles anders net versiersel op die koek, met dinge soos gesplete tonnels en protokolopsies wat die toepassing net meer aanpasbaar en veelsydig maak. Hierdie ekstra funksies kan ons help om te bepaal of ‘n bepaalde VPN gerig is op standaardgebruikers, wat dalk ‘n eenvoudige VPN-oplossing wil hê, of kraggebruikers, wat beheer wil hê oor elke aspek van hul VPN.. 

NordVPN

Soos ons in ons artikel NordVPN vs. CyberGhost genoem het, doen NordVPN ‘n uitstekende werk om die belangrikste funksies te dek. Vir die begin is daar ‘n doodskakelaar om u internetverbinding af te skakel as u u VPN-verbinding verloor. 

Benewens die doodskakelaar, het NordVPN ook ‘n app-doodskakelaar waarmee u ‘n lys programme kan definieer wat dit sal beëindig as u u VPN-verbinding verloor. NordVPN gee jou ook die keuse om dit te laat loop wanneer Windows begin. Daar is ‘n aparte oortjie in die instellingsmenu’s vir outomatiese verbinding, waardeur u kan kies of die VPN aansluit sodra die toepassing van stapel gestuur is en, indien wel, waar dit aansluit.

nordvpn-resensie-instellings

Wat aanvullende funksies betref, het NordVPN ‘n instelling waarmee u u toestel onsigbaar kan maak vir ander toestelle op die netwerk, wat ideaal is om die risiko’s van openbare WiFi te verminder. NordVPN se kliënt het ook ‘n ingeboude funksie genaamd CyberSec, wat ‘n nuwe blokkering van malware en adware is. 

Alhoewel dit wonderlik is dat NordVPN hierdie funksies insluit, sal hulle nooit so goed wees soos die veiligste antivirusprogrammatuur vir diegene wat besorg is oor hierdie soort aanlynbedreiging nie.. 

Laastens is daar ‘n handjievol opsies onder die blad “gevorderd”, insluitend die keuse tussen TCP- en UDP-protokolle, wat ons in die afdeling “sekuriteit” van hierdie artikel, sowel as DNS-instellings, sal ondersoek. In die algemeen doen NordVPN ‘n goeie werk om gebruikers al die belangrikste funksies op ‘n toeganklike en maklik verstaanbare manier te gee.

TorGuard

Om vir die eerste keer voet in die instellingsmenu van TorGuard te stap, kan ‘n bietjie afskrikwekkend wees. Daar is ontelbare merkblokkies met tonne opsies en meer as ‘n halfdosyn oortjies aan die bokant. 

Vir die begin is sommige van die eerste merkblokkies wat u sien, van die belangrikste dinge wat ons genoem het. Daar is ‘n vak om die VPN outomaties te laat loop met die opstart, en ‘n vak om outomaties aan te sluit sodra u die VPN gebruik.

torguard-resensie-instellings

Daar is ook ‘n merkblokkie vir die inskakeling van ‘n doodskakelaar, sowel as ‘n goeie aantal bokse wat oor kosmetiese dinge handel en hoe die toepassing verminder en optree as dit nie gebruik word nie. Soos NordVPN, het TorGuard ‘n app-moordenaar en ‘n internet-kill switch, waarmee u sekere programme kan beëindig as u u VPN-verbinding verloor..

TorGuard gee gebruikers ook die opsie om skripte uit te voer voordat hulle aansluit, na aansluiting of na ontkoppeling. Alhoewel u dit self moet skryf, gee dit aan gebruikers ‘n groot mate van beheer oor hoe die VPN loop en optree. 

Daar is ook ‘n hele aantal netwerkinstellings, insluitend DNS-opsies en ‘n keuse tussen ‘n paar verskillende protokolle en enkripsies.

Gedagtes rondom een

Nóg NordVPN of TorGuard is bekend daarvoor dat hulle die beste funksies inpak, en albei het nie dinge soos gesplete tonnels nie. (U kan lees oor ‘n funksieryke VPN met gesplete tonnels in ons ExpressVPN-oorsig.) 

Dit gesê, TorGuard doen ‘n goeie werk om die toepassing aanpasbaar te maak, en gaan sover om vaardige gebruikers hul eie skrifte te laat skryf. Boonop ondersteun dit meer keuses vir protokol en kodering as NordVPN. Hierdie ekstra instelbaarheid wen TorGuard die eerste punt.

Rondte: Funksiespunt vir TorGuard

NordVPN-logo
TorGuard-logo

2

prys

Dit is amper onmoontlik om enige twee produkte of dienste te vergelyk sonder om na die prys te kyk. Soos ons gesien het in ons ExpressVPN vs. NordVPN-wedstryd, spog NordVPN met mededingende pryse vir wat dit bied. 

In hierdie afdeling kyk ons ​​egter nie na die prysbepaling nie. Ons oorweeg ook watter soorte betaling elke VPN aanvaar, die terugbetalingsbeleid en watter soort gratis proewe, indien enige, beskikbaar is.

NordVPN

Die prysmodel van NordVPN bevat een plan met vier verskillende tydlengtes. Die maandelikse plan is minder aanloklik, prysgewys, en stel NordVPN ongeveer gelyk aan ander hoë-VPN’s. Die jaarlikse plan sny die prys egter in die helfte, en die langer planne maak die besparing nog beter.

NordVPN bied langtermyn-, twee- en driejaarplanne wat baie bekostigbaar is. Hierdie planne stem ooreen met die prys wat u kan sien in ons CyberGhost-oorsig, wat een van die goedkoopste VPN’s op die mark is. Met die plan kan u gelyktydig tot ses toestelle koppel en gee al hierdie toestelle onbeperkte bandwydte.

Vir betaling aanvaar NordVPN kredietkaarte, cryptocurrencies, insluitend bitcoin, en ‘n handvol onduidelikhede, soos Alipay en UnionPay. NordVPN het ook ‘n geld-terugwaarborg van 30 dae, maar geen proeftydperk nie – wat dit die enigste manier maak vir gebruikers om die VPN uit te probeer. 

TorGuard

TorGuard bied op die korttermyn meer planopsies as NordVPN. Die maandelikse plan is ‘n paar dollar minder as NordVPN s’n. Die volgende stap hiervan is kwartaalliks en verlaag die koste redelik, wat dit vergelykbaarder maak met die jaarlikse pryse van NordVPN as u dit maandeliks opbreek.

TorGuard bied ook ses-maande- en jaarplanne aan wat dieselfde maandelikse pryse het. Dit is beter as die jaarlikse prysbepaling van NordVPN, maar dit oortref steeds nie die tweejaarplan van NordVPN nie. Laastens gee TorGuard ook ‘n opsie van twee jaar wat steeds nie beter is as die tweejaarplan van NordVPN nie.

Bovenop die standaardintekening kan u ‘n aantal bykomende aankope doen. Vir byna soveel as die inskrywing per maand, kan u ‘n statiese IP byvoeg volgens u keuse uit ‘n lys lande, wat kan help as u geo-geblokkeerde inhoud betroubaar probeer stroom. 

TorGuard het in die algemeen minder opsies as dit tyd word om vir u intekening te betaal, maar dit dek steeds kredietkaart, PayPal en verskillende vorme van cryptocurrency. Laastens beweer TorGuard dat hy ‘n gratis proeftydperk van sewe dae wil aanbied as u vir hulle ‘n faktuur van ‘n ander VPN stuur. Selfs nadat ons ‘n faktuur gestuur en opgevolg het, kon ons egter nie hierdie proeflopie kry nie. TorGuard het wel ‘n terugbetalingsbeleid van sewe dae, wat beteken dat daar ten minste een of ander manier is vir nuwe gebruikers om die diens uit te probeer.

Ronde twee gedagtes

Alhoewel TorGuard die korttermynprysing op kort termyn prysgee, is die NoordVPN nou gering, maar NordVPN wen TorGuard in die tydperk van meer jare. Daarbenewens, hoewel nie NordVPN of TorGuard ‘n gratis Skynprivaatnetwerk-diens aanbied nie, oortref NordVPN se 30-dae-terugbetalingsbeleid TorGuard se sewe dae.

Laastens aanvaar NordVPN meer betalingsvorme en probeer nie om byvoegings by die kassie in te sluit nie. Dit maak NordVPN ‘n sterk wenner in hierdie afdeling en bind die huidige punt op een punt elk.

Rondte: Pryspunt vir NordVPN

NordVPN-logo
TorGuard-logo

3

Gemak van gebruik

Dit wil voorkom asof ‘n voortdurende stryd bestaan ​​wat sagteware-ontwerp betref. Sommige ondernemings hou daarvan om die krag in die gebruiker se hande te plaas, maar dit is dikwels ten koste van ‘n meer verwarrende koppelvlak. Aan die ander kant kies sommige maatskappye om ‘n ongelooflike eenvoudige produk te maak, maar ten koste van funksies.

In hierdie afdeling kyk ons ​​hoe goed elke VPN-aanbieder sy kliënt ontwerp het om ‘n gebruikersvriendelike ervaring te bied. Ons besoek ook die webwerf van elke verskaffer om die navigasie daarvan na te gaan.

NordVPN

NordVPN se kliënt is een van die beste op die oomblik op die gebied van ontwerp en gemak van gebruik. As u die kliënt oopmaak, is daar ‘n venster met ‘n wêreldkaart om u te groet. 

Soos u kan sien in ons TunnelBear vs. NordVPN-artikel, gebruik TunnelBear ‘n baie soortgelyke uitleg, maar NordVPN voer dit baie beter uit. Naamlik omdat NordVPN jou met die skuifwiel in en uit die kaart kan inzoom en dit makliker maak om oor die hele wêreld te kyk en akkuraat op die bediener te klik wat jy wil hê.

nordvpn-resensie-merker-seleksie

As u nie lus is om u gewenste plek op die aardbol te vind nie, is daar ook ‘n alfabetiese lys aan die linkerkant met ‘n soekfunksie. Dinge bly organiseer en visueel aangenaam in die instellingsmenu, waar die opsies duidelik geskryf is en klein verduidelikings onder bevat. Dit maak dit vir selfs onervare VPN-gebruikers maklik om die toepassing op hul eie manier op te stel. 

Die webwerf van NordVPN is vaartbelyn en volg ‘n mooi standaard webwerf-uitleg wat baie VPN’s gebruik. Daar is verskillende helder aanmeldknoppies, en dit is vinnig en maklik om ‘n rekening te registreer. 

TorGuard

Die kliënt van TorGuard is met die eerste oogopslag baie minder uitnodigend. As u die toepassing oopmaak, sien u ‘n donker skerm met ‘n paar keuselys. Hiermee kan u dinge soos protokol en kodering kies, terwyl die ietwat verborge knoppie “selekteer bediener” regs bo aan u toelaat om die gewenste plek te kies.

torguard-resensie-koppelvlak

As u dit waag om na die instellings te gaan, word dinge nog erger. Die aantal oortjies en merkblokkies is aanvanklik oorweldigend, en sommige van die opsies is vreemd bewoord. Daar is geen verduidelikings vir die opsies nie – anders as NordVPN – wat die TorGuard-instellings selfs meer onherbergsaam maak. 

Baie van die opsies in die TorGuard-spyskaarte is – soos ons in die afdeling “funksies” noem – meer gerig op kundige gebruikers. U kan u eie skripte inlaai en selfs foutopsporingslêers op u hardeskyf saamstel en stoor. Dit beteken egter ook dat baie van die opsies verder gaan as wat die meeste gebruikers op soek is na. 

Die TorGuard-webwerf is ook minder verfyn as NordVPN. Alhoewel dinge vaartbelyn is en die navigasie op die webwerf maklik genoeg is, is die uitcheckproses meer betrokke as NordVPN’s.

Ronde drie gedagtes

Omdat TorGuard duidelik bedoel is vir gebruikers wat goed vertroud is met tegnologie en bereid is om die meeste uit hul VPN te put, word die gebruikerservaring minder verfyn. Dit het nie die estetiese aangename kaart of spyskaarte soos NordVPN nie.

NordVPN het ‘n meer plug-and-play-styl wat gebruikers in staat stel om maklik van die grond af te kom, terwyl TorGuard tonne belangrike en tegniese opsies in die gebruikers sit wanneer hulle die sagteware bekendstel. Alhoewel dit ‘n voorkeursaak is as dit kom by die gebruiksgemak en gebruikersvriendelike ontwerp, is dit moeilik om NordVPN te klop.

Rondte: Gemaklike gebruikspunt vir NordVPN

NordVPN-logo
TorGuard-logo

4

spoed

Toe ons NordVPN in die verlede getoets het vir spoed – soos in ons wedstryd teen NordVPN teen PureVPN – het ons gevind dat dit betroubaar genoeg is vir stroomop en tipies. Dit is egter dikwels net skaam om vinnig genoeg te wees om dit op ons vinnigste VPN-afronding te haal. 

TorGuard, daarenteen, het ons uitstaande snelhede getoon toe ons dit in die verlede getoets het, so dit sal ‘n opdraande stryd vir NordVPN in hierdie ronde wees. Ons stel elke VPN op om identiese protokolle en enkripsies te gebruik, en toets dan die spoed van elke verskaffer op dieselfde vyf plekke regoor die wêreld om ‘n omvattende idee te kry van die prestasie wat elke VPN-netwerk bied.

NordVPN

NordVPN het bewonderenswaardig presteer tydens ons toetsing, met die meerderheid van die bedieners wat ons probeer het om die meeste van ons bandwydte aan ons terug te gee. Pingtye was redelik laag vir al die verskillende afstande, en die web blaai – selfs al was dit verbonde aan bedieners van veraf – voel reageerend en snaaks.

Plek: Ping (ms) Aflaai (Mbps) Upload (Mbps)
onbeskermde9165,510,57
Amerikaanse # 247923133,538,87
Verenigde Koninkryk # 20115334,786.06
Nederland # 6614566,915.39
Japan # 69159132,833.31
Dubbele VPN (VS na Kanada # 4)7920,488,64

In die algemeen was die snelhede van NordVPN betroubaar van die een bediener na die ander, met een uitsonderlike uitsondering Suid-Afrika, wat meer as die helfte van ons oorspronklike bandwydte verloor het. Selfs hierdie bediener het ons egter steeds goeie websurf en ‘n ewe stromende ervaring aangebied ondanks sy prestasies op papier. 

Alhoewel NordVPN nie noodwendig die vinnigste VPN in getalle is nie, presteer dit goed vir die meeste take en bied dit ‘n vinnige internet om dit ‘n goeie aanspraakmaker te maak.

TorGuard

TorGuard was in die algemeen minder konsekwent as NordVPN, en die twee het houe van bediener na bediener verhandel. NordVPN het ‘n voorsprong op die Amerikaanse bediener, terwyl TorGuard beter gevaar het met die aflaai-snelhede op die Britse bediener.

Plek: Ping (ms) Aflaai (Mbps) Upload (Mbps)
Onbeskermd (St. Louis)884,2822,01
Dallas (aanbeveel)4863,5117.7
Chicago4264.212
London2793.120,64
Tokyo29622,4818,89
Sydney44511,6814.51

NordVPN het egter beter gevaar op die bedieners van Japan en Suid-Afrika, terwyl TorGuard vinniger in Brasilië behaal het. Suid-Afrika was ook die moeilikste plek vir TorGuard, en die grootste deel van ons bandwydte verloor.

TorGuard het wel effens beter pingtye in die meer afgeleë plekke, soos Japan, Suid-Afrika en Brasilië, gesien, maar die opbrengste was nie opvallend tydens die blaai nie. Dit gesê, NordVPN en TorGuard bied albei ‘n wonderlike blaaiervaring aan.

Ronde vier gedagtes

Beide NordVPN en TorGuard bied vinnige websurf waarop iemand kan staatmaak om goed genoeg te werk as hy of sy ‘n tipiese aanlyn taak doen. Dit gesê, NoordVPN en TorGuard het probleme ondervind, met albei opsies wat die meeste in Suid-Afrika sukkel. 

NordVPN was vinniger met die aflaai-snelhede op drie van die vyf plekke wat ons getoets het en het ook minder variasies in prestasies van een bediener na ‘n ander gehad. Om hierdie rede gee ons die punt vir spoed aan NordVPN.

Rondte: Snelpunt vir NordVPN

NordVPN-logo
TorGuard-logo

5

Sekuriteit en privaatheid

Soos ons al voorheen gesien het, byvoorbeeld, in ons NordVPN vs. IPVanish-wedstryd, het NordVPN uitstekende sekuriteit, ‘n soliede privaatheidsbeleid en ‘n goeie rekord. Dit is moeilik om te klop as dit kom by veiligheid. Soos ons in die funksiesgedeelte gesien het, bied TorGuard egter meer opsies om sekuriteit op te stel, wat dit ‘n voorsprong kan gee.

In hierdie afdeling evalueer ons die beveiliging van elke VPN deur te kyk na watter soort protokolle en kodering hulle gebruik en deur na DNS-lekkasies te kyk. Ons evalueer ook die privaatheid van elke verskaffer deur elke privaatheidsbeleid te ondersoek en terug te kyk na die geskiedenis van elke onderneming om te sien of die klant al ooit inligting aan derdes of wetstoepassing uitgedeel het (soos u kan lees in ons PureVPN-oorsig).

NordVPN

Soos reeds gesê, bied NordVPN gebruikers nie ‘n groot verskeidenheid opsies as dit kom by veiligheid nie. Daar is ‘n doodskakelaar en u kan die kliënt outomaties laat aansluit by die opstart, wat albei noodsaaklike kenmerke is.

NordVPN sluit die kodering egter in AES-256 en bied slegs ‘n protokolkeuse tussen twee vorme van OpenVPN: TCP en UDP. Alhoewel dit gebruikers nie soveel opsies bied nie, beskou ons hierdie kombinasie as die goue standaard as dit kom by VPN-sekuriteit. Ons kon geen vorm van DNS- of datalekkasies vind tydens die toets van NordVPN nie.

Wat privaatheid betref, het NordVPN een van die mees bondige privaatheidsbeleide van enige VPN-aanbieder op die mark. Dit is op ‘n maklik verstaanbare manier geskryf en is kort genoeg dat dit nie moeilik is om dit deur te lees en te ontleed watter inligting NordVPN versamel nie.

Vir die begin het NordVPN ‘n e-posadres en ‘n betaalmetode nodig om ‘n rekening op te stel. Diegene wat bekommerd is oor aanlyn-anonimiteit, kan dit maklik met bitcoin en ‘n wegwerp-e-pos hanteer. 

NordVPN hou geen logboeke met enige vorm van identifiserende inligting rakende mense se gebruik van die VPN nie. Dit versamel egter inligting op die webwerf deur middel van koekies. Hierdie soort inligtingversameling is grootliks onontkombaar, soos u kan lees in ons anonieme blaaigids. Hulle gebruik die inligting om die webwerf te verbeter en te onderhou – dit bevat geen identifiserende inligting nie of hou op enige manier verband met u gebruik van die VPN.

TorGuard

U kan TorGuard op u rekenaar as ‘n VPN-netwerk handmatig instel om byna enige protokol te gebruik wat u wil hê, maar die toepassing ondersteun slegs OpenVPN en OpenConnect. Soos ons ook met NordVPN gesê het, is OpenVPN egter ‘n uitstekende protokol wat baie veilig is en steeds vinnige werkverrigting bied. 

Vir kodering gee TorGuard ‘n aantal keuses, insluitend verskeie vorme van AES-128 en AES-256. As u belangstel om meer te wete te kom oor verskillende enkripsie, kan u ons koderingsverslag ondersoek, maar ons doen ‘n beroep op mense om by die AES-256 te hou vir die beste veiligheid. Met TorGuard kan u selfs kies watter poort u verbinding gaan gebruik, maar dit is ‘n kenmerk wat min mense waarskynlik ooit sal gebruik. 

TorGuard was vry van enige vorm van DNS- of IP-lekkasies tydens ons toetsing. Dit het ook ‘n soliede beleid om nie aan te meld nie wat nog nie in die hof betwis of ter sprake gebring moet word nie. Soos met NordVPN, versamel TorGuard inligting op die webwerf deur middel van koekies om verkeersdata te versamel en sy webwerf te onderhou.

Terwyl TorGuard in die Verenigde State gebaseer is, wat nie bekend is daarvoor dat hulle sterk privaatheidsbepalingswette het nie, is dit steeds onwaarskynlik dat dit saak sal maak. TorGuard verklaar in sy privaatheidsbeleid dat hy nooit inligting aan derde partye sal oorhandig nie, tensy dit deur die wet vereis word. TorGuard kan egter nie inligting oorhandig wat dit nie het nie. 

Wat dit beteken is dat, selfs as die owerhede probeer om logs of rekords van TorGuard te kry, hulle niks sal ontvang nie omdat TorGuard nie die inligting aanteken nie. 

Gedagtes rondom vyfde

Beide NordVPN en TorGuard staan ​​bo-aan die spel as dit kom by veiligheid en privaatheid. Nie een van die verskaffers het nog ooit ‘n lekkasie gehad nie, inligting aan derde partye oorgedra of in ‘n proses vir logs vasgevang. 

Boonop bied albei aanbieders soliede sekuriteit met vergelykbare opsies, sowel as goedgeskrewe en verbruikersvriendelike privaatheidsbeleide. Ons voel gemaklik om een ​​van hierdie opsies aan te beveel aan mense wat hul aanlyn data en hul anonimiteit veilig wil hou. Om hierdie rede verklaar ons hierdie rondte ‘n gelykop-uitslag en ken ons elke punt van die VPN een punt toe.

Ronde: sekuriteit en privaatheid Geen duidelike wenner, punte vir albei nie

NordVPN-logo
TorGuard-logo

6

Finale gedagtes

Terwyl TorGuard sterk uitkom met sy funksie, het hy slegs twee punte teen die vier van NordVPN verseker. Albei aanbieders bied ‘n eerbiedige vlak van veiligheid en werkverrigting, maar NordVPN het ‘n effense voorsprong as dit op sy snelheid kom.

Wenner: NordVPN

Terwyl NordVPN sommige dinge moontlik opoffer as dit kom by funksies, doen dit dit met sorgvuldige diskresie. Al die belangrikste kenmerke is nog steeds daar. Boonop is die koppelvlak opvallend skoon en maklik vir almal om te gebruik in ruil vir die effens minder bevolkte instellingsmenu’s. NordVPN trek TorGuard ook uit as dit kom by prysbepaling met sy begrotingsvriendelike, langtermynprys- en terugbetalingsbeleid.

Laat weet ons wat u van NordVPN en TorGuard dink in die kommentaar hieronder. Soos altyd, dankie vir die lees.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me