NordVPN vs Mullvad: A Giant Fight a Mole in 2020

Op die oomblik beklee NordVPN die nommer twee in ons algehele VPN-ranglys. As u ons NordVPN-oorsig lees, sal u sien dat ons om verskeie redes daarvan hou, waarvan sommige die bekostigbare langtermynpryse, gemak van gebruik en uitstekende veiligheid insluit.. 


Mullvad, daarenteen, hang baie verder van die totale punt van VPN’s af. As u egter na ons volledige Mullvad-oorsig kyk, sal u vind dat daar ‘n verskeidenheid interessante vrae daaroor is wat die privaatheid en bekostigbaarheid bied wat die meeste verskaffers nie kan doen nie. 

Met dit in gedagte, het ons besluit dat dit tyd is vir ‘n wedstryd teen NordVPN teen Mullvad om te sien wie op die puntelys kom as die koning van begrotingsvriendelike privaatheid.

‘N Geveg opstel: NordVPN teen Mullvad

Om hierdie kompetisie regverdig te maak, terwyl ons ook informatief is, het ons dinge in vyf rondes opgedeel. Ons begin elke ronde deur te kyk na hoe elke aanbieder in ‘n sekere kategorie presteer. 

Nadat ons elke VPN geëvalueer het, sal ons bespreek watter een die wenner is, en waarom, dan die VPN een punt vir daardie ronde toeken. Die eerste rondte fokus op die funksies van die VPN, gevolg deur rondes oor prysbepaling, gebruiksgemak, spoed en uiteindelik veiligheid.

1

Kenmerke

Om te begin, gaan ons kyk watter soort funksies deur elke VPN-aanbieder aangebied word. Ons is op soek na ‘n paar dinge wat belangrik is vir veiligheid, wat ons as verpligtend beskou vir alle VPN’s om bruikbaar te wees..

Eerstens soek ons ​​na ‘n doodskakelaar wat die stroom internetverkeer afskakel as die VPN ontkoppel. Tweedens soek ons ​​na die vermoë om outomaties aan te skakel en aan te skakel by die opstart, wat verseker dat geeneen van u inligting potensieel uitlek voordat u die VPN met die hand kan verbind nie.

Afgesien van hierdie, is alles anders in wese versiersel op die koek. Aanbieders sal belangrike punte verloor as daar nie ‘n doodskakelaar of outomatiese koppelingsvermoë is nie, maar hulle sal punte kry deur ekstra goedjies te hê vir skinkers.

NordVPN

Net buite die hek lyk dit asof NordVPN beïndruk sal wees. Nie net het dit ‘n standaard doodskakelaar nie, maar dit het ook ‘n app-doodskakelaar. Hiermee kan u ‘n lys met programme definieer wat van die internet afgesny moet word as die VPN verbinding verloor, eerder as om die internet heeltemal af te sluit. 

nordvpn-resensie-Kill Switch

Daarbenewens het NordVPN ‘n robuuste outo-verbinding-menu. U kan kies om die app te laat loop en altyd aan te skakel by die aanvang, of u kan besluit om slegs aan te sluit as dit ‘n onveilige draadlose verbinding opspoor. Dit help om u verbinding veilig te hou teen die gevare van openbare WiFi.

Met die outomatiese verbinding-kieslys kan u ook ‘n bedienersposisie of -streek waar u verkies, outomaties kies. Wat ander funksies betref, het NordVPN ‘n paar noemenswaardige kenmerke. Dinge soos onsigbaarheid op u plaaslike netwerk en verduisterde bedieners kan u help om die aanlynveiligheid en anonimiteit te verhoog. 

Vir diegene wat werklik bewus is van veiligheid, bied NordVPN selfs ‘n dubbele VPN-opsie, wat verskeie VPN-bedieners in ‘n relê gebruik om die opsporing van aanlynaktiwiteit nog meer uitdagend te maak.

Mullvad

Mullvad se menu-uitleg verdeel die instellings in twee afdelings: “voorkeure” en “gevorderd.” Onder “voorkeure” vind u skakelwissels waarmee u kan kies of u die program wil instel om tydens opstart te begin, of om outomaties te skakel of nie. 

mullvad-resensie-Kill Switch

Daar is egter geen instellings waarmee u kan kies waar Mullvad aan skakel, as u dit opgestel het om outomaties aan te sluit nie. Dit lyk egter of dit verbind is met die mees onlangse bediener wat u gebruik het. 

Die ander twee opsies in die voorkeemenu is om kennisgewings aan of uit te skakel en om plaaslike toestelle, soos drukkers, toe te laat om die gekoppelde rekenaar te sien.

Onder ‘gevorderd’ vind ons die doodskakelaar van Mullvad, wat bloot as ‘blok’ ontkoppel word. ‘ Onder hierdie opsie is ‘n kort beskrywing van wat dit doen, wat noem dat dit verkeer blokkeer as die VPN nie gekoppel is nie, selfs nie as die toepassing gesluit is nie.

Dit is ‘n ongemaklike manier om ‘n doodskakelaar te maak, en hoewel dit u steeds veilig hou, is dit waarskynlik dat die meeste mense hierdie funksie sal afskakel om die ongemak te vermy.

Afgesien van die mees basiese en belangrikste funksies wat ons genoem het, het Mullvad byna niks te bied nie, veral omdat die manier waarop hierdie funksies ontwerp is, dodelik gebrekkig is.

Gedagtes rondom een

Albei aanbieders dek die absolute noodsaaklikhede wat ons genoem het, maar Mullvad doen ‘n swak werk daarvan. Die manier waarop die Mullvad kill switch werk, maak dit byna onbruikbaar, en NordVPN het ‘n meer robuuste implementering van elke funksie wat die twee deel.

NordVPN het ook ‘n aantal bykomende funksies wat dit goed voor Mullvad in hierdie kategorie stoot. Dit gesê, daar is nog steeds funksies wat aan albei hierdie aanbieders ontbreek, soos gesplete tonnels. 

As u belangstel in ‘n regte funksionele VPN wat dinge soos split-tonnelering insluit, kyk gerus na ons ExpressVPN-hersiening.

Rondte: Funksiespunt vir NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

2

pryse

Pryse is die afdeling wat meestal die verskaffers van underdog’s toelaat om punte in te haal deur ‘n beter aanbod as die mededinger te bied. Die monetêre koste alleen is egter nie die enigste ding wat ons in hierdie afdeling beoordeel nie.

Ons kyk ook of die VPN’s gratis proewe lewer en watter soort terugbetalingsbeleid hulle aanbied. Ons oorweeg ook watter betaalmetodes beskikbaar is en hoeveel verbindings per inskrywing toegelaat word.

NordVPN

Soos ons gesien het in ons NordVPN vs. CyberGhost-wedstryd, is die prys van NordVPN beter as die beste ander VPN’s, maar dit is beslis nie onverbeterlik nie. NordVPN bied slegs ‘n enkele plan met vier verskillende keuses vir die faktuurperiode.

Die maandelikse prysbepaling van NordVPN is in die balpark van baie van die ander topmededingers. Nie veel nie, maar ook nie uiterlik nie. Om na ‘n jaarplan oor te gaan, besnoei die koste bykans in die helfte, met die twee- en driejaarplanne wat nog beter waarde bied. 

Dit maak nie saak watter periode u kies nie, met daardie plan kan u gelyktydig aan ses toestelle koppel en bevat onbeperkte bandwydte. U kan betaal met kredietkaarte, Amazon Pay, Alipay, UnionPay en verskeie cryptocurrencies.

Alhoewel NordVPN nie ‘n gratis proeftydperk of gratis plan aanbied nie, het dit ‘n geld-terugwaarborg van 30 dae. Dit is uiters belangrik, omdat u ‘n honderd dollar in sagteware wat u nog nooit probeer het nie, sou kry om die beste transaksie op die langtermyn te bekom.

Mullvad

Mullvad het waarskynlik die mees gestroomlynde en maklik verstaanbare prysmodel van enige VPN op die mark. Daar is geen opsies vir planne of tydperke nie; daar is slegs een maandelikse prys.

Daar is slegs ‘n maandelikse plan, maar dit is een van die goedkoopste VPN’s op die mark vir diegene wat op soek is na die maandelikse opsie. Op baie maniere dien dit as ‘n perfekte teenoorgestelde as die prys van NordVPN, wat hoog is aan die maandelikse kant van dinge en begin daal, hoe langer u aanmeld.. 

Daar is egter ook ‘n paar ooreenkomste tussen die twee. Vir die begin bied Mullvad ook dieselfde geld-terugwaarborg van 30 dae. Nie een van die aanbieders bied ‘n gratis proeftydperk aan nie, en Mullvad aanvaar ook ‘n aantal dieselfde betaalopsies as wat NordVPN doen, insluitend kredietkaart, PayPal en bitcoin.

Alhoewel betalingstipes soos UnionPay en Amazon Pay uitgelaat word, aanvaar Mullvad ook opsies wat NordVPN nie doen nie, insluitend Swish en kontant.

Ronde twee gedagtes

Dit was een van die moeilikste prysrondes wat ons in ‘n wedstryd teen mekaar gemaak het. Aangesien geen VPN ‘n gratis plan aanbied nie, moedig ons mense wat belangstel in ‘n risikovrye Skynprivaatnetwerk aan om na ons gratis VPN-dienste te kyk. 

Alhoewel Mullvad beter pryse op ‘n maandgrondslag het, daal die pryse van NordVPN laer as die van Mullvad, sodra u die tweejaarplan bereik het en nog meer aanloklik geword het vir die driejaarplan. In ag genome die feit dat NordVPN beter funksies het, is dit onteenseglik die beter waarde en meer bekostigbare opsie aan die einde van die dag. 

Rondte: Pryspunt vir NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

3

Gemak van gebruik

Net soos in ons volledige VPN-oorsigte, is die gebruiksgemak die derde afdeling wat ons dek. In hierdie afdeling kyk ons ​​na die algemene gebruikerservaring, van aanmelding by ‘n rekening tot die gebruik van die VPN. 

Alhoewel gemak van gebruik die mees subjektiewe ding is wat ons in ag neem by hierdie samestellings, vind ons dit belangrik om ‘n idee te gee van hoe dit is om elke VPN te gebruik en vir wie dit die beste kan wees. Meer ingewikkelde VPN’s met baie tegniese opsies het hul plek, maar die meeste mense is op soek na iets wat gereed is om te gaan sonder enige nodigheid.

NordVPN

Die rekenaarkliente en mobiele toepassings van NordVPN is goed verfyn en maklik om te gebruik. Die lessenaarklient bevat ‘n groot kaart aan die regterkant van die venster met ‘n lys van die bedieners aan die linkerkant. 

Hierdie lys is alfabeties gesorteer en toon ‘n vlag langs elke land se naam, wat dit makliker maak om vinnig deur te blaai en die gewenste plek te vind. Daar is ook ‘n soekbalk boaan die landlys, waarmee u die land se naam kan invoer, eerder as om die lys met die hand te soek.

Alternatiewelik kan u die kaart, wat u kan navigeer, deurlees deur te klik en te sleep. As u op die blou ligborrels van die kaart klik, kan u aan ‘n bediener op daardie plek koppel, wat ons eintlik tot die grootste klagte oor die gebruikerservaring van NordVPN bring..

nordvpn-resensie-koppelvlak

Die algoritme wat kies watter bediener op u voorkeur-ligging moet gebruik, is gebreek. Dit kies dikwels ‘n bediener wat onder beduidende vrag is en nie die beste tye beleef nie. In die komende “spoed” -gedeelte sal ons dit meer bekyk, maar soms is dit moeilik. 

Dit dwing jou soms om handmatig ‘n bediener uit die lys te kies, wat gelukkig nie moeilik is om met die verfynde koppelvlak van NordVPN te doen nie. Maklik is toegang tot die instellingsmenu’s, en alles in die instellings het duidelike bewoorde etikette en verduidelikings. 

Die NordVPN-webwerf is nie noodwendig opmerklik nie, maar dit is oor die algemeen goed gestroomlyn om u te help om aan te meld of ondersteuning te kry. Om ‘n rekening op te stel, is ‘n e-posadres en wagwoord nodig. Dit is ‘n standaard tarief vir die skepping van ‘n rekening vir bykans enigiets. 

In die algemeen is NordVPN maklik om te gebruik, selfs al is jy iemand wat nie goed vertroud is met tegnologie nie. Installeer die kliënt, wat maklik is om op die webwerf te vind, en klik op die kaart om aan die plek te koppel.

Mullvad

Net voor die vlermuis het dit gelyk of Mullvad ons wil vererg. Toe ons die kliënt van Mullvad se webwerf begin aflaai, het dit vinnig verloop en geraam dat die lêer van ‘n paar megabyte twee uur lank sou neem om af te laai.

mullvad-resensie-koppelvlak

Ons het ‘n spoedtoets op ons verbinding gedoen om te bevestig dat daar niks verkeerd aan ons einde is nie, en ons internet was goed. Uiteindelik het die aflaai afgeloop, en ons het weer met ‘n poging begin. Hierdie keer het die aflaai net so stadig begin, maar dit het uiteindelik in rat geskop en kon eindig.

Hierdie klein lêer, wat sekondes moes neem om af te laai, duur nog ongeveer vyf minute. Daarna het ons die uitvoerbare lêer wat ons pas afgelaai het, uitgevoer en aan ons gesê dat die installasie misluk het.

Om ons bevindings op te som, was die installasieprobleem wat ons teëgekom het waarskynlik te wyte aan instellings en adapters wat ‘n ander VPN op ons rekenaar bygevoeg of verander het, wat inmeng met wat die installateur van Mullvad probeer doen.. 

Dit verander egter nie die feit dat ons nog nooit weer ‘n Skynprivaatnetwerk vir ons gehad het nie, na vele tientalle VPN-toetse. Nadat u ‘n paar netwerkinstellings op ons rekenaar skoongemaak het, het die installasie gewerk. As u egter nog ‘n ander VPN gebruik het, moet u seker wees vir hierdie moontlike probleme.

Sodra dit geïnstalleer is, is die kliënt nie sleg nie en maak dit maklik genoeg om aan die VPN te koppel. Dit gesê, die bedienerslys kan verbeter word deur die vlae van elke land by te voeg. Dit help meer as wat u sou verwag as u die ligging waarna u op soek is vinnig identifiseer wanneer u deur die lys blaai.

Eerder as om in ‘n nuwe venster oop te maak, is die kliënt aan die regterkantste systeembak geanker. Op die hoofskerm kan u die gewenste ligging maklik verbind of verander, terwyl die instellingsmenu’s maklik is om te navigeer, wat ‘n gegewe moet wees, met inagneming van hoe onvrugbaar hulle is. 

Ronde drie gedagtes 

NordVPN het ‘n soliede webwerf wat dit maklik maak om aan te meld en die bal met ‘n VPN te laat rol. Intussen het Mullvad feitlik elke stap vir ons probleme gegee.

Mullvad kan nie ooreenstem met die vlak van poetsmiddel en gebruikersvriendelikheid wat NordVPN se toepassings bied nie, vanaf die aflaai van die kliënt, om dit reg te laat loop, deur bloot deur die lys van bedieners te kyk..

Rondte: Gemaklike gebruikspunt vir NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

4

spoed

In teenstelling met die vorige afdeling, wat een van die mees subjektiewe dinge was wat ons dek, is spoed waarskynlik die wetenskaplikste gedeelte. Om elke Skynprivaatnetwerk op ‘n billike manier te vergelyk, toets ons hulle so vinnig as moontlik, rug-aan-rug.

Ons begin met ‘n beheermeting sonder dat VPN gekoppel is en gebruik dit as ‘n basislyn. Ons plaas dan elke VPN via dieselfde vyf plekke om te sien watter een beter of meer betroubare snelhede het.

Boonop doen ons ‘n bietjie blaai, stroom en werk om te sien hoe die snelhede op papier in die regte wêreld vertaal.

NordVPN

NordVPN is al voorheen geslaan as dit by spoed kom, soos in ons artikel van NordVPN teen IPVanish. Dit is nie noodwendig omdat NordVPN stadig is nie, maar omdat dit wild teenstrydig is van bediener na bediener.

Een bediener bereik moontlik byna u totale onbeskermde bandwydte, terwyl ‘n ander op dieselfde plek u bandwydte tot minder as ‘n tiende kan verminder. Eintlik is dit so dat ons NordVPN oneerlik vermeld het in ons vinnigste VPN-opsomming.

Ten minste ‘n deel van hierdie probleem is, soos ons genoem het, te danke aan die oënskynlik gebroke bedienerseleksie wat die kliënt by verstek maak. Die Britse bediener het byvoorbeeld glad nie gewerk voordat ons met die hand ‘n ander bediener gekies het om die tellings te behaal wat ons gedoen het nie.

Met al wat gesê is, het NordVPN ongetwyfeld ‘n lang pad om te gaan in terme van werkverrigting en konsekwentheid, maar ons het steeds hierdie keer meestal goeie snelhede gesien. Elke bediener behalwe Japan het die downloadsnelheid van 100 Mbps oorskry, en selfs Japan was net ‘n klein entjie daarvandaan. 

Laai snelhede was ‘n ander storie, maar die Verenigde Koninkryk het ons net minder as ‘n enkele persent van ons bandwydte oplaai. Desondanks kon ons steeds bruikbare prestasies uit elke bediener kry, selfs sonder enige probleem op HD-video’s gekyk.

Mullvad

Mullvad was die meeste van die tyd eintlik vinniger toe hy ‘n verbinding gevorm het in vergelyking met NordVPN. NordVPN neem ongeveer tien sekondes, terwyl Mullvad gewoonlik vyf tot sewe neem. Alhoewel dit vinniger is as NordVPN, is dit steeds nie te indrukwekkend nie en is dit regtig die enigste plek waar Mullvad vinniger was as NordVPN. 

Plek: Ping (ms) Aflaai (Mbps) Upload (Mbps)
Onbeskermd (St. Louis)8146,1511.4
St. Louis23158,3210.36
London108131,758.1
Amsterdam146144,344.35
Suid-Afrika26291,173.05
Tokyo172129,756.42

Hoewel NordVPN beslis sy gebreke het wat betroubaarheid en spoed betref, sukkel Mullvad nog meer. Mullvad het nie ‘n enkele bediener met ‘n hoër aflaaisnelheid as NordVPN gehad nie.

Daar is egter ‘n paar bedieners waar Mullvad in staat was om NordVPN te verslaan met die oplaaisnelheid en in sommige gevalle ook ping. In Brasilië, byvoorbeeld, het Mullvad 20 m van die ping van NordVPN afgeskeer en die oplaaisyfer met byna 30 persent verhoog. 

In die meeste gevalle is die aflaaisnelheid egter die beste, en NordVPN het meer as dubbel Mullvad se aflaaisnelheid in Brasilië gehad. Mullvad se blaai-ervaring was sekerlik verdraaglik, maar in vergelyking met NordVPN was daar ‘n merkbare groter vertraging van ongeveer ‘n halwe sekonde by die laai van webwerwe.

Ronde vier gedagtes

Soos ons aan die begin van hierdie afdeling gesê het, is ‘n wetenskaplike poging om die snelheid van twee VPN’s te vergelyk. As ons na die data kyk, is NordVPN objektief vinniger, en ons kan dit anekdoties ondersteun uit ons ervarings met behulp van beide VPN’s.

Dit gesê, NordVPN het nog meer potensiaal. As dit nie die gebroke toestand van die outomatiese bedienerseleksie was nie, sou dit nog minder van die kompetisie gewees het. U kan meer lees oor die snelheid en vermorsde potensiaal van NordVPN (asook sien dit in vergelyking met ‘n paar van die vinnigste opsies op die mark) in ons beste Skynprivaatnetwerk vir speel-up..

Rondte: Snelpunt vir NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

5

Sekuriteit en privaatheid

Die slotgedeelte is wat baie mense die belangrikste sê: sekuriteit en privaatheid. Alhoewel dit meestal elkeen hul eie afdelings kry in ons volledige VPN-oorsigte, kombineer ons dit in ons wedstryde, in een. 

Wat veiligheid betref, kyk ons ​​na watter soorte protokolle die VPN’s bied en watter kodering hulle gebruik. Verder toets ons vir enige DNS- of IP-lekkasies. 

Vir privaatheid ondersoek ons ​​die volledige privaatheidsbeleid van elke VPN om te sien watter soort inligting dit versamel en hoe dit gebruik word.

NordVPN

Soos ons gesien het in ons NordVPN vs. ExpressVPN-wedstryd, het NordVPN sekuriteit wat die beste op die mark kan meeding. NordVPN gebruik die OpenVPN-protokol, gepaard met AES-256-kodering, wat beskou word as die goue standaard van VPN-sekuriteit.

Alhoewel daar nie opsies is om uit te kies as dit kom by protokol of kodering nie, is hierdie konfigurasie betroubaar. Ons het nie daarin geslaag om ‘n DNS-lekkasie of enige ander sekuriteitsbreuk op te spoor tydens die toetsing van NordVPN nie.

Die privaatheidsbeleid van NordVPN is ordentlik bondig en word op ‘n maklik leesbare manier geskryf, in teenstelling met die byna onbeskryflike regspraak waarin sommige privaatheidsbeleide geskryf is. As dit by VPN-gebruik kom, hou dit nie u identifikasie in nie inligting. 

Die meeste van die inligting wat NordVPN oor u kry, kom uit die opstel van u rekening wanneer u ‘n e-pos gee om aan te meld, maar dit kan maklik ‘n wegwerp-e-pos wees wat steeds relatief anoniem is. 

Daar is ook inligting versamel op die webwerf deur middel van koekies, maar hierdie inligting word gebruik om die webwerf te onderhou en is ongelukkig ‘n onontkombare praktyk vandag.

Mullvad

Soos pryse, is dit nog ‘n gebied waar Mullvad besig is om sy eie pad te maak en dinge op ‘n unieke manier te doen. U benodig nie ‘n e-posadres – of selfs ‘n wagwoord – om ‘n rekening te skep nie. 

In plaas daarvan, klik jy eenvoudig op ‘n knoppie op Mullvad se webwerf wat sê ‘generer rekening’, en jy kry ‘n gerandomiseerde 16-syferkode. Hierdie kode is in wese beide u rekeningnaam en wagwoord, daarom is dit belangrik om dit op een of ander manier te stoor en veilig te hou.

As u die opsie gebruik om met iets soos kontant of bitcoin te betaal, is u heeltemal anoniem aan Mullvad en is die privaatheidsbeleid grootliks irrelevant. Enige inligting wat Mullvad insamel, word op geen manier aan u naam of identiteit gekoppel nie, tensy u kies om ‘n betaalmetode te gebruik wat hierdie inligting bevat.. 

Aanmelding vereis slegs u willekeurig toegewysde kode. Alhoewel dit voordele in terme van privaatheid inhou, stel dit ook ‘n paar unieke probleme voor. As u hierdie kode verloor, verloor u u rekening met geen werklike metode om dit te herstel nie.

Verder, as iemand hierdie kode kry, is daar geen manier om dit te verander om iemand uit te skakel nie. In plaas daarvan moet u ‘n nuwe kode en ‘n nuwe rekening kry. Boonop hierdie interessante en hoogs anonieme rekeningbestuurstelsel, is die privaatheidsbeleid van Mullvad ook op die internet en meld dat geen inligting oor u via die VPN aangeteken word nie..

Wat die veiligheid betref, gebruik Mullvad dieselfde konfigurasie as NordVPN, met OpenVPN wat gebruik word vir die protokol en die AES-256-kodering. As u belangstel om te leer wat dit alles beteken, moet u ons koderings- en protokolartikels kyk. Kortom, dit is ‘n uitstekende kombinasie vir prestasie en VPN-sekuriteit.

Gedagtes rondom vyfde

Alhoewel NordVPN ‘n veilige en verskaffer is wat ‘n goeie werk doen om u privaatheid te respekteer en te beskerm, moet ons krediet verleen waar krediet verskuldig is. Mullvad gebruik ‘n unieke stelsel om die gebruikers se privaatheid te maksimeer.

Mullvad werk op so ‘n manier dat, indien u so verkies, geen inligting oor wie u is nie. Dit beteken dat dit vir hulle letterlik onmoontlik is om u op enige manier, so privaat as wat dit aanlyn raak, te identifiseer.

Rondte: Sekuriteits- en privaatheidspunt vir Mullvad

NordVPN-logo
Mullvad-logo

6

Finale gedagtes

Met ‘n eindtelling van vier-tot-een, is NordVPN die duidelike wenner in hierdie wedstryd. NordVPN bied ‘n beter waarde vir diegene wat in staat is om vooraf te betaal vir die langertermynplanne, en dit gee gebruikers ook meer funksies en beheer oor hoe die VPN werk.

Wenner: NordVPN

Mullvad se privaatheid is ongeëwenaard danksy sy unieke metode om rekeninge dop te hou, maar dit alleen is nie genoeg om die stadiger snelhede en moeiliker installasie en gebruik te vergelyking met NordVPN nie. As sekuriteit en anonimiteit u enigste bekommernis is, kan Mullvad egter die beter opsie wees.

As u ervaring het met een van hierdie VPN’s, sal ons u graag in die kommentaar hieronder hoor. Soos altyd, dankie vir die lees.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me